Kripto Para

İran “milli” kripto parasını piyasaya sürüyor!

  Kripto para piyasalarının yaygınlaşıp genişlemesi ile birlikte ülkelerin de bu alandaki adımları hızlandı. Kripto para alanında ne gibi adımlar atacağı bilinmeyen ve bu konuda belirsiz bir konumda bulunan İran, kendi kripto parasını piyasaya süreceğini duyurdu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok hızlı bir şekilde geniş sınırlara ulaştı. Bununla birlikte dünyanın çeşitli bölgelerinde hükümetler ve merkez bankaları da kripto varlıklar ile ilgili olumlu ya da olumsuz adımlar atmaya başladı. Kripto varlıklar konusunda zaman zaman olumlu ve bazen de olumsuz adımlar atarak bu yönde belirsiz bir tavır ortaya koyan İran ise bu kez piyasalarda oldukça pozitif karşılanan bir duyuru ile gündeme geldi. İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salih Abadi, başkent Tahran’da düzenlenen bir konferansta, İran’ın kendi kripto parası ile ilgili bilgiler verdi.

  İran Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları

  Tahran’da düzenlenen konferansta Ali Salih Abadi, İran’ın kripto para girişimleri ile ilgili bilgiler verdi. Abadi, İran’a ait kripto para biriminin deneme sürümünün yakın bir zamanda piyasaya sürüleceğini söyledi. Konuya ilişkin açıklamasında Abadi şu ifadelere yer verdi:

  “Milli kripto para, İran Merkez Bankası’nın gündemindeki en önemli konulardan biridir. Kripto para ile ilgili altyapı hazırlandı ve gerekli talimatlar da verildi. Kısa süre içinde deneme sürümü piyasalarda yer almaya başlayacak.”

  “İran Döviz Yönetiminde Artık Daha Güçlü”

  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı (ISNA) tarafından verilen habere göre Ali Salih Abadi, İran’ın bloke edilen parasının serbest bırakılması ile birlikte önemli adımların atıldığını dile getirdi. Habere göre Abadi, döviz kurunun yönetilmesi konusunda artık daha güçlü olduklarını ifade etti. Gelen bu açıklamalar sonrasında kripto para piyasalarında gözler, İran Merkez Bankası’nın piyasaya süreceği milli kripto para birimine çevrildi.

  İran ve Kripto Paralar

  Kripto para piyasalarında bir süredir belirsiz adımlar atan İran, 2021 yılında en fazla kripto para biriminin üretildiği ülkelerden biri haline geldi. Bir dönem yasak söylentileri ile anılan İran, özellikle Çin’deki madenci yasaklarından sonra en fazla kripto para üretilen ülkelerden biri oldu. Bu alanda İran düşük maliyetli ve indirimli elektrik tarifeleri sayesinde; Rusya, Kanada, ABD, Kazakistan ve İzlanda ile birlikte en fazla kripto para üretilen 6 ülkeden biri oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle