Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 26 Ekim – 1 Kasım 2022

  Kripto para piyasasında belirsizlik ortamı sürüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) uzun bir aradan sonra 20 bin doların üzerinde kalıcı olması piyasaya olumlu yansıdı. En değerli ilk 10 listesinde bulunan popüler altcoinler olumlu koşulları iyi değerlendirerek yatırımcısına kazanç fırsatları sundu. BNB, XRP, DOGE, ADA ve SOL coin fiyatlarındaki haftalık değişimler yatırımcılar tarafından yakından takip edildi.

  26 Ekim ile 1 Kasım 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.  

  26 Ekim Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana olumlu sinyaller veren altcoin piyasasında 26 Ekim Çarşamba gününde volatilite azaldı. Haftanın en çok dikkat çeken altcoinleri arasında yer alan DOGE yüzde 15.66 oranında artışla yatırımcısını sevindirdi. BNB, XRP, ADA ve SOL coin fiyatlarında ise kademeli yükseliş hareketleri takip edildi.

  Ünlü milyarder Elon Musk'ın Twitter'ı satın alma sürecinin sonlara yaklaşmasıyla birlikte DOGE fiyatında ciddi yükseliş göründü. Ünlü milyarderin sosyal medya devi Twitter’ı satın almasının 28 Ekim’de tamamlanacağına dair haberler kripto para yatırımcılarından büyük ilgi gördü. 

  Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, ADA coin topluluğunu heyecanlandıran bir duyuru ile gündeme geldi. Hoskinson, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda fazla ayrıntıya girmeden Kasım ayında “özel bir şeyin” geleceğini belirtti. Ancak ADA coin bu haberden çok etkilenmedi. 

  27 Ekim Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki hızlı yükseliş hareketlerinden sonra analistler kar satışları gelebileceği konusunda yatırımcıları uyarmıştı. Nitekim 27 Ekim Perşembe günü volatilitenin arttığı ve satış baskısının öne çıktığı görüldü. BNB, XRP ve SOL coin fiyatlarında kayıplar yüzde 2 civarında kalırken ADA coin yüzde 3’ten fazla değer kaybetti. Piyasadan pozitif ayrışan DOGE ise günü yüzde 5.55 artışla kapatmayı bildi. 

  Kripto staking platformu Freeway, piyasa oynaklığına gönderme yaparak para çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı. Özellikle altcoin stake eden kullanıcıların yoğun bir şekilde kullandığı Freeway’in işlemleri durdurması yatırımcılarda panik yarattı. Bu sebeple bazı popüler altcoin fiyatlarında satışlar hız kazandı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Ripple davasında mahkemeden özet karar için Ripple'ın önergesini reddetmesini talep etti: “Tartışmasız kanıtlar, sanıkların kayıt dışı tekliflerde bulunduğunu ve kamu yatırımcılarına menkul kıymet satışı yaptığını gösteriyor.” XRP yatırımcıları davadaki gelişmeleri takibi sürdürdü. 

  28 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para basınında yer alan olumlu haberlerin etkisiyle popüler altcoin fiyatlarındaki yükseliş trendi devam etti. 28 Ekim Cuma gününde BNB ve XRP fiyatlarında yüzde 3-4 arasında, ADA ve SOL fiyatlarında ise yüzde 4-5 arasında artışlar takip edildi. Günü en kazançlı kapatan popüler altcoin ise yine yüzde 8.99 artan DOGE oldu.

  Merkeziyetsiz borsa ve finans platformu Pancakeswap (CAKE), altcoin yatırımcılarından büyük ilgi görmeye başladı. Metriklerde ve grafiklerde olumlu sinyaller veren CAKE coin yatırımcıları cezbederken fiyattaki volatilitenin artması dikkatlerden kaçmadı. Pancakeswap toplam kilitli varlık (TVL) oranlarındaki pozitif görünüm yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  Altcoin yatırımcılarının tercih ettiği kripto para alım satım platformu Robinhood, XTZ ve AAVE coinleri listelediğini duyurdu. Haber sosyal medyada geniş yankı bulurken her iki altcoin fiyatlarında volatilitenin artış göstermesi dikkat çekti. XTZ coin kısa sürede yüzde 1,6 oranında artarken, AAVE coin fiyatı yüzde 6,1 değer kazandı.

  29 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde DOGE fiyatındaki parabolik sıçrama tüm kripto para yatırımcılarını şaşkına çevirdi. Kripto para basınında önemli haberlerin gündeme geldiği 29 Ekim Cumartesi gününde DOGE fiyatında günlük yüzde 45.51 oranında artış yaşandı. BNB, ADA ve SOL coin fiyatlarında kademeli artış devam ederken XRP ise değer kaybıyla yatırımcısını şaşırttı. 

  Zincir üstü verilere göre Ripple'ın XRP hazinesi, şirket tarihinde ilk kez dolaşımdaki toplam arzın yüzde 50'sinin altına düştü. Bu veri XRP yatırımcılarında panik satışlarını tetikledi ve fiyatta geri çekilme görüldü. 

  Kendisini DOGE Father olarak tanımlayan Elon Musk’ın desteklediği DOGE fiyatında herkesi şaşırtan yükseliş görüldü. Ünlü milyarderin sosyal medya devi Twitter’ı satın alması DOGE fiyatında yüzde 45’ten fazla artış yaşanmasına yol açtı. Gün içinde volatilitenin artması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  30 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto paralardaki volatilitenin azalması dikkatlerden kaçmadı. BNB yüzde 3 değer kazandığı 30 Ekim Pazar gününde SOL coin yatay seyretti. Ancak XRP, DOGE ve ADA coin fiyatlarında yüzde 3-4 civarında kayıplar yaşanması yükseliş bekleyen yatırımcıları üzdü. 

  Ava Labs, Web3 oyununu başlatmak için Japon oyun firmasıyla ortak oldu. Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Web3 oyunu kripto para basınında geniş yankı buldu. Blockchain teknolojisinden faydalanmayı hedefleyen şirketin bu duyurusu AVAX coin fiyatını hareketlendirmeye yetti. 

  Kripto para piyasasında hareketli bir gün geçiren projeler arasında Osmosis (OSMO) da yer aldı Cosmos Blockchain’indeki çoğu varlık için en kapsamlı ve büyük merkeziyetsiz borsa olan bu proje yatırımcıların radarına takıldı. OSMO coin fiyatında günlük yüzde 20’nin üzerinde artış takip edildi. 

  31 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde popüler altcoin fiyatlarındaki pozitif hareketlilik yatırımcıların dikkatini çekti. 31 Ekim Pazartesi gününde BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında kademeli yükselişler takip edildi. DOGE fiyatının yüzde 7.86 arttığı ekim ayının son gününde SOL coin ise yaşadığı değer kaybıyla yatırımcısını şaşırtmayı başardı. 

  Merkeziyetsiz blockchain platformu Solana, son dönemde sık sık ağ sorunları yaşadı. Bu nedenle Fintech ve Web3 uzmanlarının güvenini kaybeden projenin yerel kripto para birimi SOL coindeki satışlar hız kazandı. Popüler kripto para projesi Solana, uzun zamandır ağ sıkıntılarıyla gündeme geldi. 

  Önde gelen metaverse projesi CEEK, yeni bir listeleme haberiyle gündeme geldi. Popüler kripto para borsası OKX tarafından listelenen CEEK coin fiyatında yükseliş hareketi görüldü. Yatırma işlemlerini aktif hale getiren borsa, alım satım işlemlerini 31 Ekim‘de başlatacağını duyurdu. 

  1 Kasım Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kasım ayının ilk gününde volatilitenin artmasıyla dikkat çeken altcoinlerde yeniden negatif sinyaller görüldü. 1 Kasım Salı gününde sadece DOGE fiyatında yüzde 12.13 oranında artış görülürken BNB, XRP, ADA ve SOL altcoinler değer kaybetti. Bu düşüşte en büyük kripto para birimi BTC’nin yeniden kritik fiyat seviyelerine inmesi etkili oldu.

  Deneyimli analist Coin Bureau, son dönemde altcoin yatırımcılarının radarına takılan APT coinin aşırı değerlendiğini söyledi. Piyasa değerine göre en büyük 54. kripto para olan APT coinin pahalı olduğunu düşünen analist şunları söyledi: “Aptos’un önünde birçok dönüm noktası var. Aptos, tıpkı diğer her yeni kripto para gibi milyarca kullanıcıyı ve aklınıza gelebilecek her kullanım durumunu desteklemek için ölçeklendirmek istiyor.”

  Ethereum ölçeklendirme platformu StarkNet’i kullanan Braavos projesi 10 milyon dolar yatırım aldı. Sektörün önde gelen fon yönetim şirketlerinden Pantera Capital eşliğinde bir yatırım turuna katılan proje, aldığı finansal destekle yatırımcıların dikkatini çekti. Yatırımcılar arasında Road Capital, DCVC, CryptoCom, Matrixport ve BH Digital gibi firmalar yer aldı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle