Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 24 – 30 Ekim 2022

  Kripto para piyasasında yaşanan olumlu gelişmeler ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatında da yükseliş hareketleri takip edildi. Geride kalan haftada en büyük kripto para birimi BTC fiyatı kademeli yükseliş hareketiyle yatırımcılarını memnun etmeyi başardı. Zaman zaman kar satışlarıyla karşılaşan BTC’nin analistlerin kritik dediği 20 bin dolar seviyesi üzerinde kalıcı olmaya başlaması yatırımcıları umutlandırdı.

  24 – 30 Ekim 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  24 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftaya pozitif fiyatlama ile başlaması beklenen Bitcoin’de satış baskısı ağırlaştı. BTC boğalarının 20 bin dolar direncini kırmakta zorlandıkları 24 Ekim Pazartesi gününde piyasada yüzde 1.22 oranında değer kaybı görüldü. Bu gelişme sonrası BTC fiyatı popüler borsalarda 19.331 dolar seviyesinden fiyatlandı. 

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı Factor LLC CEO’su Peter Brandt, Bitcoin hakkında yeni açıklamalarda bulundu: “Diyelim ki 17.000 ila 23.000 dolar arasında gidip geleceğiz. Bence bir noktada, belki de önümüzdeki yılın başlarında burada dibe vuracağız, ancak daha sonra Bitcoin’in birkaç yıl daha tekrar heyecan verici hale gelmesini beklemiyorum.”

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, BTC ve kripto para piyasasının geleceğini değerlendirdi: “Merkeziyetsizlik fikri üzerine kurulmuş olan kripto para piyasasında bile merkezileşme gördük. Bu alanda aslında piyasanın ortasındaki aracılar arasında önemli bir yoğunlaşma var. Dolayısıyla, yoğunlaşmanın ve potansiyel ekonomik rantların oluştuğu ya da gelecekte oluşabileceği alanlara karşı tetikte olmalıyız.”

  25 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin’deki kritik seviyeler analistler tarafından sık sık dile getirilirken piyasada olumlu gelişmeler yaşandı. Bitcoin’deki yükseliş hareketi 25 Ekim Salı gününde yüzde 3.89 seviyesine ulaşarak yatırımcıların yüzünü güldürdü. En büyük kripto para birimi gün içinde 2.406 dolar seviyesine iğne attı ancak kar satışlarıyla birlikte günü 20 bin dolar desteğinde kapatmayı başardı. 

  Bitcoin stoktan akışa modelini (S2F) popüler hale getiren kripto para analisti PlanB, son paylaşımında Bitcoin’in yükseleceğini söyledi: “Evet makroekonomik şartlar, enflasyon ve savaş gibi durumlar Bitcoin’i etkiliyor. Ama bir sonraki Bitcoin yarılanması yaklaşıyor ve IMO BTC’yi pompalayacak.”

  Cointelegraph’a konuşan İngiltere parlamento üyesi Lisa Cameron, ülkedeki kripto para düzenlemeleri hakkında yorum yaptı: “CBDC’ler ve stabilcoin’lerde yer alan şirketlerle konuştum. Kripto paraları inceledik ve Bitcoin’in açıkça sektörün bir parçası olduğunu gördüm. Önemli konu tüketicinin korunmasıdır.”

  26 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin’in kritik görülen 20 bin dolar desteği üzerinde kalıcı olup olmayacağı merak ediliyordu. Volatilitenin giderek arttığı 26 Ekim Çarşamba gününde Bitcoin fiyatında dünkü yükseliş üzerine yüzde 3.42 daha artış gerçekleşti. BTC boğalarının rüzgarı arkasına almasıyla birlikte başlattığı ralli yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. Kapanışta BTC fiyatı 20.869 dolardan işlem gördü. 

  Kripto analiz firması CryptoQuant analisti Maartun, uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarıyla ilgili dikkat çeken bir istatistik paylaştı: “Uzun vadeli yatırımcılar mevcut tüm Bitcoin’lerin %75’inden fazlasını elinde tutuyor. Bu rakamlar Ekim 2015’ten beri görmediğimiz yüzdelerdir. Bu oranlar önemlidir çünkü uzun vadeli yatırımcılar piyasanın farklı aşamalarını görmüş deneyimli piyasa katılımcılarıdır.”

  Deneyimli analist Maartun ayrıca BTC’de short pozisyonda olan yatırımcıların tasfiye olmaya başladığını söyledi: “Bitcoin ve altcoinlerdeki short pozisyonların tasfiyeleri 15 ayın en yüksek seviyesinde. Zira son 24 saatte toplamda yaklaşık 320 milyon dolar değerinde short pozisyonun tasfiye edildi.” Bu istatistikler Bitcoin’de boğa piyasası sinyalleri olarak yorumlandı. 

  27 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bir süredir olumlu sinyallerin takip edildiği kripto para piyasasında 27 Ekim Perşembe günü satış baskısı arttı. İnişli çıkışlı grafik çizen Bitcoin gün içnide 2.867 dolara kadar tırmandı ancak bu seviyede kalıcı olamadı. Günün sonunda yüzde 2.29 değer kaybeden Bitcoin yine de 20.292 doların üzerinde fiyatlandı. 

  ABD merkezli popüler kripto para borsası Kraken analistleri Bitcoin fiyatındaki değişime dikkat çekerek yeni hedef verdi: “Bitcoin fiyatının, 200 haftalık hareketli ortalamasına dokunduktan sonra tarihsel olarak 10 – 15 kat arttığını gördük. Bu da gelecekte BTC’nin 237.894 ila 356.841 dolar arasında bir fiyat aralığına doğru yükseleceği anlamına geliyor.”

  Popüler Bitcoin borsası Bitmex‘te ticaretin durması yatırımcılarda kısa süreli panik yarattı. “Teknik bir sorun nedeniyle platformumuzda işlem yapılması askıya alındı. Ticareti tekrar başlatmak için çalışıyoruz.” açıklaması yapılan borsanın işlemleri kapatması sonrası BTC’deki satış baskısı arttı. 

  28 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para birimlerindeki olumlu fiyatlamalarla birlikte BTC’deki yükseliş umutları arttır. Piyasadaki korkunun yerine boğa rallisi heyecanı hakim olurken Bitcoin 28 Ekim Cuma gününde yüzde 1.49 değer kazandı. Lider kripto para birimi böylelikle popüler borsalarda 20.594 dolardan kapanış yaptı. 

  ABD’de BEA kurumu tarafından yapılan açıklama ekonominin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ilk kez pozitif büyüme kaydettiğini ortaya koydu. Enflasyonda hafifleme sinyalleri ile birlikte BTC yeniden yükseliş hareketine başladı. Analistler Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketinin devam edebileceğini söyledi. 

  On-chain veri takipçisi Glassnode, Bitcoin yatırımcılarının kâr-zarar durumu hakkında güncel rapor yayınladı. Son verilere göre BTC yatırımcılarının büyük bir çoğunluğu henüz zararını çıkaramadı. Glassnode ekibine göre 17.500 dolar fiyat seviyesi altında Bitcoin satın alan yatırımcıların oranı sadece yüzde 25’te kaldı. 

  29 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC fiyatındaki kademeli yükseliş trendinin devam etmesi yatırımcıların yüzünü güldürdü. En büyük kripto para birimi BTC, 29 Ekim Cumartesi günü başlayan rallide yüzde 1.05 değer kazandı. Böylelikle Bitcoin fiyatı 20.809 dolara kadar tırmanarak yatırımcısına büyük kazanç fırsatları sunmaya devam etti. 

  Tecrübeli analist Mark Yusko, Bitcoin’deki halving (yarılanma) beklentisinin 2023 yılında BTC boğa rallisini tetikleyeceğini söyledi: “Yarılanma olayı Bitcoin’i matematik yasalarına göre 100.000 dolara ve potansiyel olarak daha da ötesine taşıyacak.” Yatırımcılar Bitcoin fiyatının 100 bin doların üzerine çıkma beklentisiyle long pozisyonlarına eklemeler yapmaya devam etti.

  ABD Merkez Bankası FED, aylık kişisel tüketici harcamaları (PCE) verilerini açıkladı. PCE’deki yıllık değişim Eylül ayında yüzde 6.2 olurken bu veriler Bitcoin fiyatına olumlu yansıdı. Bitcoin, son dönemde FED’in yükselen enflasyonu düşürme operasyonuna ilişkin pekülasyonlar üzerine hareketini sürdürdü.

  30 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin’in uzun bir süredir 20 bin dolar seviyesinin üzerinde kapanış yapıp yapmayacağı merak ediliyordu. Piyasada volatilitenin yükseldiği 30 Ekim Pazar gününde en yüksek 20.922 dolarlı seviye görüldü. Dirençten dönen BTC’nin satış baskısına direnmesine rağmen yüzde 0.88 oranında değer kaybetmesi sonucu borsalardaki fiyat 20.626 dolara geriledi. 

  ABD’nin köklü finans kurumu Morgan Stanley, tarafından paylaşılan raporda Bitcoin ticaretinin duraklama döneminde olduğu kaydedildi. Deneyimli analistler, BTC piyasasında hareket etmeyen arzın pay oranını yüzde 78 olarak açıkladı ve bunun 2018 ayı piyasasına göre daha fazla olması dikkat çekti. 

  En büyük stablecoin ihraççısı Tether’ın CEO’su Paolo Ardoino, Bitcoin benimsenmesi hakkında konuştu. 40 işletmenin halihazırda satış noktası sistemleriyle kriptoyu kullandığını söyleyen Ardoino, BTC benimsenmesinin kurumsal bazda hızla arttığına dikkat çekti: “Şu anda 1.000 Lugano işletmecisinin 2023’ün ilk çeyreğinde işletmelerinde Bitcoin satış noktasına sahip olmasını bekliyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle