Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 30 Kasım – 6 Aralık 2021

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatı özellikle altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Piyasa değerine göre lider altcoin olan Ethereum fiyatında inişli çıkışlı bir grafik çizildi. Geride kalan haftada sert düşüşler yaşayan ETH, toparlanma sinyalleri göstermeye başladı.

  Kısa sürede kayıplarını telafi eden Ethereum fiyatında 30 Kasım ile 6 Aralık 2021 tarihleri arasında yaşanan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  30 Kasım Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başından itibaren yükseliş hareketleri ile dikkat çeken Ethereum, yatırımcılarını sevindiren değer artışları yaşadı. 30 Kasım Salı günü itibarıyla yüzde 4.18 oranında artış yaşayan Ethereum fiyatı yeniden 4.628 dolardan işlem gördü. Kasım ayının son işlem gününde bu seviyelere tırmanmış olması ETH yatırımcılarında 5 bin dolar hedefini bir kez daha gündeme getirdi. 

  Ağustos ayındaki EIP-1559 gibi yeni bir ücret modeli getiren Londra hard fork'undan bu yana tam 1 milyon ETH yakıldı. Bu hamleyle ağ üzerinde dolaşımdan yaklaşık 4.3 milyar dolar değerinde ETH çıkarılırken, güncellemeden sonra Ethereum fiyatı yüzde 50'den fazla yükseldi.

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Ethereum geliştiricisi Ansgar Dietrichs, ikinci katman çözümlerinin gas ücretlerini düşürmeyi hedefliyor. Bu kapsamda ünlü isimlerden önemli bir teklif geldi. Uzmanlar, Ethereum ikinci katman çözümlerinin gas ücretlerini düşürmek için EIP-4488 adlı yeni bir iyileştirme teklif etti.

  1 Aralık Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Yeni ayın başlangıcında Ethereum fiyatında yükseliş trendinin devam etmesi bekleniyordu. Ancak 1 Aralık Çarşamba gününde ETH boğaları ve ayıları arasında sert bir mücadele yaşandı. Gün içinde 4.778 dolar seviyesine kadar tırmanan ETH bu sevide satış baskısına yenik düştü. Günün sonunda yüzde 1 oranında değer kaybeden Ethereum fiyatı 4.583 dolar seviyesinden kapanış yaptı. 

  SEC’in Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine verdiği onaylardan sonra Bitcoin ve Ethereum için yapılan ETF başvurularında artış yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Bu kapsamda en son Kevin Kelly başkanlığındaki yatırım şirketi Kelly Strategic Management, SEC’e bir Ethereum vadeli işlem ETF’si başvurusunda bulundu.

  Hatırlanacağı üzere daha önce de ProShares ve VanEck de ETH vadeli işlem ETF’si için SEC’e başvuru yapmışlardı. Fakat bu iki şirket yaptıkları başvuruyu daha sonradan geri çektiler. Kelly Ethereum Eter Stratejisi ETF’si kayıtlı emtia borsalarında işlem gören nakit ödemeli ETH vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak.

  2 Aralık Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatındaki kademeli düşüş hareketi 2 Aralık Perşembe günü devam etti. Lider altcoin ETH fiyatında yüzde 1.54 oranında kayıp yaşanırken, tüm kripto para piyasasında negatif görünüm hakimdi. Popüler kripto para birimi Ethereum Perşembe günü kapanışta 4.512 dolar desteğine kadar geri çekilmesiyle yatırımcılarını tedirgin etti. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği veri analiz şirketi Santiment Ethereum’un mega balinalarının son 12 günde Ethereum biriktirmeye devam ettiğini gösteren bir grafik paylaştı. Söz konusu rapora göre 100 bin ile 10 milyon ETH tutan Mega balinalar, son 12 günde Ethereum arzının yüzde 0.59’unu temsil eden 734 bin 800 adet ETH biriktirdi.

  Ethereum (ETH) gas fee 905 Gwei değerine ulaşmasıyla dikkat çekti. Merkeziyetsiz borsa Uniswap (UNI), gas fee konusunda yüzde 16 ile başı çekerken ücretlerdeki artış bazı şikayetlere sebep oldu. Kripto piyasasındaki volatilite arttığı için, kullanıcılar daha fazla işlem yapma eğilimde olduklarından dolayı işlem ücretleri yükseliyor. 

  3 Aralık Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında üst üste 3. düşüş hareketi 3 Aralık Cuma günü yaşandı. Piyasadaki sert satış baskısıyla birlikte Ethereum fiyatı yüzde 6.51 oranında değer kaybetti. Tüm kripto paralarda yaşanan bu düşüş çok ciddi seviyelere gelse de tepki alımları Ethereum fiyatını 4.210 dolar seviyesinde tutmayı başardı. 

  Dünyaca ünlü kripto para analisti Nicholas Merten, son açıklamasında toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) için olumlu görüş bildirdi. Birçok analist şu an boğa piyasasının bittiğini ve düşüşün başlayacağına işaret etse de Merten henüz noktalanmayan bir yükseliş olduğunu düşünüyor. Popüler analistin açıklamaları ETH yatırımcılarını sevindirdi. 

  Deneyimli altcoin analisti, DataDash kanalında yaptığı açıklamasında 457 bin takipçisine yönelik ETH tahminlerini yayınladı. Analiste göre Ethereum fiyatı bu boğa piyasası noktalanmadan 20 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıkacak. Bu kapsamda şu an bulunduğu yerden 325 daha değer kazanmış olacak. 

  4 Aralık Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde ise kripto para piyasasında kanlı cumartesi yaşandı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında kısa sürede yüzde 20’lik düşüş altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. Ethereum fiyatı gün içinde 4.237 dolar seviyesinden 3.553 dolara kadar düştü. Kısa sürede toparlama sinyalleri gösteren Ethereum bu hamlesiyle yüzde 2.27 değer kaybıyla yeniden 4.123 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  ETH ve BTC arasındaki yarışı kızıştıran yeni raporlar yayınlanmaya devam ediyor. Son olarak Avustralyalı üniversite araştırmacılarının raporu Ethereum’un Bitcoin’e göre daha üstün bir değer deposu olduğunu ortaya koydu. Avustralyalı araştırmacılar Ethereum’un “dünyanın ilk deflasyonist para birimi olma” yolunda ilerlediğini açıkladı.

  Polygon altcoin ağı, en popüler 2. katman çözümlerinden biri olarak ön plâna çıkarken, üzerinde günlük yaklaşık 7.5 milyon işlem gerçekleştiriliyor. Bu sayede binlerce merkeziyetsiz uygulama pahalı işlem ücretleri ödemeden Ethereum‘u asıl katman olarak kullanabiliyor. WEB 3 geliştirici ekosisteminin Ethereum etrafında toplandığını, bunun da kısa vadede değişmesini beklemediği belirtildi.

  5 Aralık Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki üst üste düşüşlerden sonra yatırımcıların beklediği yükseliş hareketi nihayet geldi. 5 Aralık Pazar gününde ETH fiyatı yüzde 1.73 oranında değer kazanmasıyla yatırımcıları sevindirdi. Analistler lider altcoin yükselişine devam edeceğini belirtti. 

  Ethereum yatırımcılarının yakından takip ettiği Goldman Sachs’ın eski yöneticisi Raoul Pal, kripto varlıkları değerlendirdi. Ethereum fiyatına dikkat ettiğini söyleyen Pal, ETH’nin bu yılı 15 bin ya da 10 bin dolara yakın bir değerle bitireceğine inandığını söyledi. 

  Ayrıca Ethereum’un birden fazla iyi rakibi olması konusunda herhangi bir endişe duymaya gerek olmadığını aktardı. Pal, zamanla Bitcoin’in de Ethereum’un da hatta Solana’nın da mevcut hakimiyetlerinin son bulabileceğini yineledi. Bu açıklamalar ETH yatırımcısının aklında soru işaretleri bıraktı. 

  6 Aralık Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansı ile sert düşüşler yaşasa da yatırımcısına alım fırsatı veren Ethereum yine yükseliş trendine girdi. Düzeltmeden sonra hızlı toparlayan Ethereum fiyatında 6 Aralık pazartesi günü yüzde 3.78 oranında değer artışı görüldü. Kapanışta Ethereum fiyatı 4.353 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  ABD merkezli Gemini borsası, Latin Amerika hamlesiyle gündem oldu. Popüler borsa, resmi açıklamasında Kolombiya bankası Bancolombia ile kripto para anlaşması yaptığını duyurdu. Banka müşterileri bundan sonra Gemini vasıtasıyla Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash işlemleri yapabilecekler.

  Ethereum ağı, 8 Aralık 2021 Çarşamba gecesi 13.773.000 blok numarasında yayınlanacak bir güncelleme hazırlığına başladı. Piyasadaki artan oynaklıkla birlikte ağ, güncellemeyi beklenenden daha erken alabileceği konuşuluyor. Yeni Ethereum güncellemesinin beklenenden daha erken tamamlanması gündeme geldi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle