Bitcoin ETF’si ile 8 yıllık boğa sezonu yaşanabilir

  Bitcoin yatırımcılarının ve kripto para kullanıcılarının son dönemde en çok merak ettiği konular arasında Bitcoin ETF’si geliyor. SEC’e yapılan BTC ETF başvurularının onaylanması halinde fiyatta patlama yaşanabilir…

  Dünyanın önde gelen bankaları ve yatırım fonları, yüksek profilli müşterilerine Bitcoin alım satım hizmeti verebilmek için harekete geçti. Son dönemde önde gelen bankacılık kurumlarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) dilekçe sunarak Bitcoin ETF başvurusu yaptıkları biliniyor. Kripto para yatırımcıları ve sektör temsilcileri, SEC’den gelecek yanıta odaklanmış durumda.

  Bitcoin için çıkarılması planlanan ETF’ler “borsa yatırım fonu” olarak adlandırılıyor. Bu fonlar, dünyaca ünlü finansal kuruluşların ve dev bankaların yüksek profilli müşterilerine yasal olarak BTC alım ve satım işlemlerini açmalarını sağlayacak. Bunun için ABD’nin yasal regülatörü olan SEC’e yapılan başvurulardan gelecek cevaplar bekleniyor.

  Bitcoin ETF Onayının Fiyat Üzerindeki Etkisi

  Kripto para dünyasında adından söz ettiren pek çok ünlü analist, SEC tarafından onaylanan bir Bitcoin ETF’sinin fiyat üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekiyor. Eğer bu onay verilirse, lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı çok daha yukarı seviyelere taşınabilir. Ancak kripto para uzmanlarının bu konuda henüz somut verilere dayalı bir analiz yapmaması da dikkatlerden kaçmıyor.

  BTC yatırımcılarının yakından takip ettiği popüler analistlerden Lark Davis, son paylaşımöında Bitcoin ETF’sinin fiyatı hangi seviyelere çıkarabileceğine değindi. Bitcoin, dijital varlık olarak yatırım türleri arasında en çok altın ile bağdaştırılıyor. Bu sebeple dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin fiyatındaki bu etkiyi görebilmek için 2003 yılında ilk altın ETF’sinin onaylandığı zamandaki verilere bakılıyor.

  Bitcoin Tam 8 Yıllık Boğa Sezonuna Girebilir 

  Popüler analist, 2003 yılındaki altın ETF verilerine bakarak tam 8 yıl süren bir boğa rallisinin altın fiyatını yukarılara taşıdığını gösteriyor. Uzmanlara göre SEC’in onay vermesi halinde benzer bir durumun Bitcoin piyasasında da yaşanabileceği muhtemel görülüyor. Kurumsal firmalardan gelen Bitcoin talebini karşılayan bir Bitcoin ETF’sinin regüle edilmemesi, dev şirketlerin portföylerine BTC eklemesi önündeki temel engel olarak görülüyor. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle