Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 16 – 22 Kasım 2021

  Kripto para piyasasının en büyük ikinci varlığı Ethereum, inişli çıkışlı bir grafik çizmeye devam etti. Geride kalan haftada ETH fiyatındaki oynaklık giderek artarken yatırımcıları da zaman zaman endişelendirdi. Haftaya negatif görünümde başlayan ETH toparlanma sinyalleri gösterse de kapanışta yatırımcısının beklentilerini karşılayamadı.

  16 Kasım ile 22 Kasım 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  16 Kasım Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başından olumsuz sinyaller veren lider altcoin Ethereum fiyatı 16 Kasım Salı gününe de düşüşle başladı. Kripto para piyasası genelinde görülen negatif etkiyle birlikte ETH fiyatında yüzde 7.78 oranında sert bir düzeltme yaşandı. Bu hareketin ardından ETH fiyatı 4 bin 500 dolardan 4.205 dolara kadar geriledi. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Ultrason.money verilerine göre, OpenSea platformu 400 milyon dolar değerinde Ethereum yaktı. OpenSea, yüzde 10’luk bir yakımla 100 binden fazla ETH yakımı yaptı. Bu gelişme basında geniş yankı buldu. 

  NewsBTC ekininin tecrübeli kripto para analisti Aayush Jindal’ın teknik analizine göre Ethereum fiyatında düşüş trendi devam edebilir. Ünlü analist 4.200 doların altında net bir kırılma olursa ETH fiyatının gerileyeceğini söyledi. Bu ihtimal Ethereum topluluğunda panik yarattı. 

  17 Kasım Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Sert düşüş sonrası ETH fiyatında yön belirlemek zorlaşırken yatırımcılar da endişeli bir dönem yaşadı. 17 Kasım Çarşamba gününde ETH fiyatında bir miktar toparlanma sinyalleri görüldü. Lider altcoin gün içinde zaman zaman satış baskısıyla karşılaşsa da kapanışı yüzde 1.97 değer artışıyla 4.290 dolar seviyesinde yapmayı başardı. 

  Kripto para sektörünün en popüler Ethereum yazılım şirketi ConsenSys’in amiral gemisi ürünü Ethereum cüzdanı MetaMask hakkında yeni gelişme yaşandı. Metamask aylık aktif kullanıcı sayısında önemli bir kilometre taşını geride bırakması toplulukta büyük ilgi gördü. Açıklanan verilere göre cüzdanın aylık aktif kullanıcı sayısının 21 milyonu geçtiği belirtildi. 

  Hindistan basınında geniş yankı bulan haberlere göre ülkede kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklanırken varlık olarak alım satımına izin verilecek Hükümetin Ethereum dahil kripto paraları regüle etme tasarısını parlamentonun kış döneminde sunacağı öğrenildi. 

  18 Kasım Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH grafiğindeki son yükselişle birlikte yatırımcılar umutlanırken, bunun toparlanma sinyali olmadığı 18 Kasım Perşembe günü daha net anlaşıldı. Analistlerin ölü kedi sıçraması dedikleri hareketi gösteren ETH fiyatında Perşembe günü sert bir satış dalgası daha görüldü. Bununla birlikte kapanışta yüzde 6.74 oranında değer kaybeden ETH fiyatı 4 bin dolar desteğine dayandı. 

  Real Vision kurucusu Raoul Pal, fraktal analizine dayanarak Ethereum’un değerinin dört katına çıkabileceğini söyledi. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü ismin bu açıklaması büyük ses getirdi. Eski Goldman Sachs yöneticisi Pal, daha yüksek fiyatların mümkün olduğuna inandığını, fakat görünümün net olmadığını söyledi.

  19 Kasım Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde volatilitenin çok yükseldiği haftada ETH fiyatında hızlı iniş ve çıkış hareketleri görüldü. Hafta başından bu yana 2 kere sert düzeltme gören ETH fiyatı 19 Kasım Cuma gününde yüzde 7.34 oranında değer kazandı. Altcoinlerde başlayan rallinin ipini göğüsleyen ETH fiyatındaki yükseliş yatırımcıları umutlandırmaya yetti. 

  Dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan TIME, okuyucuları meteverse hakkında eğitmek için harekete geçti. TIME dergisi bu kapsamda yatırım yönetimi şirketi Galaxy Digital ile basında ses getiren bir anlaşma yaptı. 

  TIME dergisi ile Galaxy Digital ortaklığı, metaverse için bir TIME 100 Companies listesi çıkaracak. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü dergi, Into the Metaverse isimli haftalık bir bülten yayınlayacak. Her iki projenin de özellikle metaverse temalı kripto para birimlerinin fiyatına olumlu yansıması bekleniyor. 

  20 Kasım Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin ETH fiyatında dünkü yükselişle birlikte 20 Kasım Cumartesi gününe 4.295 dolarlı seviyeden başlandı. Gün içinde zaman zaman satış baskısıyla karşılaşan Ethereum yükseliş sinyallerini korumayı başardı. Böylelikle hafta sonunda ETH fiyatı yüzde 2.64 oranında artarak yeniden 4 bin 400 dolarlı seviyelerin üzerine çıktı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Ethereum ölçeklendirme çözümü Arbitrum One entegrasyonunu tamamladığını duyurdu. Bundan sonra Binance kullanıcıları, Arbitrum One ikinci katmanı aracılığıyla platforma Ethereum yatırabilecekler. bu gelişme ETH fiyatına olumlu yansıdı ve gün içindeki ralliyi yukarı yönlü destekledi. 

  21 Kasım Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum yatırımcılarını şaşırtan düşüş hareketleri görüldü. Lider altcoin ETH yüzde 3.19 oranında değer kaybederken günün sonunda 4.268 dolarlı seviyelere kadar geri çekildi. Bu hamleyle birlikte dünkü kazanımlarını geri veren ETH’de yine kritik yön belirleme süreci yaşandı. 

  En büyük kripto para birimi BTC’ye benzer şekilde Ethereum fiyatı da düşmeye devam etti. NewsBTC’den Aayush Jindal’ın teknik analizine göre ETH kısa vadede yukarı yönlü bir düzeltme yapabilir. Bu bekleyiş özellikle Ethereum boğalarını heyecanlandırmaya yetti. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği isimlerden Three Arrows Capital CEO’su Su Zhu, Ethereum’u ve topluluğunu sert bir paylaşımla azarladı. Zhu, yeni gelenlere karşı dışlayıcı hareketler yapmaları nedeniyle en büyük ikinci kripto para birimini kesin olarak terk ettiğini söyledi.

  22 Kasım Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününe de kripto para piyasası genelinde negatif sinyaller ile başlandı. Basında yer alan olumsuz haberlerin de etkisiyle Ethereum fiyatı yüzde 4.24 oranında değer kaybetti. ETH fiyatındaki bu düşüş lider altcoini yeniden 4 bin dolar desteğine düşürdü. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP topluluğundan gelen Ethereum konusundaki eleştiriler karşısında sessizliğini bozmadı. SEC üyesi Hester Peirce, bir Twitter kullanıcısının Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı şeklindeki sorusuna yanıt vermedi. Bu gelişme ETH yatırımcılarında SEC tarafından müdahale gelebileceği şeklinde yorumlandı. 

  Bununla birlikte SEC Başkanı Gensler de benzer soruları defalarca yanıtsız bırakmıştı. Pierce’a benzer şekilde tarafsızlık için ayrı kripto para birimleri hakkında konuşmayacağını söyleyen başkan bu açıklamasıyla basında geniş yankı uyandırdı. Bu endişeler ışığında ETH fiyatındaki geri çekilme devam etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle