Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 23 – 29 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında yine inişli çıkışlı bir hafta daha geride kalırken altcoin yatırımcılarını heyecanlandıran gelişmeler yaşandı. En değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde yer alan popüler altcoin yatırımcıları sert düzeltme ve yükseliş rallilerini yakından takip etti. Önde gelen altcoin projelerinin fiyatında toparlanma belirtileri olması yatırımcıları heyecanlandırdı.

  23 Haziran ile 29 Haziran tarihleri arasında altcoin fiyatına etki eden önemli gelişmeleri ve fiyat değişimlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  23 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Çarşamba günü kripto para piyasasının genelinde büyük bir sıçrama görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki toparlanmanın hız kazanması, altcoin fiyatlarını da yukarılara taşıdı. Günün en çok kazandıran altcoin projeleri arasında popüler altcoinlerin olması yatırımcıları sevindirdi. 

  Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 13.27 oranında değer kazanırken, Cardano (ADA) fiyatında yüzde 8.86 seviyesinde yükseliş görüldü. Çarşamba gününde yatırımcısını en çok sevindiren altcoinlerin başında yüzde 23.24 oranında yükselen Dogecoin (DOGE) geldi. Ayrıca XRP fiyatında da hızlı yükseliş yaşandı. 

  Her ne kadar DOGE fiyatındaki yükseliş dikkat çekse de altcoin yatırımcıların kayıpları daha büyük seviyede olmaya devam etti. Elon Musk'ın favori kripto parası Dogecoin, ünlü TV programı Saturday Night Live'a katıldığı bölümden beri milyarlarca dolar değer kaybetti. Mayıs başında büyük bir ralli yaşayan Dogecoin, 95 milyar dolar piyasa değerine kadar ulaşmıştı.

  24 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki toparlanma belirtileri perşembe gününde devam etti. Popüler altcoin fiyatlarındaki kademeli yükseliş sürerken XRP fiyatında yüzde 5.39 oranında artış gerçekleşti. ADA fiyatı dün olduğu gibi yine yüzde 8 oranında artarak yatırımcısını sevindirdi. Ancak kripto para projelerinin fiyatı üzerindeki satış baskısı yoğun şekilde hissedildi. 

  FTX borsası, Digital Assets AG ile birlikte Solana ‘da tokenleştirilmiş hisse senetlerinin piyasaya sürülmesine öncülük etti. Digital Assets AG, Solana (SOL) ağına 55 şirket için tokenleştirilmiş hisse senetleri getirdi. Böylelikle FTX borsası, Kimlik doğrulaması sürecini tamamlayan kullanıcılar için alım satımı sağlayan ilk platform oldu.

  25 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Son 2 gündür toparlanma belirtisi gösteren ve pozitif yönde hareketlenen altcoinler, Cuma gününde yine sert düzeltme yaşadı. 25 Haziran gününde önde gelen altcoinlerin hepsinde sert düşüşler yaşanırken Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 8.821 oranında değer kaybetti

  ADA fiyatındaki düşüş de dünkü kazançların neredeyse tamamını geri verdi. Son dönemde hızlı yükselişler ile yatırımcısının yüzünü güldüren altcoin projelerinden XRP ve DOGE fiyatlarında yüzde 9 oranında kayıp yaşandı. Uzman analistler, kripto para piyasasındaki düzeltme hareketinin devam edebileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

  Blockchain izleme ve analiz platformu Whale Alert, kripto para borsası Binance’den dijital cüzdana yaklaşık 18 milyon dolar değerinde bir Ripple (XRP) transferinin altını çizdi. Bu transfer, önde gelen bir kripto balina hesabının 12 Haziran tarihinde yaklaşık 146 milyon dolar değerinde 176 milyon XRP’yi dijital bir cüzdana taşımasından 2 hafta sonra gerçekleşti.

  26 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Cumartesi gününde kripto para sektöründeki haberler kafalarda soru işaretleri yarattı. Bazı projelerde değer kaybı yaşanırken bazı altcoin fiyatları yukarı yönlü hareket etti. BNB ve ADA fiyatlarında düşüşler görülürken XRP ve DOGE fiyatı yükseldi. Günün en çok kazandıran altcoinlerinden biri yüzde 2’den fazla yükselen Dogecoin (DOGE) oldu. 

  Proof-of-Stake blockchain platformu Cardano kurucusu Charles Hoskinson’ın önümüzdeki haftalarda algoritmik Stablecoin’ler hakkında bir araştırma makalesi yayınlamayı planladığını duyurdu. Ayrıca Cardano veri toplama platformu Pooltool tarafından elde edilen verilere dikkat çekti.

  Cardano (ADA), 50 binden fazla yeni stake adresi ekledi ve toplam stake adresi sayısını bir aydan kısa bir sürede yüzde 8’den fazla artırdı. ADA’nın toplam stake cüzdan sayısı Haziran başında 2.561 aktif havuzdan 608.391’e kadar ulaştı ve bu durum platform için dönüm noktası oldu.

  27 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  XRP ve diğer altcoin yatırımcılarını sevindiren gelişmeler 27 Haziran Pazar gününde yaşandı. Kripto para piyasasının genelinde görülen yükseliş önde gelen altcoin fiyatlarına olumlu yansıdı. 27 Haziran gününde de en fazla yükseliş kaydeden altcoin projesi yüzde 7’den fazla artan DOGE oldu

  Enjin (ENJ) coin,  NFT coinleri arasında en gelişmiş ürünlerinden biri olarak kendini kanıtladı. Son olarak ERC-1155 coin standardının geliştiricisi, blockchain araçlarının karbon ayak izini azaltmak için Crypto Climate Accord’a katıldı. Enjin, girişimin misyonunu desteklemek için en büyük blockchain sistemi olan JumpNet’in ürettiğinden daha yüksek miktarda karbonu dengelediğini duyurdu.

  Elon Musk, Shiba Inu (SHIB) tokeni ile ilgili en son tweet’inde, “Shiba Inu‘nun Floki olarak adlandırılacağını” ifade etti. Bu paylaşımın ardından SHIB token fiyatını yüzde 25 artırarak, altı günün en yüksek seviyesine çıkardı. Ünlü milyarderin bu tweeti, SHIB tokeni tarafından memnuniyetle karşılandı.

  28 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın başında tüm kripto paralarda düşüş sinyalleri gözlemlendi. Yükseliş bekleyen altcoin yatırımcılarını şaşırtan piyasada önemli kayıplar olmasa da bir miktar geri çekilme yaşandı. BNB, ADA ve XRP fiyatlarındaki düşüş yüzde 1’in altında olmasıyla yatırımcılarda panik yaratmadı. 

  Polygon (MATIC) ekibi, yan Blockchain’ler ve ikinci katman protokolleri için bir veri kullanılabilirliği çözümü başlatmaya hazırlandığını açıkladı. Ethereum (ETH) ölçeklenebilirlik altyapısı geliştiricisi Polygon, Avail adlı genel amaçlı, ölçeklenebilir bir veri kullanılabilirlik çözümünün kullanıma sunulduğunu duyurdu.

  XRP, piyasa liderleri Bitcoin ve Ethereum’un kazanç sağlaması ve önceki seansın düşüş hareketlerini tersine çevirmesinin ardından analistlerin dikkatini çekti. XRP bu performansı ile kripto yatırımcıları arasında iyimser ruh hali ile destek görmeyi başardı. 

  29 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında toparlanma belirtileri 29 Haziran Salı gününde devam etti. Önde gelen altcoin projelerinin fiyatında hızlı yükselişler olması yatırımcıları sevindirdi. Volatilitenin yüksek olduğu günde kripto para basınına önemli haberler yansıdı. Salı günüde en çok kazandıran altcoin ise yüzde 9.52 artan XRP oldu

  Ethereum Classic (ETC) Blockchain’inin geliştiricileri, Temmuz ayı sonunda piyasaya sürülmesi planlanan projenin en son sürümünü uygulamak için bir hard fork duyurusu yaptı. ETC topluluğu içinde “Magneto” olarak adlandırdığı yükseltme şimdiden altcoin yatırımcılarında heyecan yarattı. Güncellemenin ilk olarak bu yılın başlarında Ethereum’un Berlin yükseltmesinde görülen dört Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) kapsaması bekleniyor. 

  Bağımsız piyasa analisti ve Decentrader'ın kurucu ortaklarından filbfilb, son gönderisinde Bitcoin fiyatının yaşayacağı yüzde 30'luk bir düşüşün, altcoin fiyatlarını iki kat daha fazla etkileyebileceğini ileri sürdü. Altcoin yatırımcıları, Bitcoin fiyatının ciddi bir düşüş göstermesi durumunda karşılaşacakları kötü senaryoya karşı hazırlıklı olmaya çalışıyor.

  Piyasa değerlendirmesi yapan deneyimli analist Scott Melker, altcoin'ler için uygun ortamın oluştuğunu söyledi. Twitter üzerinden piyasa yorumlaması paylaşan analist Scott Melker, BTC fiyatı artarken piyasa hakimiyetinin düşmesini altcoin piyasası için olumlu bir gelişme şeklinde değerlendirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle