Bitcoin merkez bankaları için tehdit mi?

  Kripto para piyasaları ve dijital paraların hareketli günler geçirdiği bu dönemde Norges Bank Başkanı Oystein Olsen, Bitcoin ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Oystein Olsen yaptığı açıklama ile Bitcoin’in çok fazla ilgi görmesine rağmen merkez bankaları için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Olsen Bitcoin ve merkez bankalarının finans düzeni içinde farklılık gösterdiğini belirtti.

  Norveç merkezli Norges Bank Başkanı Oystein Olsen, en büyük kripto para olarak işlem gören Bitcoin ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Bitcoin’in itibari paraların yerini almasının zor olduğunu belirten Olsen, bu durumun nedeni olarak Bitcoin’in çok masraflı olmasını gösterdi. Oystein Olsen bu eleştirisini Bitcoin’in çok fazla kaynak tükettiğini ve çok maliyetli olduğunu dile getirerek açıkladı.

  Verdiği röportajda dünya genelinde kripto paraların ilgi gördüğünü ve gündemden düşmediğine vurgu yapan Olsen, bu ilginin merkez bankaları için bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Bitcoin’in finans düzeni içinde merkez bankalarından farklı bir işlev gördüğünü belirtirken insanların kripto para birimine yönelmelerini beklemediğini açıkladı.

  Kripto varlıklar alternatif olarak değerlendiriliyor

  Verdiği röportajda Bitcoine’e yönelme olmayacağını vurgulayan Olsen,  kripto paralara yönelik yapılan araştırmaların dünya genelinde arttığını belirtti. Merkez bankalarının mali sistem içindeki görevine değinen Olsen, bu yönüyle Bitcoin ve merkez bankaları arasında ayrım oluştuğuna dikkat çekti. Merkez bankaların mali sistem istikrarını korumakla görevli olduğunu söyleyen Olsen, Bitcoin’in istikrarı sağlamaması yanında çok daha fazla kaynak kullandığına ve mali yapıya zarar verdiğini sözlerine ekledi.

  Oystein Olsen açıklamasında geçtiğimiz gün Bitcoin değerlendirmesinde bulunan Fed Başkanı Jerome Powell’ın görüşlerini desteklediğini de belirtti. Jerome Powell açıklamasında kripto varlıkların dolardan ziyade altına alternatif olarak değerlendirildiği belirtmişti.

  Norveç en nakitsiz toplum ünvanını elinde tutuyor

  Olsen’ın Bitcoin değerlendirmeleri ardından Norveç’te sürdürülen CBDC çalışmalarına değinen Norges Bank Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bache, açıklamasında sisteme ilişkin detaylara yer verdi. Dijital ödeme yöntemlerinin kullanıldığı ülkede kasım ayında ödeme işlemlerinin yalnız yüzde 4’lük kısmının nakit ödeme yöntemleri ile gerçekleştirildiğini belirtti. Norges Bank’ın kendi dijital parası için çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini vurgularken, Norveç’in en nakitsiz toplum özelliğini elde ettiğini açıkladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle