Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 29 Kasım – 5 Aralık 2021

  Son dönemde belirsizliklerin yaşandığı kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) ani fiyat değişimleri ile yatırımcılarını şaşırtıyor. Bir süredir konsolide olan Bitcoin fiyatında çok ciddi fiyat hareketlilikleri görüldü. Bu sebeple kripto para piyasası genelinde yatırımcıları tedirgin eden dalgalanmalar yaşandı.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında 29 Kasım ile 5 Aralık 2021 tarihleri arasındaki değişimleri ve önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  29 Kasım Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatında yatırımcıları umutlandıran bir hareketlilik görüldü. 29 Kasım Pazartesi gününde BTC fiyatı yüzde 1’e yakın oranda değer kazandı. Bir süredir yükseliş hareketlerine devam eden BTC’deki bu değişim yatırımcıların yüzünü güldürdü. Ancak analistler yüksek volatilite sebebiyle yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söyledi. 

  Yerli yatırımcıların da yakından takip ettiği zincir üstü veri platformu Glassnode, elinde 0.01 BTC bulunduran adres sayısının 9.8 milyonu da aştı ve yeni bir rekor kırdığını açıkladı. Bu artış perakende yatırımcının Bitcoin'e olan ilgisinin net bir göstergesi olarak değerlendirilirken yatırımcıları yükseliş için umutlandırdı. 

  Yüklü miktarda BTC alımları ile gündemden düşmeyen MicroStrategy şirketi, 7002 Bitcoin alımı daha yaptığını duyurdu. Şirket, 59 bin 187 dolar ortalamayla 414 milyon dolarlık alım yaparken, rezervlerindeki toplam Bitcoin sayısını ise 121 binin üzerine çıkarmayı başardı. Bu yatırımlar topluluk içindeki Bitcoin’e olan inancı körükledi. 

  30 Kasım Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde tam işler normale dönüyor denirken BTC fiyatında yüzde 1.58 oranında kayıp yaşandı. 30 Kasım Salı gününde BTC fiyatında görülen bu düşüşte, basına yansıyan gelişmeler etkili oldu. BTC bu hamlesiyle son 3 gündür yükseliş hareketine son verdi ve günün sonunda 56.882 dolardan işlem gördü. 

  ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı açıklamalar ile Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasını sarstı. Powell, “Varlık alımlarının azaltılması sürecini birkaç ay erken bitirmeyi değerlendirebiliriz.” diyerek piyasalarda panik ortamı yarattı. Bu hamleyle piyasaya varlık alımlarının beklenenden daha da hızlı azaltılabileceği riski Bitcoin fiyatını düşürdü. 

  Dünyanın en büyük kripto para yatırım firması Grayscale tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), yazılan mektubun detayları ortaya çıktı. Bitcoin ETF'i konusuyla ilgili olan bu mektupta SEC'nin vadeli ETF'leri kabul etme yöneliminin keyfi olduğu belirtilirken bunun İdari Usul Yasası'nı (APA) ihlal anlamına geldiği bilgisi yer aldı.

  1 Aralık Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında yeni bir ay heyecanı yaşanırken lider kripto para birimi BTC fiyatındaki yükseliş hareketi devam etti. İnişli çıkışlı bir performans gösteren Bitcoin günün sonunda yüzde 0.58 oranında kısıtlı bir değer kazandı. Böylelikle popüler borsalarda Bitcoin fiyatı yeniden 57.219 dolar seviyesinden kapanış yaptı. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Jay Clayton ve Gary Gensler, katıldıkları bir konferansta kripto paralar ve regülasyonlar hakkında konuştu. SEC Başkanı Gary Gensler "Yeni teknolojiler inovasyon sağlasalar da, regüle olmamaları durumunda uzun süre hayatlarına devam edemezler" ifadelerini kullanmasıyla dikkat çekti.

  BTC’yi merkeziyetsiz finansa getiren projelerden biri olan ve kullanıcılarına Bitcoin üzerinden getiri sağlayan BadgerDAO hack saldırısına uğradı. Yatırımcıları şok eden saldırı hakkında yapılan açıklamalara göre şu an için 120.3 milyon dolarlık kripto varlık çalındığı ifade edildi. 

  2 Aralık Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  ABD borsaları başta olmak üzere finansal piyasaları tehdit eden yeni koronavirüs varyantının etkisi kripto paraları kötü etkiledi. BTC fiyatı 2 Aralık Perşembe gününe 57 bin 200 doların üzerinde başlarken gün içinde düşüş hareketine engel olamadı. BTC fiyatında yüzde 1.27 oranında kayıp yaşanırken kapanışta 56.498 dolarlı seviyeler görüldü. 

  BadgerDAO yatırımcılarda paniğe yol açan siber saldırı hakkında saatlerinde açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada, kullanıcıların, izinleri olmadan çekim hareketleri olduğuna yönelik kendilerine şikayetlerde bulunduğu ve tüm akıllı kontratların durdurulduğu belirtildi.

  Son dönemde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'dan SEC başkanı Gary Gensler'a kadar birçok kişiye mektuplar yazan ABD'li senatör Elizabeth Warren, yine gündem oldu. Kripto para destekçisi olarak bilinen Warren, son olarak kripto para madencilik şirketi Greenidge Generation'ın CEO'suna gönderdiği mektupta, şirketin karbon ayak izi konusunda bilgi talep etti.

  3 Aralık Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Aralık ayına hızlı başlayan BTC’de ibre tersine döndü ve 3 Aralık Cuma gününde de düşüş hareketleri devam etti. Bitcoin fiyatında yüzde 5’ten fazla düşüş yaşanması sert satışları beraberinde getirdi. Yatırımcıların endişelenmesine sebep olan Bitcoin düşüşünün ardıdnan kapanışta 33.631 dolara kadar geri çekilme yaşandı. 

  Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin’i (BTC) hala önde gelen kripto para birimi olarak gördüğünü söyledi. Yatırımcıların takından takip ettiği isimlerden Pompliano, Bitcoin’in piyasa üzerindeki etkisinin, Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) dahil olmak üzere diğer kripto paraların büyük hamlelerine rağmen yıkılmadığını vurguladı. 

  Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın sahip olduğu yatırım holdingi Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı Charlie Munger, kripto paraları eleştirdi. Çin’in kripto paraları yasaklama konusunda doğru adımlar attığını belirten Munger, “Kripto işindeki insanlar müşteriyi değil kendilerini düşünüyor” ifadeleriyle bir kez daha topluluğun tepkisini çekti. 

  4 Aralık Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin fiyatında çok ciddi satış dalgası başladı. Dünkü düşüş hareketinin üzerine bir anda 42 bin dolar seviyesine iğne atan BTC sadece 40 dakikada 15 bin dolar kadar kayıp yaşadı. Gün içinde tepki alımları ile birlikte hareketlilik devam etti ve Bitcoin yüzde 8.27 oranında değer kaybetti. 4 Aralık Cumartesi gününde BTC 49.180 dolardan fiyatlandı. 

  BTC fiyatındaki sert düşüş yatırımcılarda büyük panik yarattı. Aralık ayı başından bu yana değer kaybeden BTC’de özellikle Omicron varyantının kripto para piyasasında yarattığı panikle sert düştü. Bu düzeltme hakkında Forbes’a konuşan Invest Diva CEO’su Kiana Daniel, “Geri çekilme tamamlandıktan sonra Bitcoin’in yeni yılda tekrar sıçrama yapma ve yeni zirvelere ulaşma olasılığı yüksek.” ifadelerini kullandı. 

  Öte yandan LedgerPrime’ın baş yatırım yöneticisi Shiliang Tang “Bitcoin için zincir üstü veriler olumlu görünüyor.” yorumunu yaptı. Ünlü yönetici, BTC’nin yükseliş hareketine kısa vadede devam etmesi için bu düzeltmenin faydalı ve gerekli bir şey olduğunu dile getirdi. Ayrıca büyük Bitcoin çöküşünün etkisi türev işlemlerde büyük oldu. 24 saat içinde yaklaşık 2.5 milyar dolar büyüklüğünde pozisyon tasfiye edildi.

  5 Aralık Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki sert düşüşler sonrası tepki alımları dikkat çekti. Kıa sürede ciddi bir değer kaybı yaşayan Bitcoin’de sert satışlardan sonra bir miktar toparlanma yaşadı. En büyük kripto para birimi BTC popüler borsalarda yeniden 49.400 dolarlı seviyelere tırmanırken yüzde 0.43 oranında değer kazanması yatırımcıları umutlandırdı. 

  Kripto piyasalarında yaşanan büyük düzeltmenin ardından Bitcoin’in değeri bir kez daha 50 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Bu gerileme yatırımcılarda panik yaratırken özellikle BTC alımı için fırsat kollayanları da harekete geçirdi. Piyasadaki düzeltmeyi fırsat bilen El Salvador başkanı Nayib Bukele, dipten Bitcoin satın aldıklarını duyurdu.

  Yaklaşık 4.5 milyar dolarlık serveti olan Barry Sternlicht, toplam varlığının yüzde 2 ilâ 3'lük kısmının kripto paralarda olduğunu açıkladı. Portföy detaylarını vermeyen Sternlicht, Bitcoin'in enflasyondan korunmak için akıllıca olduğunu kaydetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle