Kripto Para

ETH ticari hacim bakımından BTC’yi solladı!

  Bitcoin (BTC), piyasaya sürüldüğünden bu yana piyasa değeri ile her zaman kripto paraların lideri oldu. Bu durum Bitcoin’e duyulan ilgi ile çoğu zaman ticari hacim için de geçerliydi. Son dönemlerde yaşanan düşüşler ve Ethereum’a (ETH) karşı artan ilgi, ETH’nin ticari hacim bakımından BTC’yi geçmesini sağladı.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde yaşanan sert düşüşler ile gündemde. Genel tabloda görülen bu düşüşlerde Bitcoin başrolde yer aldı. Zira Bitcoin’in %30’dan fazla fiyat düzeltmesi yaşaması, neredeyse tüm kripto paralara yansıdı. Bitcoin’in piyasa değeri ile en büyük kripto para olması, altcoinleri de peşinden sürüklemesini sağlıyordu.

  Bu konuda lider olan Bitcoin, ticari hacim konusunda da neredeyse her zaman piyasada lider konumdaydı. Ancak son dönemlerde Bitcoin’e karşı duyulmaya başlanan güvensizlik ve Ethereum’a karşı artan ilgi, Ethereum’un ticari hacim bakımından Bitcoin’i geçmesini sağladı.

  Veriler 2 Katından Fazlasına İşaret Ediyor

  Bitcoin’in değer kaybı yaşadığı süreçte Ethereum da çok ciddi güç kaybetti. Ancak düşüşler sonrası gelen toparlanmalarda Ethereum’a duyulan ilgi dikkat çekici biçimde arttı. Artan Ethereum ilgisi ile CoinGecko verilerine bakıldığında 25-26 Mayıs tarihlerinde, 24 saatlik süreçte ETH’nin ticari hacmi, BTC’nin ticari hacminin iki katından fazlasına ulaştı. 25 Mayıs tarihinde ETH 115 milyar dolarlık ticari hacme ulaşırken, Bitcoin’in bu alanda 53 milyar dolarda kaldığı görülüyor. Bu durum da Ethereum’a duyulan ilginin Bitcoin’i geçtiğini rahatlıkla gösteriyor.

  Aradaki Fark Düşünüldüğü Kadar Fazla Değil

  Ancak her ne kadar Ethereum CoinGecko verilerinde BTC ticari hacmini ikiye katlamış gibi görünse de aradaki farkın bu denli büyük olmadığı ortaya çıktı. CoinGecko COO’su Bobby Ong, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Ong, verilerin yanlış olduğunu belirtti. COO, EXX isimli bir kripto para borsasının ETH hacmini şişirdiği için bu farkın ortaya çıktığını vurguladı. Ancak buna rağmen Ethereum’un ticari hacmi 60 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

  Ethereum’un ticari hacmi ile BTC’yi geride bırakması Twitter’da büyük ses getirdi. Ünlü analist Pentoshi, ETH’nin hem türev hem de spot platformlarda Bitcoin’i geçmeye başlayacağını düşündüğünü ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle