Kripto Para

Fransa Merkez Bankası Başkanı’ndan AB’ye kripto çağrısı!

  Kripto para piyasalarının ulaştığı geniş ağ ile birlikte bu alanda ülkelerden gelen adımlar da şekillenmeye başladı. Ancak Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Birliği’ni (AB) bu alandaki regülasyonlar konusunda geç kalmakla suçladı.

  2021 yılında kripto para piyasaları tahmin edilenden ve beklenenden çok daha hızlı şekilde büyüdü. Piyasaların çok hızlı genişlemesi ile birlikte, ülkelerin bu alanda yaptığı regülasyon çalışmaları da şekillenmeye ve hızlanmaya başladı. Özellikle birçok kişinin kripto para alanında suç eylemlerinin sık görüldüğünü dile getirmesi, kripto paralara yönelik regülasyon çalışmalarının hızlanacağı beklentisini de oluşturdu. Henüz dünyada bu konuyla ilgili olarak net belirlenmiş bir adım atılmış olmasa da Fransa Merkez Bankası Başkanı, Avrupa Birliği’ni (AB) bu konuda geç kalmakla suçladı.

  Galhau’ya Göre Regülasyonlar İçin Vakit Daralıyor

  Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, kripto paralara yönelik regülasyon çalışmaları konusunda AB’yi geç kalmakla suçladı. Konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini düşünen Galhau, bu düzenleme adımları için zamanın daraldığını ifade etti. Son dönemlerde İngiltere’nin kripto para alanına katı yaklaşım sergilemesi, bu tutumun Fransa’ya da yansıyacağı yönünde bir endişe oluşturmaya başladı.

  “Avrupa’nın Parasal Egemenliği, Kripto Regülasyonlarına Bağlı”

  BFM Business raporlarına bakıldığında Galhau’nun bu alanda artık net ve hızlı adımlar atılması gerektiğini düşündüğünü gösteriyor. Galhau, AB’yi bu konuda geç kalmakla suçlarken, konuyla ilgili olarak riskin her geçen daha da artığını ifade etti. Galhau öte yandan Avrupa’nın parasal anlamda egemenlik sağlamasının ancak kripto paralara yönelik güçlü regülasyonlar ile gerçekleşebileceğine inanıyor. Konuya ilişkin olarak Galhau’nun açıklamaları şöyle:

  Emin olun artık vaktimiz daralıyor, fazla zamanımız kalmadı. Bu düzenlemeleri yapmak için bir ya da iki yılımız kaldı.”

  Galhau CBDC Konusunda da Endişeli

  Francois Villeroy de Galhau, kripto para alanındaki regülasyonların hızlandırılmasını talep etti ve bir de AB’nin Dijital Euro çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini savundu. Galhau, AB’nin bu alanda hızlı davranmaması durumunda Avrupa bölgesinin CBDC konusunda geri kalacağını ifade etti. Öte yandan Galhau, CBDC konusundaki yavaşlığın, doğrudan Euro’ya da güç kaybettirmesinden endişe duyuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle