Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 18 – 24 Ekim 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında bir süredir devam eden konsolidasyon süreci, yatırımcıların sabrını zorluyor. Bitcoin ETF haberlerinin ardından hızlı bir boğa rallisi başlatan BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak zirvede tutunamayan BTC, geride kalan haftada da istenen seviyelere ulaşamadı. Lider kripto para birimi Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıp rekor kırdıktan sonra bir süredir düşüş sinyalleri gösteriyor.

  18 Ekim ile 24 Ekim 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatında etkili olan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  18 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin konsolide olmaya devam etti. Analistlere göre Bitcoin fiyatında rekor beklentisi oluştuktan sonra güç toplama ve soluklanma sürecinde kaldı. 18 Ekim Pazartesi gününde Bitcoin fiyatı yüzde 1’den düşük seviyede yükselse de yatırımcılarını memnun etti ve 62 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. 

  OTC kripto para satıcısı Genesis Global Trading'in piyasalardan sorumlu yöneticisi Noelle Acheson Bitcoin ETF sürecini yorumladı. Acheson yazısında, "Bitcoin vadeli ETF'lerine olan talep muhtemelen hayal kırıklığı yaratacak" ifadelerini kullanmasıyla kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. Bazı yatırımcılar uzman ismin bu görüşünü destekledi. 

  SEC’nin bu hafta içerisinde masasında karar için bekleyen 3 önemli Bitcoin ETF başvurusu olması yatırımcılarda heyecan yarattı. ProShares Bitcoin Strategy ETF’inin en geç Salı gününde işlem görmesi beklenirken diğer ETF başvuruları da Bitcoin maksimalistlerini sevindirdi. 

  19 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki olumlu sinyaller Salı gününde devam etti. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 3.58 oranında değer kazanarak fiyatını 45.278 dolara kadar çıkardı. Analistler bu yükselişin devam edebileceği konusunda yatırımcılara önemli uyarılar yaptı. 

  Zincir üstü veri platormu Glassnode, son paylaştığı istatistiklerde 1000 ilâ 10 bin arasında BTC tutan "balina" sayısında azalma olduğunu açıkladı. 100 ilâ 1000 BTC arasında varlık sahibi olan daha küçük balinaların sayısında ise son 5 ayda ciddi bir artış yaşanması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Bu gelişmenin Bitcoin fiyatına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. 

  Guggenheim Partners’ın baş yatırım yöneticisi Scott Minerd, Bitcoin yatırımından şu anda tamamen çıktığını, çünkü piyasadaki gelişmeleri anlamadığını söyledi. Shiba Inu örneğini de veren Minerd, kısa bir zaman dilimi içerisinde Bitcoin için hem 15 bin dolar hem de 600 bin dolar tahminleri yapmıştı. Ünlü yatırımcının açıklamaları kafalarda soru işareti yarattı.

  20 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında bir süredir devam eden yükseliş trendi 20 Ekim Çarşamba gününde rekorun kırılmasını sağladı. Volatilitesi yüksek bir gün yaşanırken Bitcoin fiyatında yüzde 2.65 oranında artış sonucu 65.979 dolarlı seviyelerden kapanış yapıldı. En büyük kripto para birimi Bitcoin gün içinde 66.967 dolara kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırdı. 

  ABD'de vadeli sözleşmelere dayalı Bitcoin ETF'inin kabul edilmesinden sonra en büyük kripto paranın yükseliş hareketi yatırımcıları sevindirdi. Ancak Varlık yönetim firması Invesco, Bitcoin vadeli ETF başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Şirket başvurusunu ünlü iş adamı Mike Novogratz'ın şirketi Galaxy Digital ile yapmıştı.

  ProShares Bitcoin Strategy ETF, dünyanın en büyük borsası New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı. ABD’de Bitcoin’e bağlı ilk ETF olan bu fon sadece 15 dakikada 250 milyon doları geçmeyi başardı. Borsanın açılış zilinin çalmasının ardından ETF’in hisseleri, rekor seviyelere çıktı. 

  21 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi rekoru kırıldıktan sonra büyük bir satış baskısı oluştu. BTC boğaları ile ayılarının mücadelesinde geçen 21 Ekim Perşembe gününde BTC fiyatında yüzde 5.71 oranında kayıp yaşandı. Bu değer kaybına rağmen yatırımcıların büyük bir çoğunluğu long pozisyonunu korumaya devam etti. BTC fiyatı günün kapanışında 62.210 dolara kadar geri çekilmiş oldu. 

  CoinShares şirketi, son paylaşımında bu hafta kripto para yatırım ürünlerine toplamda 80 milyon dolarlık giriş olduğunu duyurdu. Bu meblağın 70 milyonunun Bitcoin'e olması yatırımcıları sevindirdi. Ethereum'dan 900 bin dolarlık çıkış olurken, Bitcoin'den sonra en çok yatırım alan ürünler de Polkadot yatırım fonları oldu.

  Bitcoin madencilik zorluğu, üst üste yedinci kez artış göstererek 20.08 trilyon seviyesine ulaştı. En basit tabiriyle Bitcoin üretimindeki zorluğu belirleyen bu rakam, Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklandığı yaz aylarında sert düşüşler yaşamıştı. Bu rakamdaki yükselişin Bitcoin fiyatına olumlu yansıması bekleniyor. 

  22 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Sert düzeltme sonrası kripto para piyasası genelinde bir satış dalgası başladı. Bitcoin fiyatının kısa sürede toparlanması beklenirken bu süreç tahminlerden uzun sürdü. 22 Ekim Cuma gününde BTC fiyatı yüzde 2.44 oranında değer kaybederek 60 bin dolar desteğine kadar geriledi. Analistler BTC  fiyatındaki toparlanma sinyalleri görüldüğünü hatırlattı. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü yatırımcı Raoul Pal, kripto para piyasalarının, boğa sezonunun en güzel dönemine girmek üzere olduğunu söyledi. Pal, "Eğer geçmiş ödül yarılanmalarına bakarsanız, her şeyin olup bittiği döneme girmek üzere olduğumuzu anlarsınız" ifadelerini kullandı.

  Rus petrol şirketlerinin madencilik endüstrisine girmek istedikleri belirtildi. Hedefin, genelde havaya karışan ve kullanılmayan alev gazından yaratılacak enerjiyle madencilik yapmak olduğu belirtilirken, konuyla ilgili ise bakanlıktan resmi onay bekleniyor.

  23 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC fiyatında bir miktar değer artışı olması yüzleri güldürdü. İki gündür sert düşen Bitcoin fiyatında tepki alımlarının gelmesi beklenirken, bunlar 23 Ekim Cumartesi günü yaşandı. BTC fiyatında yüzde 1 oranında değer artışı görülürken günün sonunda 61.312 dolardan işlem gördü. 

  ABD merkezli dev yatırım bankalarından biri olan JP Morgan'ın stratejistleri Bitcoin fiyatındaki yükselişindeki sebebi olarak enflasyon endişelerini gösterdi. Banka uzmanları ayrıca Bitcoin'in altından daha iyi bir korunma aracı olarak görülmeye başladığını vurguladı.

  Haftanın ikinci işlem günü piyasaya sürülen ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) rekorlarına devam etti. İlk gün1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan ve ikinci günde rekor kırarak 1.275 milyar doları gören ETF’in varlıkları da 1 milyar doları geçti. Bu gelişme Bitcoin ve kripto para piyasası için olumlu bir gelişme olarak kabul gördü. 

  24 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki konsolidasyon süreci devam etti. Bir süredir ayı ve boğaların kapışmasına tanıklık eden BTC’de hangi yöne gidileceğine bir türlü karar verilemedi. Bitcoin fiyatında yüzde 0.73 oranında değer kaybı yaşandığı 24 Ekim Pazar gününde yeniden 60 bin dolar desteğine gerilemeyle sonuçlandı. 

  Bitcoin fiyatındaki sert yükselişle birlikte 67 bin dolar seviyesinin aşılması, Bitcoin madencilik şirketlerinin hisselerine olumlu yansıdı. Nasdaq'ta listelendiği ilk gününde Stronghold Digital Mining şirketinin hisseleri yüzde 55 oranında değer kazandı.

  SEC tarafından onaylanan ve iki günde 1 milyar dolarlık yatırım alarak rekor kıran ProShares Bitcoin Strategy ETF büyük ilgi gördü. Bunun ardından, resmi adı "Bitcoin Strategy ETF" olan Valkyrie'nin borsa yatırım fonu Nasdaq'ta BTF koduyla işleme açıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle