Efsanevi NBA oyuncusu Mutombo Blockchain’i destekliyor

  NBA tarihinin efsanevi isimlerinden Dikembe Mutombo Kongo’daki “Etik Kobalt Madenciliği” için Blockchain teknolojisini desteklediğini duyurdu. Mutombo’nun firması BlueTech, 1 milyar dolarlık bir yatırım girişimine öncülük ediyor.

  Kripto paraların ve bu sistemin arkasında yer alan Blockchain teknolojisinin ağı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Dünya üzerinde artık hemen hemen her yerde Blockchain teknolojisinin izlerini görmek mümkün. Bu denli yayılan bu teknoloji, kendisini bu kez de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde gösterdi.

  NBA takımlarından Houston Rockets’ın efsane oyuncularından Dikembe Mutombo, ülkesi Kongo’daki “Etik Kobalt Madenciliği” için Blockchain teknolojisini desteklediğini gösterdi. Dikembe Mutombo’nun firması BlueTech, Kongo’daki madencilik çalışmalarını “çatışmasız” ve “etik kaynaklı” hale getirmeyi hedefleyen 1 milyar dolarlık bir yatırım girişimine öncülük edecek.

  BluTech ve Ortakları 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

  Dikembe Mutombo’nun liderliğindeki BluTech Investments şirketi, özel bir sermaye şirketi olarak hizmet veriyor. Şirket ve şirketin uluslararası bazı ortakları, Blockchain tabanlı bir izlenebilirlik çözümünün de dahil olduğu bir projeye destek olacak. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki proje, etik madencilik projelerini kapsıyor. BlutTech öncülüğünde söz konusu projeye 1 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak şirketin web sitesinde şu ifadelere yer verildi:

  BluTech, Blockchain teknolojisini kullanarak yolsuzlukla mücadele çabalarını, çocuk işçiliğinin sömürülmesinin ortadan kaldırılmasını destekliyor. Aynı zamanda şirketimiz, çevreye duyarlığı madenciliği de teşvik ediyor.”

  Dikembe Mutombo’nun Açıklamaları

  Efsanevi basketbolcu Dikembe Mutombo da konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Motombo yapılan çalışmaları şu ifadelerle aktarı:

  “NBA Onur Listesi ve küresel hayırseverler, Dikembe Mutombo ve ortakları, elektrikli araçlar ve diğer teknolojileri desteklemek için Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Etik Madencilik Projelerine 1 Milyar ABD Doları yatırımı yapacak.”

  Dikembe Mutombo, aslında ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne uluslararası yatırımlar yapılabilmesi için uzun bir süredir uğraş veriyor. Ünlü basketbol yıldızının bu çabalarının, 2021 yılında oldukça popüler hale gelen kripto paralarla ve arkasındaki Blockchain teknolojisi ile amacına ulaşmaya başladığı görülüyor. Mutombo konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Uluslararası yatırım ve servetleri vatanıma geri getirme fırsatı için ömür boyu bekledim ve tüm kalbimle, zamanın geldiğine inanıyorum!”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle