Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 25 – 31 Ekim 2021

  Ekim ayının son haftasında lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında inişli çıkışlı bir grafik çizildi. En büyük kripto para birimi BTC bir süredir konsolide olmaya devam ederken, boğalar ve ayılar arasında 60 bin dolar seviyesinde bir yarış yaşandı. Hafta boyunca bu seviyeyi korumaya çalışan Bitcoin destekçileri kısmen başarılı olsa da fiyatta yeni bir yükseliş dalgası gelmemesi yatırımcıların beklentilerini karşılayamadı.

  Bu yazımızda 25 Ekim ile 31 Ekim 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatına etki eden gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini bulabilirsiniz. 

  25 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatında yüzde 3.62 oranında bir artış gerçekleşti. Bir önceki kapanışı negatif yapan BTC’de bu tür bir tepki yükselişi gelmesi bekleniyordu. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatı 25 Ekim pazartesi gününe 60.864 dolar seviyesinde başlarken yükselişten sonra 63 bin doların üzerine kadar tırmanmayı başardı. 

  BTC’yi ülkenin yasal para birimi yapmasıyla ünlenen El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 9 Haziran 2021 tarihinde attığı Bitcoin (BTC) tweet’ini NFT platformu Valuables’da satışa çıkardı. Bu paylaşım, kripto para tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Bitcoin yasasının El Salvador meclisinde onaylandığını duyuran paylaşımdı. 

  Blokzinciri veri analiz platformu CryptoQuant, Binance borsasından toplam 38.246 BTC’lik büyük bir çıkış olduğunu kaydetti. En büyük kripto para borsasından yapılan bu BTC çıkışlarının boğa rallisi için olumlu bir sinyal olduğu belirtildi. ayrıca çıkışın ardından, Binance bilançosunun yaklaşık 500 bin BTC olduğu tahmin edildi.

  26 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti

  26 Ekim Salı gününde Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam etmesini bekleyen yatırımcılar hüsrana uğradı. Günün ilk saatlerinden itibaren negatif sinyaller veren BTC fiyatında yüzde 4.37 oranında bir değer kaybının yaşanması yatırımcıları şaşırttı. Tüm kripto paralarda görülen bu düzeltme sonrası Bitcoin fiyatı yeniden 50 bin dolar desteğine geriledi. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Bridgewater Associates CEO’su Ray Dalio, Suudi Arabistan’ın Riyad kentindeki konuşmasında, Bitcoin (BTC) yerine altını tercih edeceğini ifade etti. Aynı etkinlikte söz alan BlackRock’tan Larry Fink ve Goldman’dan David Solomon ise doları Bitcoin’e tercih ettiklerini söylemesiyle dikkat çekti.

  Kripto para veri analiz firması QryptoQuant analistleri, üçüncü en büyük Bitcoin (BTC) balinası, 37 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiğini duyurdu. Birkaç haftadır sessiz bir şekilde bekleyen BTC balinasının bu hamlesi, yatırımcıları heyecanlandıran gelişmeler arasında yer aldı. 

  27 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin boğaları ve ayıları arasında kıyasıya bir savaşın sürdüğü 27 Ekim Çarşamba gününde ayılar kontrolü ele geçirdi. BTC fiyatı gün içinde en yüksek 61 bin 500 dolarlı seviyeler kadar çıksa da günün sonuna doğru sert satışlar yedi. Çarşamba gününde yüzde 3’ten fazla değer kaybeden Bitcoin fiyatı kapanışta 58.438 dolardan işlem gördü. 

  Bybt’in verilerine göre sadece 1 saat içinde içerisinde 50 milyon dolardan fazla Bitcoin long tasfiyesi gerçekleşti. En büyük kripto Bitcoin (BTC), bir dakika içerisinde yüzde 7 oranında değer kaybederek 56 bin dolar seviyesine geriledi. Gün içinde sert düşüşler yaşamasıyla yatırımcıları tedirgin eden Bitcoin son dönemde bir miktar zayıflık göstermeye başladı. 

  El Salvador başkanı Nayib Bukele, son paylaşımında 420 Bitcoin (BTC) daha satın aldıklarını duyurdu. Nayib Bukele daha önce de iki kere Bitcoin satın aldıklarını Twitter üzerinden duyurmuş ve bu işlemlerinden bir tanesinde 400, bir diğerinde ise 150 Bitcoin satın aldığını açıklamıştı.

  28 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Son 2 gündür düşüş yaşayan Bitcoin’de toparlanma sinyalleri 28 Ekim Perşembe günü ortaya çıktı. Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren yükseliş hareketiyle birlikte yüzde 3.67 oranında değer artışı görülmesi olumlu gelişmelerdendi. Kripto para basınına yansıyan haberler, Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. Günün kapanışı yeniden 60 bin dolar üzerinde yapıldı.  

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en az bir ETF şirketine kaldıraçlı Bitcoin ETF’i çabalarını sürdürmemeleri talimatını verdiği iddiasıyla gündeme geldi. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu iddialar yatırımcılarda da panik yarattı. 

  Bitcoin’in El Salvador’da resmi para ilan edilmesinden bir gün önce Nayib Bukele, ülkenin, 400 BTC’yi iki ayrı alımda kasasına koyduğunu duyurmuştu. Daha sonra hükümet fonlarıyla çok daha fazlasını satın almayı planladığını açıklamıştı. El Salvador, Bitcoin’i halka açık olarak bilançosuna koyan dünyadaki ilk ülke oldu. Son alımla birlikte ülkede toplam Bitcoin rezervlerini 1120 BTC’ye getirdi ve değerini 68.561.696 dolara çıkardı.

  29 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen Bitcoin fiyatında 60 bin dolar seviyesindeki güç toplama süreci Cuma gününde devam etti. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında yüzde 2.74 oranında artış yaşanan 29 Ekim Cuma gününde yeniden 62.242 dolarlı seviyeler görüldü. Bu gelişme Bitcoin yatırımcılarının yükseliş beklentileri konusunda umutlanmasını sağladı. 

  Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan MicroStrategy, Bitcoin (BTC) alım fırsatlarını değerlendireceğini duyurdu. “MicroStrategy, operasyonel hem de dijital varlık stratejilerimizin başarılı bir şekilde uygulandığını gösteren üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.” diyen Saylor, BTC alımlarına yönelik sinyaller verdi. 

  ABD merkezli en popüler kripto para borsalarından Kraken, Ekim ayı boyunca Bitcoin rallisine güç veren faktörü açıkladı. Kraken’in raporunda yavaşlama belirtisi göstermeyen arz şoku eğiliminin, Bitcoin rallisinin arkasındaki itici güçlerden birisi olabileceği vurgusu yapıldı. 

  30 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  İki günlük pozitif kapanışın ardından Bitcoin ayıları yine piyasadaki ağırlığını hissettirmeye başladı. Bitcoin fiyatı 30 Ekim Cumartesi gününde yüzde 0.65 oranında kısıtlı bir geri çekilme yaşadı. Hafta sonu gelen bu düşüşte kripto para basınında yer alan haberler etkili oldu. 

  Kahve dükkan zinciri Starbucks, müşterilerinin "Starbucks kartları"na bundan sonra Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere birçok kripto paranın yüklenebileceğini açıkladı. Kripto para yatırımcılarında heyecan yaratan açıklamada PayPal ve Bakkt ile kurulan ortaklıklar vasıtasıyla bu işlemlere başlanacağı ifade edildi. 

  Bitcoin fiyatında son dönemde düşüş sinyalleri görülmesine rağmen Glassnode tarafından yayınlanan raporda yatırımcıları sevindiren gelişmeler yer aldı. Veri analiz firması, BTC fiyatındaki düşeşe rağmen borsalarda tutulan BTC arzının da azalmaya devam ettiğini belirtti. 

  31 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki belirsizlikler devam etti. Gün içinde yüzde 1’e yakın oranda değer kaybeden Bitcoin yine 61.300 dolarlı seviyelere kadar geri çekildi. Bu seviyelerde konsolide olmaya devam eden Bitcoin için analistler yıl sonuna doğru yeni bir ralli başlayacağı konusunda açıklamalar yaptı.

  Bitcoin (BTC) whitepaper’ı bundan tam 13 yıl önce, 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto adlı anonim kişi veya kişiler tarafından yayınlandı. Bu önemli gelişmeye rağmen Bitcoin fiyatındaki yükseliş beklentileri karşılıksız kaldı. 

  Milyarder yatırımcı Peter Thiel, Amerikan Merkez Bankası'nı (FED) eleştirdi ve Bitcoin'in yeni rekorolar kırmasının, enflasyonun geçici olmayacağının göstergesi olduğunu söyledi. Ünlü milyarder ayrıca BTC’nin şimdikinden daha ucuz olduğu dönemlerde yatırım yapmadığı için pişmanlık duyduğunu aktardı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle