Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 6 – 12 Ekim 2021

  Kripto para piyasası genelinde konsolidasyon süreci dikkat çekerken, geride kalan haftada bazı altcoin projeleri yatırımcılarının yüzünü güldürdü. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki yükselişler haftanın sonuna doğru yavaşlarken, altcoin fiyatlarındaki hareketlilik arttı. Son 7 gün içinde bazı popüler altcoin fiyatlarında gerilemeler olması yatırımcıları şaşırttı.

  6 Ekim ile 12 Ekim 2021 tarihleri arasında altcoin piyasasında etkili olan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  6 Ekim Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Son günlerde inişli çıkışlı bir performans gösteren altcoin piyasasında 6 Ekim Çarşamba günü BNB, ADA ve XRP fiyatlarında yüzde 1 civarında düşüşler görüldü. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş hareketi en çok SOL coin yatırımcılarını şaşırttı. Son dönemde toparlanma sinyalleri gösteren SOL fiyatı Çarşamba gününde yüzde 7’ye yakın oranda değer kaybetti. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) geçen sene Aralık ayında Ripple şirketine açtığı davada 1 senelik sürece yaklaşılması yatırımcıları heyecanlandırdı. Duruşmalarda Ripple tarafı, SEC'nin geçmişteki taleplerine ilişkin cevaplarını hakim Netburn'e sunarken bunlardan gelecek sonuçlar XRP yatırımcılarının gündemini oluşturdu.

  Yatırım platformu Public.com, rakibi Robinhood'a dahil olarak kripto paralar için işlem başlatma kararı aldı. Robinhood'dan farklı olarak kaldıraçlı ve opsiyon işlemlerine izin vermeyen Public, aralarında Bitcoin ve Dogecoin'in de olduğu 10 kripto parayı listeleyeceğini duyurdu. 

  7 Ekim Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert düşüşten sonra SOL coin fiyatında bir miktar toparlanma gelmesi yatırımcıları memnun etti. Ancak kazançlar yüksek seviyelere ulaşmazken bu sefer de DOGE fiyatında yüzde 5 civarında kayıplar yaşandı. Günün en çok kazandıran altcoini yüzde 3 oranında artan ADA olurken BNB ve XRP fiyatlarındaki yükselişler kısıtlı kaldı. 

  Son dönemde ciddi bir regülasyon baskısına giren Binance borsası, İrlanda'daki 3 şirketini regülasyon kurumlarına kaydetti ve rahat bir nefes aldı. Borsa, İrlanda'da ilk olarak geçen sene "Binance İrlanda" şirketini regülasyonlara uyumlu hale getirmişti.

  Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC, ABD’de Dogecoin ve Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleriyle dijital hediye kartları satmaya başladı. AMC CEO’su Adam Aron, duyurusunda bu hediye kartlarının değerini 200 dolar olarak açıkladı. 

  8 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna doğru gelirken altcoin piyasasındaki hareketlilik hız kazandı. En büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki çalkantı, altcoinlerdeki volatiliteyi yükseltti. Toparlama yapması beklenen BNB fiyatı yüzde 5, ADA ve XRP fiyatları ise yüzde 1 oranında kayıp yaşadığı 8 Ekim Cuma gününde SOL coin yüzde 3 oranında değer kazandı. 

  İşlem hacmi olarak dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, etrafını saran tüm regülasyon hamlelerine rağmen endüstriye olan yatırımlarına ara vermedi. Dev şirket, Binance Smart Chain'in büyütülmesi ve dijital varlıklar ile blok zinciri teknolojisinin benimsenmesinin hızlandırılması amacıyla 1 milyar dolarlık fon oluşturduğunu duyurdu. 

  Ripple, SEC’nin eski direktörü William Hinman’ın yazışmalarının SEC tarafından mahkemeye sunulmasını talep etmişti. Talep, Yargıç Sarah Netburn tarafından kabul gördü ve ilgili belgeler, mahkeme tarafından kamera önünde yapılacak incelemeye dahil edilmesi bekleniyor. 

  9 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  9 Ekim Cumartesi gününde popüler altcoinler arasında sadece BNB ve ADA fiyatlarında yüzde 1 civarında yükseliş görüldü. Diğer popüler altcoinler kademeli düşüşler ile yatırımcılarını üzerken uzmanlar bir süre daha piyasadaki bu iniş ve çıkışların yaşanacağını söyledi. DOGE coin fiyatındaki yüzde 1.29 oranındaki artış ise yatırımcılara teselli oldu. 

  Önde gelen kripto varlık alım satım platformu Binance yeni bir listeleme duyurdu. Platform önde gelen NFT pazar yerlerinden biri olan SuperRare’ın yerel token’ı RARE’i listeledi.

  Flare’in “kanarya ağı” Songbird’ün token’ı SGB için yapılan airdrop’a bir borsadan daha destek geldi. Önde gelen borsalardan MEXC, SGB token’larının XRP sahiplerine dağıtımlarının gerçekleştirileceğini açıkladı.

  10 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününe gelindiğinde altcoin piyasasında sert bir düzeltme yaşanması yatırımcıları şaşırttı. Bir süredir yön bulmakta zorlanan ve konsolide olan kripto paralar, ayıların baskısıyla düşüşe geçti. BNB fiyatında yüzde 4, SOL fiyatında yüzde 5, ADA ve XRP fiyatlarında ise yüzde 2 civarında kayıplar dikkat çekti. Bir süredir piyasanın tersine hareket eden DOGE fiyatı ise bu sefer düşüşten kaçamadı ve yüzde 7 oranında değer kaybetti. 

  Bitcoin olmak üzere kripto paralar hakkında olumlu konuşan Kiss grubu üyesi Gene Simmons'ın yatırımlarının karşılığını almaya başladı. Simmons, Şubat ayında 300 bin dolarlık Cardano (ADA) aldığını açıklamıştı. Ünlü rock'çı, diğer kripto para yatırımlarından ADA'ya oranla çok daha fazla kazandığını da açıkladı ve bazı yatırımlarını 10 yıl daha elinde tutacağını söyledi.

  Ödeme hizmetleri şirketi Ripple, New York Borsası’nda listelenen ve piyasa değeri 3 milyar doları bulan Nelnet ile birlikte güneş enerjisi fonuna 44 milyon dolarlık ortak ESG yatırımı yaptı. Bu gelişme özellikle XRP yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. 

  11 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde dünkü sert düzeltme sonrası tepki alımları öne çıktı. Volatilitenin düşük olduğu 11 Ekim Pazartesi gününde BNB, ADA, XRP ve SOL fiyatlarında kademeli yükselişler görüldü. Dün sert düşen DOGE fiyatında yüzde 0.70 oranında değer artışı olması yatırımcıların toparlanma beklentilerini karşılamaya yetmedi. 

  Dünyanın en büyük borsası Binance, taraftar token platformunu resmen duyurdu. İtalya'nın köklü kulüplerinden Lazio'nun token'ını çıkaracak olan borsa, LAZIO token satışlarını 21 Ekim itibariyle başlatacak. Binance ayrıca Mavi Beyazlılar'ın forma sponsoru da olacağını açıkladı.

  Basında geniş yankı bulan habere göre, DAO Turtles NFT koleksiyonu OpenSea’den delist edildi. 10.000 parçalık koleksiyon 4 Ekim’de satışa sunuldu ve o günden bu yana yaklaşık 2 milyon dolara karşılık gelen 570 ETH’den fazla işlem hacmi gördü.

  12 Ekim Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki konsolidasyon süreci uzarken, 12 Ekim Salı gününde bazı altcoinler sert düştü, bazılarıyla ciddi ralliler yaptı. Kripto paraların birbirinden bağımsız hareket etmesi altcoin yatırımcılarında da bazı şaşkınlıklara yol açtı. Son 7 günde iyi bir performans gösteren BNB fiyatı yüzde 7.33 oranındaki yükseliş rallisi ile yatırımcılarını sevindirdi. 

  ADA, XRP ve DOGE fiyatlarında yüzde 2 ve 4 aralığında kayıplar gelirken bir başka değer kazanan altcoin projesi de SOL oldu. SOL coin fiyatında yüzde 5’ten fazla yükseliş olması 12 Ekim Salı gününde yatırımcıların yüzünü güldüren bir başka gelişme oldu. 

  Litvanyalı blockchain mühendisleri tarafından geliştirilen Secretum uygulaması, Solana üzerinde yayınlanacak olan bir mesajlaşma uygulaması olarak tanıtıldı. Secretum ekibinin açıklamasına göre platform, dünyanın tamamen merkeziyetsiz ilk mesajlaşma uygulaması olacak. Uygulama sorunsuz ve güvenli bir eşler arası mesajlaşma deneyimini garanti etmesiyle dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle