Kripto Para

Kripto en büyük kaybedenleri: Proje kurucuları

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz günlerde arka arkaya yaşanan sert değer kayıpları birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu. Bu kıyımlarda en çok yatırımcılar zarara uğramış gibi görünse de en ağır darbeyi kurucular yemiş olabilir. Yaşanan düşüşlerde birkaç kripto para milyarderinin 15 milyar dolardan fazla zarara uğradıkları ortaya çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta çok sert değer kayıpları yaşadı. Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar sonrası başlayan düşüş trendinde zaman zaman toparlanmalar görülse de Bitcoin 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi. İnişli çıkışlı grafik çizen Bitcoin, düşüş eğiliminde yanında neredeyse tüm altcoinleri de aşağı çekti. Piyasadaki bu toplu değer kayıplarında yatırımcılar büyük zararlara uğradı. Ancak bu düşüşlerde en çok zarara uğrayan grup kurucular olmuş olabilir. Forbes haberine göre birkaç milyarder kurucunun zararı 15 milyar doları aştı.

  Ripple Kurucu Ortağı Larsen’ın Kaybı %19’u Buldu

  Forbes haberine göre kurucuların yaşadığı değer kayıpları özellikle 12-19 Mayıs tarihleri arasında yaşandı. Bu düşüşler habere göre en çok da kurucuları vurmuş olabilir. Haberde Ripple Labs kurucu ortaklarının XRP odaklı servetlerinin eridiği belirtiliyor. Habere göre Ripple eski CEO’su ve kurucu ortaklarından Chris Larsen’in serveti 9 günde %19 oranında eridi. Şimdilerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davada sanık konumunda bulunan Larsen’in 6,9 milyar dolarlık toplam servetinin, 5,6 milyar dolara gerilediği vurgulanıyor.

  McCaleb XRP’ye Larsen’dan Daha Fazla Bağlı

  Servetinde ciddi kayıplar yaşayan tek kişi Larsen olmadı. Aynı şekilde piyasada XRP yatırımcılarının istemediği kişi olan Ripple kurucu ortaklarından Jed McCaleb de bu düşüşlerde çok ciddi darbeler aldı. Düzenli olarak yüklü XRP satışları ile gündeme gelen McCaleb’in 6 milyar dolarlık toplam serveti de %27 oranında azaldı ve 4,4 milyar dolara kadar çekildi. Bu da servet dağılımına ve erime oranlarına bakıldığında, McCaleb’in XRP’ye Larsen’dan daha bağlı olduğunu ortaya koyuyor.

  En Büyük Darbeyi Draper ve Saylor Aldı

  Kripto para milyarderleri arasında en büyük darbeyi ise Tim Draper ile Michael Saylor’ın aldığını söylemek mümkün. ABD’li girişimci Tim Draper’in serveti %39 gerileme ile 1,8 milyar dolardan 1,1 milyar dolara çekildi. MicroStrategy CEO’su Saylor’ın serveti ise %45 azalma ile 3,3 milyar dolardan 1,8 milyar dolara çekildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle