Kripto Para

İsveç’ten dijital para adımı geldi

  Dünyada nakit kullanımının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan İsveç, dijital para çalışmalarına hızla devam ediyor. İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. E-kronanın 5 yıl içinde piyasada yerini alması bekleniyor.

  Kripto para sektörüne olan ilginin hızla arttığı bu dönemde hükümetler de dijital para çalışmalarını hızlandırdı. Covid-19 salgın sürecinden kaynaklı dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde merkez bankaları da CBDC çalışmalarında önemli aşamalar kaydediyor. Dünyada en az nakit kullanımının gerçekleştiği ülkeler arasında yer alan İsveç de CBDC çalışmaları hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

  İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile dijital para çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ülkede 2018 yılında başlayan CBDC çalışmalarının başarılı şekilde devam ettiğini açıklayan Stefan Ingves, e-kronanın ne zaman piyasaya çıkacağı hakkında da ilk kez açıklama yaptı.

  İsveç Merkez Bankası e-kronanın 5 sene içinde hazır olmasını planlıyor

  İsveç Merkez Bankası verilerine göre ülkede ödemelerin yüzde 10’undan daha az kısmı nakit olarak gerçekleşiyor. Nakit kullanımının çok düşük olmasından ve dijital para talebinin yüksek olmasından kaynaklı 2018 yılında CBDC çalışmalarını başlatan merkez bankası bir süredir pilot bölge çalışmalarını sürdürüyor. Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves CBDC çalışmalarının geldiği seviye ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

  Stefan Ingves CBDC çalışmalarının şuana kadar hız bakımından başarılı gittiğini belirttiği açıklamasında e-kronananın 5 yıl içinde hazır olmasını beklediklerini açıkladı. 2022 yılına kadar pilot bölge çalışmalarının devam edeceğini açıklayan başkan, 5 yılın CBDC’ler için makul bir süre olduğunu belirtti.

  Ülkede CBDC’lerle ilgili kamuoyu çalışması yapılacak

  İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves açıklamalarında CBDC’ler ile ilgili kamuoyu çalışması yapılacağını da belirtti. Merkez bankası kamuoyu çalışmasını 2022 yılının kasım ayında gerçekleştirmeyi planlıyor. Avrupa Merkez Bankası da geçtiğimiz dönemde dijital paralar ile ilgili kamuoyu çalışması gerçekleştirdi.

  Merkez bankalarının dijital para çalışmaları hızla devam etmekle beraber CBDC’lerin işlevleri ve kripto para piyasasına nasıl etki yapacağı ile ilgili tartışmalar da devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle