Kripto Para

El Salvador’da maaşlar BTC ile ödenebilir!

  Kripto para dünyasının son dönemde en çok konuştuğu ülkelerden biri olan El Salvador’da yeni gelişmeler yaşanıyor. El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, maaşların Bitcoin ile ödenmesini tartışıyor…

  Kısa bir süre önce lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) ülkede yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, kripto para basınının gündeminden düşmüyor. Son olarak ülkede şirketlerin maaşları Bitcoin ile ödeyip ödememesi konusu tartışma haline geldi. El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, hükümetin şu anda bu alanda çalışmalar yürüttüğünü duyurdu.

  El Salvador hükümetinin şirketlerin Bitcoin ile maaş ödemesi gerekip gerekmediğini tartışıyor. Bu haber, bizzat Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro tarafından duyuruldu. Ancak hükümetin bu alanda nasıl bir çalışma ve tartışma yürüttüğü hakkında çok fazla ayrıntı paylaşılmadı. 

  El Salvador’da Maaşlar BTC ile Ödenebilir

  Şirketlerin yeni dönemde çalışanlarına maaşları Bitcoin ile ödeme konusu yeni bir tartışma yarattı. Bu alandaki çalışmalara El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı’nın yanı sıra Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı da katıldı. Bu konu üzerinde ortaklaşa çalışan kurumların yakın bir zamanda Bitcoin ile maaş ödeme konusunu netleştireceği tahmin ediliyor.

  El Salvador’un 2001 Parasal Entegrasyon Yasası, tüm maaşların dolar olarak ödeneceğini belirten 7. Maddeyi içeriyor. Son yapılan değişiklikler ile Francisco Flores’in başkanlığı sırasında Salvador kolonunu dolar ile değiştirmişti. Ülkenin mali ve ekonomik yapısında köklü değişimler yapılmaya devam ediliyor.

  Bitcoin Yasası Kabul Edilmişti

  El Salvador, geçtiğimiz hafta kongrede Bitcoin yasasını kabul ederek tüm dikkatleri üzerine çekmişti. El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin çığır açan Bitcoin yasasını oy çokluğu ile kabul eden kongre böylelikle kripto para birimini yasal olarak kabul eden ilk ülke unvanını kazandırmıştı. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu hamlenin ardından benzer adımların da diğer ülkeler tarafından atılacağı belirtilmiş uzmanlar, El Salvador’un bu alanda son olmayacağını açıklamıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle