Kripto Para

İngiltere tartışmalı kripto hamlesini geri çekti!

  Kripto paraların 2021 yılında elde ettiği yaygınlık sonrası teyakkuza geçen ülkelerden biri olan İngiltere, kripto para regülasyonları konusunda sert adımlar atmaya başladı. Ülkede bir süredir gündemde olan “kişisel kripto para cüzdanı” düzenlemelerine ilişkin bu kez bir geri adım atıldı.

  Kripto paraların kazandığı yaygınlık sonrası İngiltere’de yatırımcıların korunması amacıyla birçok sert düzenleme adımı atıldı. Kripto para borsalarından sert koşulları karşılamasını isteyen İngiltere hükümeti, öte yandan kripto para reklamlarına karşı da sert düzenleme adımları attı. Bu alanda sivrilen İngiltere’de, kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili kritik bir düzenlemede geri adım atıldı. Söz konusu düzenlemede, başlangıçta kişisel cüzdanlara transfer yapmak isteyenlerin alıcı bilgilerini de paylaşması gerekiyordu.

  Alıcı Bilgilerinin Paylaşılması İsteniyordu

  Hatırlanacağı üzere İngiltere’de atılmak istenen düzenleme adımı dahilinde, kişisel kripto para cüzdanlarına transfer yapmak isteyen herkesin alıcı bilgilerini de vermesi gerekiyordu. Geçtiğimiz Temmuz ayında duyurulan bu düzenleme planı ile kripto paralar için belirlenecek olan finansal standartlarda tüm finansal hizmetler ile örtüşmenin sağlanması hedefleniyordu. Öte yandan bu düzenleme adımı ile yasadışı finansal işlemlerin de önüne geçilmesi gözetiliyordu.

  Yasadışı Alanlarda Kripto Kullanımını Önleme Çalışması

  Söz konusu düzenleme adımı İngiltere’de gündeme geldiğinde, bunun hedefleri arasında kripto paranın kullanım alanı da bulunuyordu. Kara para aklama ve terör faaliyetlerinin finansmanı gibi yasadışı işlemlerin önlenmesini amaçlayan G20 Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarından yola çıkarak, paranın göndericisi ve alıcısının “düzgün bir şekilde” tespit edilmesi gerektiği belirtiliyordu. Düzenleme dahilinde, 1.000 Euro’dan az para gönderenlerin kısıtlı bilgi vermesi istenirken, daha fazla para transferlerinde daha fazla alıcı bilgisinin verilmesi talep ediliyordu.

  Düzenlemede Değişikliğe Gidildi

  İngiltere’de gündeme getirilen bu düzenleme çalışması kripto para toplulukları tarafından tepki çekmişti. Tepki çeken bu düzenleme hamlesinin ardından İngiltere’de 20 Haziran Pazartesi günü yapılan değişiklik ile tüm kişisel cüzdan transferleri için alıcı ve gönderici bilgilerini almak yerine; kripto para borsalarının yaptığı gibi, kripto varlık hizmetleri sunan şirketlerin bu bilgileri sadece yasadışı finansman açısından “yüksek riskli” görülen işlemler için toplamasının önü açılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle