Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 17 – 23 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında çalkantılı bir hafta geride kalırken, yatırımcılar piyasada görülen sert düzeltmelerin ardından büyük panik yaşadı. BTC piyasasında bir süredir devam eden merkeziyetsizlik ve enerji tüketimi tartışmalarının üzerine Çin’den üst üste gelen yasaklama haberleri piyasadaki tüm dengeleri bozdu. 

  17 Mayıs ile 23 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatında yaşanan önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  17 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatının toparlanma sürecine devam edeceğine yönelik umutlar azalmaya başladı. Negatif görünümde güne başlayan BTC fiyatı 46.424 dolardan açılış yapsa da gün sonunda yüzde 6.21 oranında kayıpla 43.541 dolar seviyesinden işlem gördü. BTC fiyatında düşüşü hızlandıran aktörlerin başında Elon Musk vardı.

  Dogecoin’i överken Bitcoin’in madencilik modelini eleştiren Elon Musk, Tesla’nın elindeki bütün BTC’leri satabileceğine dair bir gönderiye verdiği yanıt ile dikkat çekti. Piyasadaki satış baskısını arttıran Elon Musk’ın bu açıklamaları, Bitcoin fiyatındaki gerilemeye sebep olarak gösterildi

  Zengin Baba, Yoksul Baba” kitabı ile tanınan dünyaca ünlü finans yazarı Robert Kiyosaki, mevcut düşüşte Bitcoin satın almayı planladığını belirtti. SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, Bitcoin’in kripto para birimleri arasında “zirve avcısı” olmaya devam ettiğini aktardı.

  Finans şirketi Sanders Morris Harris CEO’su George Ball, kısa vadede Bitcoin veya diğer kripto paraların volatil olabileceğini açıkladı. Elon Musk'ın piyasayı yeniden karıştırmasının ardından, BTC fiyatındaki satış baskısı arttı. Bitcoin'in enerji tüketimiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir araştırma, geleneksel bankacılık sisteminin Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiğini ortaya koydu.

  18 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Salı gününde BTC fiyatındaki düşüş hareketi biraz yavaşlasa da istenilen yükseliş hareketleri gelmedi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 10 milyon dolar nakit karşılığında 43663 dolar maliyetle 229 Bitcoin aldıklarını açıkladı. Bu açıklamaya rağmen, daha önceki satın alımlarda olduğu gibi BTC fiyatında yükseliş yaşanmadı. 

  Bitcoin ağındaki gizliliği ve en büyük sorun olan ölçeklenebilirliği artırması için tasarlanan ve yıllardır geliştirme aşamasında olan Taproot softfork’u geliştirmeleri devam ediyor. Yeni güncelleme olan Taproot’un takibinin yapıldığı Taproot.watch’a göre madencilik havuzlarından gelen sinyallerle yükseltmenin yüzde 78 üzerinde kabul görmesi heyecan yarattı.

  Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz, Bitcoin piyasasında 4 ila 6 haftalık bir konsolidasyon dönemi beklediğini söyledi. Bitcoin ve Ethereum yatırımları ile ünlü milyarder, bu süre içinde fiyatın 40-50 bin dolar aralığında gidip gelmesini bekliyor. Lider kripto para birimi salı gününü yüzde 1.48 oranındaki kayıpla 42.897 dolarda kapadı.

  19 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında son dönemlerdeki en büyük düşüş 19 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşti. Bir süredir düşüş trendinde olan lider kripto para birimi tam toparlanma aşamasına girmişken Çin’den gelen haberler BTC fiyatına darbe üstüne darbe indirdi. Bitcoin fiyatı gün içinde yüzde 14.40 oranında değer kaybı yaşayarak 42.898 dolar seviyesinden 36.720 dolara kadar geriledi. 

  Çin İnternet Finans Derneği, ülkedeki şirketleri kripto para odaklı faaliyetlere karşı uyardı. Çin merkezli şirketlere; sanal para alım-satımlarına merkezi birer kuruluş olarak aracılık etmek, özel sanal para üretmek gibi faaliyetlerin illegal olduğu mesajı verildi.

  Kripto paraların temelinde yatan gerçek bir değer olmadığı, fiyatlarının ise aşırı kolay şekilde manipüle edilebileceği ve piyasadaki spekülatif işlemlerin, çeşitli riskler barındırdığı vurgulandı. Bu açıklamaların kripto para basınında yer alması büyük şok yaşatırken BTC fiyatı hızlı bir şekilde değer kaybetti. 

  Çin’in bu açıklaması kripto para piyasalarındaki paniği daha da arttırdı ve lider kripto para birimi Bitcoin’in düşüşü de hız kazandı. Bu düşüş sonrası kripto para piyasası üzerindeki Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de dip seviyelere geriledi. Avrupa Birliği Parlamentosu üyesi olan Alman siyasetçi Sven Giegold, Bitcoin madenciliği için kullanılan enerji miktarına sınırlama getirilmesini istedi.

  ABD merkezli dev yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan bir rapor yatırımcıların Bitcoin’den uzaklaştığını belirtti. JP Morgan Chase analistlerine göre yatırımcılar Bitcoin’deki oynaklık sebebiyle varlıklarını yükseliş trendine başlayan altına taşıyor. Bu yatırımlar daha önce altın fonlarından Bitcoin’e geçerken şimdi tam tersini yapmaya başladı. 

  20 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki sert düşüşün ardından hızlı bir toparlanma süreci yaşandı. Lider kripto para birimi piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile 20 Mayıs Perşembe gününde yüzde 10.88 oranında değer kazandı. BTC fiyatının yeniden yükselmesinde sektörün önde gelen isimlerinden gelen açıklamalar etkili oldu

  Devasa boyuttaki Bitcoin yatırımları ile tanınan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, kontrolü altında olan kurumların Bitcoin’leri satmadığını ifade etti. şirketinin yaptığı yatırımlarla kripto para dünyasında rock star olarak kabul edilen Saylor, bugüne kadar tek bir Bitcoin bile satmadıklarını söylemesiyle piyasadaki toparlanmanın destekçilerinden oldu.

  Kripto para kullanıcılarının tercih ettiği merkezi borsalara yüksek oranda Bitcoin gönderilmesi dikkatlerden kaçmadı. Kripto para uzmanları ve piyasa yorumcuları daha fazla düşüş konusunda uyarılarda bulundu. Moskovoski Capital CIO'su Lex Moskovoski, sadece bir saat içinde 22.917 BTC'nin merkezi borsalara aktarıldığını gösteren bir veri paylaştı.

  Kripto para veri izleme firması Glassnode tarafından aktarılan SOPR verilerine göre, 1,1 milyon kullanıcının son BTC düşüş hareketinde satış yaptığı görüldü. Glassnode, verilerdeki oynaklığın da ciddi bir panik satışı yapıldığına işaret ettiğini belirtti. Özellikle acemi yatırımcıların BTC satışında önemli bir rol oynadığı ifade edildi.

  Galaxy Digital CEO’su ünlü milyarder ve girişimci Mike Novogratz, Bitcoin ve kripto para birimlerinde yaşanan düşüşü kısa vadeli olarak nitelendirdi. Novogratz, kripto para sektörünün geri çekilmesini değerlendirirken Elon Musk’a destek çıktı.

  21 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasasında Bitcoin fiyatındaki yükseliş de sınırlı kaldı. Son 24 saatte hızlı tırmanan BTC fiyatı 21 Mayıs Cuma gününde ise yine satış baskısı ile karşılaştı ve sert düştü. Lider kripto para birimi gün içinde yüzde 8.40 oranında değer kaybı yaşarken gün sonunda 37.297 dolar seviyesine kadar geriledi. 

  Ünlü fon yöneticisi Cathie Wood, piyasa geri çekilmesinin piyasa açısından pek çok olumlu gelişmeye öncelik yaratacağını söyledi. Bitcoin fiyatı şubat ayından beri görülmemiş seviyelere gerilerken, birçok kripto borsa ve internet sitesinin de trafiği arttı ve hizmet kesintilerine yol açtı. Coinbase ve Binance borsaları kısa süreliğine de olsa kullanıcılarına hizmet veremedi. 

  Kripto para uzmanları, BTC fiyatındaki yaşanan yükselme hareketlerinin “ölü kedi sıçraması” olabileceği konusunda bazı uyarılarda bulundu. Para Birimi Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı Michael Hsu, geçtiğimiz yıl yayınladığı kripto ile ilgili kılavuzu gözden geçireceğini söyledi. Kurumun, kripto para birimleri ve piyasası hakkındaki adımlarında daha dikkatli olacağı vurgulandı

  Kripto paralara ilişkin veriler sağlayan Glassnode şirketine göre Bitcoin fiyatındaki düşüş, piyasaya yeni giren yatırımcıların satışlarıyla hız kazandı. Deneyimli kripto para yatırımcıları düşüş hareketlerinde sakin kalırken, acemi yatırımcıların panik satışları yapması piyasayı olumsuz etkiledi. 

  22 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında bir miktar toparlanmanın yaşandığı 22 Mayıs Cumartesi gününde piyasayı sert bir şekilde etkileyebilecek önemli bir haber akışı olmadı. Lider kripto para birimi günü yüzde 0.40 pozitif değerleme ile kapatırken 37.448 dolar seviyesinden işlem gördü

  Son dönemde Bitcoin tartışmalarının odağında yer alan Elon Musk, asıl tartışmanın fiat para ile kripto para arasında olduğunu, kendisinin kripto paraları desteklediğini söyledi. Bu haberler piyasa üzerinde kısıtlı olumlu hareketler yaratırken, yatırımcılar piyasada yaşanabilecek düşüşlere karşı endişelerini sürdürdü. 

  23 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatındaki volatilitenin hız kazandığı günlerden biri olan 23 Mayıs Pazar gününde yine düşüş yaşandı. Bitcoin fiyatı, kripto para basınına yansıyan olumsuz haberlerin etkisi ile yüzde 7.39 oranında değer kaybetti

  Çinli borsaların Yuan paritelerini kaldıracağına ilişkin iddialar Bitcoin’deki düşüşü tetikledi. OKEx ve diğer Çin merkezli kripto para borsalarının üzerindeki baskılar artınca bu durum BTC fiyatına da olumsuz yansıdı. Çin’i terk etmek durumunda kalan bazı kripto para madencilerin de piyasadaki korkuyu arttırdığı öğrenildi. 

  Çin’in Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapmasına rağmen yeni yasak ve bunun daha temiz enerji ile yapılması dikkat çekilen noktalardan oldu. Kripto para uzmanları bu durumun, uzun vadede BTC’nin yararına olabileceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle