Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 8 Şubat 2022

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken trendlerdeki belirsizlik sürüyor. Son rallisiyle 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkan Bitcoin (BTC) yeniden ralli başlatabilmek için satış baskısına direniyor. Bu süreçte bazı altcoin projelerinde satışlar peş peşe gelmeye devam ediyor.

  8 Şubat 2022 Salı gününde Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Rus basınında yer alan habere göre, Rus hükümetinin kripto para işlemlerini vergilendirmesi durumunda her yıl yaklaşık 1 trilyon rubleye (13 milyar dolar) kadar kripto para vergisi toplayabileceği belirtildi. Son dönemde büyük tartışma olan kripto paralara vergi konusunda Rusya’nın yakın bir zamanda önemli adımlar atması bekleniyor.

  Kripto paraların giderek artan popülaritesi ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) dikkatini çekti. FDIC, kripto paralar ile finansal sistemin entegrasyonun bazı riskler oluşturabileceğini hatırlattı. Uzmanlara göre dijital varlıkların mevcut finansal sistem ile hızlı entegrasyonu finansal sistemin güvenliği için önemli riskler taşıyor.

  2014 yılında dijital para birimlerini yasaklayan ilk ülkelerden biri olan Ürdün, en sonunda bu tutumunu değiştirdi. Ürdün merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeye sıcak baktıklarını açıkladı. 

  Altcoinlerde ise balina hareketleri gündem oldu. WhaleStats, en büyük 1000 BNB balinası arasında ilk 100’de yer alan balinanın 8.9 milyon Dogecoin satın aldığını bildirdi. Bu gelişmenin ardından DOGE fiyatında yükseliş hareketi gözlemlendi. 

  Popüler DeFi platformu Aave, web 3.0 sosyal medya platformu Lens’i kullanıma açacaklarını duyurdu. Lens için “herkesin gözetim altında olmayan bir sosyal medya profili oluşturmasına ve yeni sosyal medya uygulamaları oluşturmasına izin veren açık, şekillendirilebilir [Web 3] bir sosyal medya protokolü” tanımı yapılması dikkat çekti.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Borsalardaki güncel verilere göre BTC fiyatında küçük bir değer kaybı ile 43 bin 200 dolar üzerinde tutunma savaşı sürüyor. Lider altcoin ETH fiyatında yüzde 2.16 oranında değer kaybı yaşanıyor. Popüler altcoin projelerinden sadece XRP fiyatında yüzde 7’nin üzerinde oranda yükseliş takip ediliyor. En değerli altcoinler arasında yatırımcısına en fazla kaybettiren ise yüzde 7.87 kaybeden SOL coin oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle