Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 1 Kasım – 7 Kasım 2022

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatında inişli çıkışlı bir hafta geride kaldı. Lider altcoin ETH, kasım ayının ilk haftasında yatırımcıların yükseliş beklentilerini karşılamada yeterli performans gösteremedi. Kripto para basınında geniş yankı bulan gelişmeler, pek çok projede olduğu gibi Ethereum fiyatını da etkiledi.

  1 – 7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  1 Kasım Salı Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında kasım ayının ilk işlem günü toparlanma sinyalleri görüldü. Ethereum fiyatı da 1 Kasım Salı gününde yüzde 0.43 oranında kısıtlı oranda değer kazandı. Analistlerin kritik olarak gösterdiği destek seviyesinin üzerinde fiyatlanan ETH günün sonunda 1.579 dolardan işlem gördü. 

  ABD’nin en eski bankası BNY Mellon, müşterilerine gönderdiği notta kripto para piyasasındaki son durumu değerlendirdi. Kurumsal müşterilere BTC ve ETH işlemleri sunan dev banka, saklama ve yürütme gibi hizmetler tanınmış ve güvenilir kurumlardan alındığında kripto para faaliyetlerinin hız kazanacağını öne sürdü: “Yaşanan ayı piyasasına rağmen kurumsal yatırımların yüzde 90’ı kriptoyla ilgili planlarını ilerletmeye devam ediyor.”

  İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance CEO'su CZ, Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasını yorumladı. Dogecoin’e olan desteğiyle bilinen Elon Musk’ın Bitcoin ve Ethereum dışında DOGE’yi de Twitter’da kullanabileceğini söyledi. Ünlü ismin bu açıklamaları kripto para topluluğunda tartışma yarattı. 

  2 Kasım Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kriptolardaki iyimser havanın geçici olduğu endişesi, Ethereum gibi pek çok dijital varlık fiyatında satış baskısı yarattı. Lider altcoin ETH fiyatı 2 Kasım Çarşamba gününde yüzde 3.84 oranında değer kaybederek yatırımcısını üzdü. Altcoin piyasasında öne çıkan haberler, Ethereum fiyatındaki düşüşte etkili oldu. Böylelikle popüler borsalarda 1.519 dolara kadar gerileyen ETH fiyatı yatırımcısını endişelendirdi. 

  Altcoin topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden TRON kurucusu Justin Sun cüzdanlarındaki hareketlilik dikkat çekti. Justin Sun’a ait olduğu bilinen bir cüzdandan Binance borsasına 50 milyon dolar transfer edildi. Ünlü ismin bu transferiyle ETH yatırımı yapabileceği iddiaları gündeme geldi. 

  Popüler zincir içi veri analiz şirketi Santiment, balinaların ETH toplamasıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı: “ETH’nin borsa dışı en büyük 10 adresi, Eylül ayındaki birleşmeye kadar olan büyük düşüşlerden sonra ETH biriktiriyor. Bu düşüşlerden sonra borsa dışı balinalar yüzde 6.7 daha fazla eklemişler. Bu arada, ilk 10 borsa sadece yüzde 0,2’lik bir artışla ayakta duruyor.”

  3 Kasım Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü satış hamlesine karşı tepki alımları bekleyen Ethereum yatırımcılarının beklentileri kısmen karşılandı. 3 Kasım Perşembe gününe pozitif sinyallerle başlayan ETH günün sonunda yüzde 0.79 oranında artış gösterdi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı bu gelişmeler sonrasında yeniden 1.531 dolarlı seviyelere yükseldi. 

  Finans dünyasının tanıdığı isimlerden Bloomberg emtia analisti Mike McGlone, son açıklamasıyla bazı Ethereum yatırımcılarının desteğini aldı: “Ethereum’un Bitcoin’e yaptığı, Netflix’in Blockbuster’a yaptığına benziyor. Netflix, piyasada bir ilk olmadı ancak bütün rakiplerini üçe beşe katladı. Ethereum, Bitcoin’den sonra ortaya çıktı ancak fintech alanında bir devrim yaşattı. Akıllı sözleşme teknolojisi geleceğimizi çok net etkileyecek.”

  Tecrübeli analist, ETH’nin gelecekte BTC’den daha fazla değer kazanacağını iddia etti: “Ethereum, uzun zamandır Bitcoin’den daha iyi getiri sağlıyor. Bu durumun devam etmesini bekliyorum. 2000 dolar ve 1000 dolar psikolojik sınırlar.” Bloomberg emtia analistinin bu ifadeleri kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. 

  4 Kasım Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde hissedilen pozitif hava 4 Kasım Cuma gününde Ethereum fiyatına olumlu yansıdı. Lider altcoin ETH fiyatı gün içinde 1.666 dolara iğne atarken kapanışta yüzde 7.44 oranında değer kazandı. Ethereum yatırımcılarını sevindiren bu gelişmeyle birlikte varlığın fiyatı 1.645 dolara kadar tırmandı. 

  ABD Merkez Bankası FED Üyesi Collins, gelecekte düşük faiz artışlarının daha makul olabileceğini ifade etti. Faizleri çok hızlı yükseltmenin tehlikeli olduğunu açıklayan Collins’in ılımlı açıklamaları kripto para piyasasına olumlu yansıdı. Böylelikle piyasalardaki risk iştahı artarken ETH fiyatı hızlı yükseldi. 

  ABD merkezli bankacılık devi Citibank, Merge güncellemesinden sonra Ethereum (ETH) kripto para biriminin hareketliliğinde tarihi düşük seviyeler yaşandığını raporladı: “Ethereum, düşük ağ aktivitesinin ortasında deflasyon dönemleri sergilediği için deflasyonist bir geleceğe doğru ilerliyor gibi görünüyor.” Analistlerin bu görüşü kripto para yatırımcılarının sosyal medyada en çok konuştuğu konulardan biri haline geldi. 

  5 Kasım Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki hareketler tersine dönmeye başladı. Ethereum fiyatında düşüş yaşanan 5 Kasım Cumartesi gününde yüzde 1.09 değer kaybı olması yatırımcıları endişelendirdi. Popüler borsalarda ETH fiyatı günün sonunda 1.627 dolardan işlem gördü. 

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto paralara yakınlığı ile bilinen ünlü milyarder Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını eleştirdi. Vitalik aylık 8 dolara “Mavi tık” sisteminin eskisinden daha adil olduğunu söyledi. Ethereum kurucusu, doğrulamanın diğer premium hizmetlerden ayrı olarak ve maliyeti üzerinden ücretlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

  On Chain veri analisti Santiment, ETH balinalarının yeni gözdesinin Litecoin (LTC) olduğunu açıkladı. Analistler, LTC’nin son dönemde altcoin projeleri arasında büyük ilgi gördüğünü belirtken Ethereum balinalarının çok miktarda alım yapmalarına dikkat çekti. 

  6 Kasım Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto paralardaki satış baskısı arttı. Ethereum grafiğinde artan satış yönlü formasyon baskısı, ETH fiyatını yüzde 3.45 oranında geri çekti. Lider altcoin bu hamle sonrasında yeniden 1.570 dolarlı seviyelere gerilerken hafta başındaki seviyesine dönmüş oldu. 

  Tecrübeli kripto para analistlerinden Capo, ETH fiyatında 1.700 dolarlık destek seviyesinin üzerinde kalıcı olunmaması halinde 800 dolar seviyesine dikkat çekti: “1700 dolar Ethereum için çok önemli bir direnç bölgesi. Bu direnç bölgesinin üzerinde tutunamazsa 700-800 dolara kadar düşebilir.” Anonim analistin bu paylaşımı sosyal medyada büyük ilgi gördü.

  Polygon (MATIC) kurucu ortağı Sandeep Nailwal, altcoin yatırımcıları arasında tartışma yaratan bir paylaşıma imza attı: “Polygon, Bitcoin ve Ethereum ile birlikte hak ettiği ilk üçte yer alana kadar dinlenmeyeceğim. Başka hiçbir proje Polygon’un yanına bile yaklaşamaz.” Bazı Ethereum yatırımcıları bu paylaşımı desteklerken bazı yatırımcılar sosyal medyadan tepki gösterdi. 

  7 Kasım Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni hafta başlangıcında negatif sinyaller veren Ethereum, son günlerdeki performansı ile haftalık kazançlarını sıfırlamıştı. 7 Kasım Pazartesi gününde volatilitesi giderek azalan ETH fiyatı yüzde 0.21 oranında değer kaybetti. Yatırımcıların beklediği boğa hareketleri gelmeyince Ethereum fiyatı 1.567 dolarlı seviyeden kapanış yaptı. 

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Merge güncellemesini tamamlayan projesinin yeni yol haritasını paylaştı. Buna göre Ethereum geliştirme sürecinin devamı niteliğindeki aşamalar Surge, Scourge, Verge, Purge ve Splurge isimleriyle tanıtıldı. ETH yol haritasındaki “The Scourge” adı verilen aşama, güvenilir ve adil bir şekilde tarafsız işlemlerin dahil edilmesini sağlamaya odaklanacak. 

  ABD Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) regülasyonlarına uyan Ethereum MEV-Boost doğrulayıcıları giderek popülerlik kazanıyor. Son rakamlara göre doğrulayıcı oranı hızla artış gösterdi. Geçen ay Ethereum doğrulayıcılarının yüzde 51’i OFAC regülasyonlarıyla uyumlu hale gelmişti. Sadece 1 ay içinde bu oranın yüzde 73’e yükselmesi dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle