Kripto Para

İran kripto madenciliğini bir süreliğine yasakladı!

  İran haber kanallarına düşen son dakika haberine göre İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkedeki Bitcoin ve kripto para madenciliğini yasakladı. Alınan bu kararın 22 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli olduğu vurgulandı…

  Kripto para piyasası toparlanma belirtileri gösterirken, piyasayı olumsuz etkileyebilecek haberler de gelmeye devam ediyor. İran ulusal basınında yer alan ve sosyal medyada geniş yankı bulan haberlere göre İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkede kripto para madenciliğini yasakladı. 

  Yakın bir tarihte ülkedeki Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para madencilik şirketlerine resmi lisanslar vermeye başlayan İran’dan gelen bu haber kafaları karıştırdı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından onaylanan karara göre ülkede Bitcoin ve kripto para madenciliği 22 Eylül 2021 tarihine kadar yasa dışı sayılacak.

  İran’dan Şok Bitcoin Madencilik Yasağı

  ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik ambargoları delmek için Bitcoin’i ve kripto paraları alternatif olarak görmeye başlayan ülkede alınan karar şaşkınlık yarattı. Kripto para ticaretine sıcak bakan İran’ın bu hamlesinin nedeni henüz açıklanmadı. 

  Cambridge Alternative Finance Center’ın verilerine göre İran kripto para madenciliği yapan ülkeler arasında listenin 6. sırasında yer almayı başardı. Elde edilen son verilere göre İran’ın küresel madencilikteki payının yüzde 3.82 seviyesinde olduğu görülüyor. İran’da kripto para madencilik şirketlerinin 22 Eylül 2021 tarihine kadar faaliyette bulunması yasaklandı.

  Yasak 22 Eylül Tarihine Kadar Geçerli

  Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta Çin’den gelen uyarı ve önlemlerin ardından Bitcoin madencileri ile yatırımcıları büyük tedirginlik yaşamıştı. BTC madenciliğine yönelik bir hamle de İran’dan geldi. Fakat Çin’deki uygulamalara kıyasla İran’daki kararın 22 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli olması dikkatlerden kaçmadı.

  İran’da son dönemde sık sık meydana gelmeye başlayan elektrik kesintilerinin kripto para madencilerinden kaynaklandığı ifade ediliyordu. Yasaklama kararının bu konuyla da ilgisi olabileceği düşünülüyor. Öte yandan İranlı yetkililer, bir süre öne kripto para madenciliği için ev elektriği kullanımını da yasaklamıştı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle