Kriptopara

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır? 6 Başlıkta ZEC Madenciliği

  Yerli kripto para yatırımcılarının ve destekçilerinin takip ettiği süreçler arasında Zcash madenciliği de yer almaktadır. Bu yazımızda 6 başlıkta ZEC madenciliğini nasıl yapabileceğinize dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

  6 Başlıkta ZEC Madenciliği

  Zerocash Protokolü olarak adlandırılan ZEC altcoin projesi, kripto para dünyasına Bitcoin fork'u olarak başlamıştır. Zamanla, blockchain topluluğu adını ilk olarak Zerocash ve daha sonra 2016'da Zcash olarak değiştirmiştir. ZEC kripto para birimi, kripto para dünyasında Monero ve Dash ile birlikte üç orijinal gizlilik parası arasında yer almaktadır. 

  Gizlilik ve şeffaflık odaklı Zcash projesi, bu özellikleri sebebiyle Bitcoin'den ayrılmaktadır. Zcash projesi ayrıca, blok zinciri, ödeme hedefi, işlemin varlığı ve hatta dahil olan para miktarı gibi tüm işlem bilgilerini güvenli bir şekilde şifrelemektedir. 

  Bilgisayarda Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Bilgisayar ortamında Zcash madenciliği yapabilmek için ilk olarak sürücüleri kurmanız gerekir. AMD resmi web sitesine girdikten sonra şu işlemleri uygulamaya başlayın:

  • Ana sayfada bulunan “Destek ve Sürücüler” menüsüne tıklayın. 
  • GPU’nuzun ayrıntılarını girin ve “Sonuçları Görüntüle” işaretine tıklayın.
  • En son sürücüleri indirmek için “Download” seçeneğini işaretleyin. 

  Benzer adımları Nvidia GPU destekleyen sürücüler için de yapabilirsiniz. Nvidia resmi web sitesine girdikten sonra en güncel sürücüyü bilgisayarınıza yükleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol edin. 

  Bir Zcash Cüzdanı Alın

  Kripto paraları kazandıktan sonra güvenli bir şekilde saklamanız gerekeceği için bir donanım cüzdan kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet cüzdanları, değişim cüzdanları ve donanım cüzdanları arasından seçim yapın. Resmi Zcash web sitesine gidin ve Zcash müşteri cüzdanlarını inceleyin. Uzmanlar, Zcash madenciliğinde en güvenli saklama seçeneğini Trezor veya Ledger Nano S gibi donanım cüzdanlarında görmektedir.

  Zcash Madencilik Yazılımını İndirin

  Bitcointalk.com adresine girip Zcash için EWFB Zcash Madencilik Programını bilgisayarınıza indirin. Bu noktada kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak amacıyla mutlaka resmi web siteden işlem yapmanız tavsiye edilir. Sıkıştırılmış dosyayı açtıktan sonra son sürümü bilgisayarınıza yükleyin. 

  Zcash Madenciliği İçin Windows Ayarlarını Yapın

  Zcash madenciliği yapmak için Windows Uyku Modunu kapatmanız gerekir, çünkü bilgisayar madencilik sırasında asla uykuya geçmemelidir. Bunun yanı sıra şu işlemleri sırasıyla gerçekleştirin:

  • Sistem ayarı sayfasını 16 GB veya 16384 MB olarak değiştirin.
  • Tüm Windows’u kapatın.
  • Zcash madencilik yazılımına müdahale edebileceği için diğer programları kullanmayın.
  • Ek olarak Windows Defender’ın WEFB programını kötü amaçlı yazılım olarak işaretlenmediğinden emin olun.

  Bu işlemleri uyguladıktan sonra Zcash madenciliği için gerekli cihaza sahip olabilirsiniz. Zcash madenciliğinde yapılması gereken diğer adımları uygulayarak ciddi oranda kazanç elde etmek mümkündür. 

  Zcash Madencilik Havuzuna Katılın

  Kripto para madencilerinin büyük bir çoğunluğu, istikrarlı kazançlar elde edebilmek için madencilik havuzlarına kayıt olmaktadır. Aralarından seçim yaparak Zcash madenciliği için kayıt olabileceğiniz havuzu bulun. Flypool havuzunun resmi web sitesine girin ve EWFB kullanarak nasıl madencilik yapabileceğinize dair destek alın.

  Zcash Madenciliği İçin BAT Dosyasını Yapılandırın

  Zcash madenciliği yapmak için kullandığınız bilgisayar ve ekran kartı (GPU) türüne bağlı olarak Windows – Nvidia sekmesine tıklayın. Bu şekilde oluşturduğunuz BAT dosyası, Zcash madencilik yazılımını çalıştırma ve yürütme komutlarını verir. 

  EWFB madenci programında “Flypool BAT dosyası” olarak işaretlenen klasöre bu komutları yapıştırın. Daha sonra, Zcash cüzdan adresinizi BAT dosyasına ekleyin ve son olarak BAT dosyasını bir .bat uzantısıyla kaydedin

  Özet Olarak

  Zcash madenciliği, Bitcoin veya Ethereum madenciliğine harika bir alternatif olarak birkaç yıldır popülerliğini sürdürmektedir. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi, madencilik, gerekli donanım gücü açısından giderek daha zor hale geldiği için uygun donanıma sahip olmanız gerekir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle