Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 7 – 13 Aralık 2021

  Kripto para piyasasında inişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum (ETH) son dönemde yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor. Bir türlü kendisinden beklenen yükseliş hareketini gerçekleştiremeyen Ethereum fiyatında zaman zaman sert satışlar yaşanıyor. En büyük ikinci kripto para birimi olan ETH, yükseliş trendini korusa da konsolidasyon sürecine devam ediyor.

  7 Aralık ile 13 Aralık 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  7 Aralık Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başında pozitif bir görünüm çizen Ethereum, haftanın ikinci işlem gününde yine yatırımcısını şaşırttı. Son 2 gündür yükseliş hareketiyle yatırımcıları heyecanlandıran ETH fiyatında 7 Aralık Salı günü yine satışlar geldi. Ethereum gün içinde bir miktar yükselse de yüzde 1.06 kayıpla günün sonunda 4.307 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Bitwise Asset Management Baş Yatırım Sorumlusu Matt Hougan, hafta sonu yaşanan sert düşüşler sonrası ETH yorumunu yaptı: “Yatırımcılar Ethereum, Solana veya Polygon’a yönelecek. Zira yatırımcılar, kripto para birimlerinin Bitcoin’den daha fazlası olduğunu anlamaya başlıyor.

  “Gelecek yıl için daha büyük bir hikaye varsa bunların DeFi, NFT, Web3 veya Metaverse gibi kripto para birimleri olacağını tahmin ediyorum.” diyen Hougan büyük destek gördü. Bununla birlikte BTC dominansının son dönemde düşmeye başlaması kripto para yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. 

  8 Aralık Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum fiyatında yükseliş hareketi 8 Aralık Çarşamba günü yatırımcının yüzünü güldürdü. Basına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle birlikte ETH fiyatında yüzde 3’e yakın oranda değerleme yaşandı. Bu yükseliş ile birlikte Ethereum fiyatı büyük borsalarda 4.435 dolara kadar çıktı. 

  ETH ve BTC arasındaki rekabet tartışmaları devam ederken Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini ifade etti. Novogratz’a göre Ethereum, Bitcoin’e kıyasla son düşüşlerde daha az kayıp yaşadı ve böylelikle ETH/BTC ticaret çifti tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

  Basında yer alan haberlere göre, Ethereum Blockchain’i, akıllı sözleşmeleri desteklemesi nedeniyle piyasada en çok kullanılanlardan biri haline geldi. Bunun dApp’lerin oluşturulmasına izin vermesinin yanı sıra merkezi olmayan finans (DeFi) ve mantarsız belirteçler (NFT) oluşturmak için kullanılan en büyük ağ olmasında etkisi oldu. 

  9 Aralık Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki sert düşüş 9 Aralık Perşembe günü yaşandı. Kripto para piyasasının genelinde olumsuz sinyaller takip edilirken ETH fiyatında da yüzde 7.40 oranında bir geri çekilme yaşandı. Yatırımcıları panik seviyeye taşıtan bu düşüş 4 bin dolar bandına kadar gerilemeye neden oldu. Tepki alımları gelmesiyle birlikte ETH günü 4.107 dolar seviyesinde kapattı. 

  Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management CEO’su Ross Gerber son  röportajında Ethereum ile ilgili ilginç benzetmede bulundu. Ethereum’u “hamamböceğine” benzeten ünlü yönetici, BTC ve ETH’nin uzun vadeli yatırım olarak en iyi seçenek olduğunu savundu.

  Silk Road’un Dread Pirate Roberts olarak tanınan kötü şöhretli kurucu ortağı Ross Ulbricht, yeni NFT koleksiyonunu satışa sundu. 2 Aralık’ta başlayıp 8 Aralık’ta sona eren açık arttırmada Ulbricht’in ilk NFT koleksiyonu 1446 Ethereum’a yaklaşık 6.2 milyon dolara satıldı.

  10 Aralık Cuma Ethereum Borsa Özeti

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatındaki düşüş trendi devam etmesiyle yatırımcılar panik satışlarına hız verdi. 10 Aralık Cuma gününde Ethereum fiyatındaki değer kaybı yüzde 4.97 olarak borsaya yansıdı. Böylelikle kritik bir seviye olarak görülen 4 bin dolar desteği kırıldı ve ETH fiyatı 3.903 dolara kadar geri çekildi

  Dünyaca ünlü ekonomi dergisi The Economist’in her yıl yayınladığı ve yorumlanmaya çalışıldığı dergi kapağında yine ilgi çekici grafikler yer aldı. 2022’ye ilişkin son kapakta, ABD başkanı Joe Biden ile ile Çin devlet Başkanı Xi Jinping’in kullanılmasının dışında kripto paralar da yer aldı. Kapaktaki görseller, Ethereum ve diğer kripto para yatırımcıları tarafından gündeme taşındı. 

  Ethereum, kripto para piyasası genelinde yaşanan sert düzeltme sonrası kısa süreliğine de olsa 4.000 doların altına geriledi. Buna rağmen toparlanma sinyalleri gösteren ve rüzgarı arkasına almayı başaran Ethereum, kritik direnci gözüne kestirdi.

  11 Aralık Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasası genelinde biraz daha olumlu sinyaller takip edildi. Lider altcoin Ethereum fiyatında da yükseliş hareketleri gelirken sert düşüş sonrası tepki alımları arttı. ETH fiyatı yüzde 4.41 oranında artarken yeniden 4 bin dolar barajının üstünde kapanış yaparak hızlı toparlandı. 

  Bloomberg’in tecrübeli analisti Mike McGlone, en son yaptığı açıklamalarda eskisi gibi kripto para devrinin henüz bitmediğini söyledi. McGlone, Bloomberg Intelligence üzerinde yayınladığı yazısında hem Bitcoin hem de Ethereum için rekor bir yükseliş daha yaşanacağını ifade etti. Bu açıklama kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  Kripto para serbest yatırım fon şirketi Three Arrows Capital'ın kurucu ortağı Su Zhu, Kasım ayındaki "Artık Ethereum'u bıraktım" açıklaması yapmıştı. Bundan sadece birkaç hafta sonra şirket, tam 400 milyon dolarlık Ethereum almasıyla gündeme geldi. Zhu ve ekibi kripto para yatırımcılarından büyük tepki topladı. 

  12 Aralık Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki yükseliş hareketleri devam etti. Yatırımcıların toparlanma sinyallerini takip ettiği 12 Aralık Pazar gününde ETH fiyatı yüzde 1.38 oranında değer kazandı. Lider altcoin ETH günün sonunda 4.131 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

  Kripto para veri analiz firması Grayscale Investments tarafından “Grayscale Bitcoin Yatırımcı Çalışması 2021” isimli bir rapor yayınladı. 1000 ABD’li yatırımcının katılımı ile gerçekleştirilen anketin sonuçları altcoinlerdeki yaşanan farkındalığı ortaya çıkardı. Yatırımcıların yüzde 74’ü Dogecoin’i, yüzde 56’sı ise Ethereum’u duyduklarını ifade etti. Bunun yanında yatırımcıların yüzde 46’sı hesabında Ethereum bulundurduğunu açıkladı. 

  İspanyol bankacılık devi BBVA’nın İsviçre şubesi yaptığı açıklamada, kripto para alım satım hizmetlerini genişlettiğini duyurdu. Böylelikle BBVA İsviçre, Avrupa’da işlem hizmeti portföyüne Ethereum’u ekleyen ilk geleneksel banka oldu. Bu gelişme ETH yatırımcılarını sevindirdi. 

  13 Aralık Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftaya şok bir hareketle başlayan ETH fiyatındaki sert düşüş yatırımcıları panik satışına yöneltti. ETH fiyatı 13 Aralık pazartesi gününde yüzde 8.47 oranında kayıp yaşadı. Gün içinde 3.673 dolara kadar gerileyen ETH fiyatı kapanışı 3.781 dolarda yaptı. 

  Arama motoru Google, 2021 yılı arama hacimlerini açıkladı. Dogecoin, dünya genelinde haber kategorisinde en çok aranan dördüncü terim olurken Ethereum onuncu sırada yer aldı. Google resmi raporuna göre Ethereum ve Dogecoin’in Bitcoin‘den daha fazla haber değeri olması dikkat çekti. 

  En büyük ikinci kripto olan Ethereum zaman zaman, yüksek işlem ücretleri (gas fee) sebebiyle eleştirilerin hedefi oldu. Fakat son zamanlarda gas fee’lerde önemli düşüşler yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Ortalama Ethereum işlem ücreti, iki aydan kısa bir süre içerisinde yüzde 50 oranında düştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle