Kripto Para

İran’da kripto madencilerini zor günler bekliyor!

  Kripto para alanında Çin’e benzer şekilde baskıcı kararlar alarak dikkat çeken İran’da yaşanan yoğun elektrik kesintileri sonrası, İran’ın devlete bağlı elektrik şirketi Tavanir, kripto para madencilerini uyardı. Tavanir, Çinli kripto para madencilerinin İran’a gelmesini istemiyor.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde eşi benzeri görülmemiş hareketlilikler yaşadı. Aralık ayından sonra gelmeye başlayan rekorlarla büyüyen piyasa, Mayıs ayında gelen sert düşüşlerle geri çekildi. Mayıs ayında yaşanan bu sert düşüşlerin arkasındaki en büyük payın ise Çin’den kripto para madenciliğine yönelik alınan baskıcı ve yasaklayıcı kararlar olduğu düşünülüyor. Bu alanda Çin ile benzer şekilde baskıcı kararlar alarak gündeme gelen İran’da da 22 Eylül’e kadar sürmesi planlanan kripto para madencilik işlemleri askıya alındı.

  İran’ın yerel basınında çıkan haberlere göre İran’da devlete bağlı elektrik şirketi Tavanir, ülkede elektrik konusunda yaşanan sorunların daha fazla büyümemesi için Çinli kripto para madencilerinin İran’a gelmemeleri konusunda adli yetkilileri uyardı. Bilindiği gibi Çin’de artan baskılardan sonra kripto para madencileri Çin dışına çıkmaya başlamıştı. İran’da son dönemlerde yaşanan elektrik kesintilerinin artması ile birlikte, fatura yine kripto para madencilerine kesildi.

  Tavanir, Çinli Madencilerin Ülkeye Gelmesini İstemiyor

  İran’ın yerel haber kaynaklarından Eghtesadnews’in haberine göre Tavanir şirketinin CEO’su Mohammad Hussein Motevallizadeh yaptığı açıklamasında, Çin’deki kripto para madencilerine yönelik baskıların, madencileri diğer ülkelere itebileceğini dile getirdi. Haberde yer verilen bir rapora göre Çinli madencilerin İran’daki düşük enerji maliyetlerini değerlendirmek isteyebilecekleri ve bundan dolayı da İran’a “madencilik ekipman kaçakçılığı yapmaya başlayabilecekleri” ifade edildi.

  28 Temmuz tarihinde Iran International tarafından yapılan açıklamada ise İranlı bir gümrük yetkilisinin, madencilik ekipmanlarının ülkeye yasal olarak ve resmi kanallar vasıtası ile ithal edildiğini söylediği duyuruldu.

  Halk Protesto İçin Sokaklara Döküldü

  Iran News Wire haberine göre Temmuz başlarında İranlı vatandaşların bir kısmı, başkent Tahran’da ülkedeki elektrik kesintilerini protesto etmek için sokaklara döküldü. İran devletine ait haber kanalı IRNA raporlarında da İran polisinin Haziran ayında Tahran’ın batısında yer alan eski bir fabrikada 7 bin madencilik cihazına el konulduğu belirtildi. Ortaya çıkan haberler ve raporlar, İran’da kripto para madencilerini zor günlerin beklediği yorumlarını gündeme getiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle