Kripto Para

SEC’nin itirazı sonuç verdi! Ripple davasında kritik gelişme

  Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın lehine arka arkaya iki kritik karar vermişti. William Hinman’ın konuşmalarına erişim konusunda verilen bu kararlara SEC’den itiraz geldi. Mahkeme, SEC’ye savunmasını hazırlaması için 17 Şubat tarihine kadar ek süre verdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden davada henüz nihai bir karar çıkmadı. Ancak geçtiğimiz hafta mahkeme, Ripple’ın lehine peş peşe 2 kritik karar verdi. Ripple, 2018 yılında Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olmadığını dile getiren SEC eski başkanı William Hinman’ın konuşmalarına erişmek istemişti. Mahkeme önce Ripple’ın bu talebini onayladı, ardından da Hinman’ın konuşmalarının kurum bazında delil sayılacağına hükmetti. SEC’den, mahkemenin bu kararına hızlı bir itiraz geldi.

  Ripple, Hinman Konusunda 3 Hafta Daha Bekleyecek

  SEC, Hinman’ın konuşmalarının “kişisel fikirleri” olarak değerlendirilmesini istemişti ancak mahkeme, bu konuşmaların kurum adına bağlayıcı olabileceğine karar vermişti. Ripple adına çok olumlu geçen bu duruşmaların ardından SEC, mahkemenin kararına itiraz etti ve Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin itirazını da dinlemek istedi. Mahkeme, bu nedenle de SEC’ye savunmasını hazırlaması için 17 Şubat tarihine kadar ek süre tanıdı. Geçtiğimiz hafta Hinman’ın konuşmaları konusunda peş peşe 2 olumlu karar alan Ripple, şimdi bu konuda yaklaşık 3 hafta daha bekleyecek.

  SEC ile Ripple Arasındaki “Hinman” Konusu Ne?

  Hatırlanacağı üzere William Hinman, SEC’ye başkanlık ettiği 2018 döneminde yaptığı bir konuşmasında Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını dile getirmişti. SEC, Ripple’a açtığı davasında XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu öne sürmüştü ve Ripple da; XRP’nin, ETH’den farkının tam olarak ne olduğunu soran bir savunma hazırlamıştı. Ripple, bu farkın tanımlanması üzerinden hazırladığı savunmasında, Hinman’ın açıklamalarının delil olması gerektiğini öne sürmüştü. Bu nedenle Ripple, Hinman’ın bu konuşmalarına çok önem veriyor.

  SEC “Kurum İçi Gizlilik” Kartını Oynamıştı

  Dava sürecinde her ne kadar SEC itiraz etmiş olsa da Ripple, Hinman’ı davaya dahil etmeyi başarmıştı. Ardından Ripple, Hinman’ın konuşmalarının taslak metinlerini talep etmişti. Ancak Hinman duruşmada Ripple’ın aleyhine konuşmuş ve SEC de bu talebe “kurum içi gizlilik” gerekçesi ile itiraz etmişti. Fakat SEC’nin bu süreçteki tüm itirazlarına rağmen Yargıç Sarah Netburn, neyin menkul kıymet sayılıp neyin sayılmayacağı konusunda Hinman’ın açıklamalarının delil niteliğinde olacağına karar verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle