Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 16 – 22 Haziran 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan sert düzeltme hareketleri, altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. En değerli kripto para birimleri listesinin ilk 10 sırasında yer alan popüler altcoin fiyatlarında ciddi oranda gerilemeler yaşandı. Haftalık bazda negatif görünüm sergileyen altcoinler, piyasada yükseliş bekleyen yatırımcıları da endişelendirmeye başladı.

  16 Haziran ile 22 Haziran tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarına etki eden gelişmeler ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  16 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen düşüş hareketleri altcoin piyasasını olumsuz etkiledi. En popüler altcoin projelerinden Cardano (ADA) fiyatında yüzde 4.70 oranında gerileme yaşandığı çarşamba gününde XRP ve DOGE fiyatları yüzde 4 geri çekildi. Günün en çok kayıp veren kripto para birimleri arasında yüzde 5.70 değer kaybeden Binance Coin (BNB) yer aldı. 

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, son dönemde büyük felaketle sonuçlanan bir kripto para projesinin benzerini Cardano ağında hayata geçirmeyi planladığını açıkladı. Bu planı, Bitshares projesinin başlatıldığı günlerden bu yana hedeflenen fakat bitirilmeyen bir iş olduğunu ifade eden Hoskinson, söz konusu kripto paranın adını henüz açıklamadı. 

  Ripple ve SEC arasındaki davada mahkeme Brad Garlinghouse ve Chris Larsen‘e uluslararası adli yardım alma izni verdi. Yardım talepleri İngiltere, Kuzey İrlanda, Cayman Adaları, British Virjin Adaları, Hong Kong, Singapur, Şeyseller, Güney Kore ve Malta ile paylaşılacak.

  17 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Perşembe gününde bazı kripto para birimlerindeki düşüş hareketleri yavaşladı. Kripto para basınında yer alan olumlu haberlerin etkisi ile birlikte Cardano fiyatında yüzde 0.16 geri çekilme olması yatırımcıları umutlandırdı. Öte yandan BNB ve XRP fiyatlarında yükselişler yaşanması yatırımcıları sevindiren gelişmeler arasında yer aldı.

  Dogecoin 2021’in en kötü günlerini yaşamaya başladı. Bazı Dogecoin sahipleri, Elon Musk’ı meme coin’i terk etmekle suçluyor. Elon Musk’a sitem içeren birçok mesaj geldi. Musk’ın Twitter’ı Dogecoin ordusunun kırgın yorumlarıyla dolup taştı. Öte yandan Stablecoin Tether (USDT) arzı, Haziran ayının başından beri yatay seyretmesi de dikkat çekti

  18 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan belirsizlikler Cuma gününde de sürdü. En değerli ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan altcoin projelerinde düşüş hareketleri devam etti. En büyük 3. kripto para birimi olan Binance Coin fiyatı yüzde 4.53 oranında değer kaybı yaşadı. Popüler kripto para birimleri arasında ADA ve XRP düşüş trendi devam ederken günün en az kayıp yaşayan altcoini Dogecoin (DOGE) oldu.

  Üst düzey kripto para madenciliği teçhizatı üreticisi Bitmain, Dogecoin (DOGE) ve Litecoin (LTC) madenciliği için yeni bir madencilik cihazı çıkardı. Sektörün önde gelen firması, Dogecoin ve Litecoin’i madenciliği yapmak için yeni bir madencilik makinesi olan L7’yi piyasaya sürdü.

  19 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para birimlerindeki düşüş trendi 19 Haziran Cumartesi günü de yatırımcıları şaşırtmadı. Son dönemde hafta sonlarında sürekli düşen altcoin projeleri arasında BNB, ADA, XRP ve DOGE dikkat çekti. Günün en çok kayıp yaşayan altcoini, basındaki olumsuz haberlerin etkisi ile XRP oldu. XRP fiyatında yüzde 4.53 oranında değer kaybı görüldü.

  CoinShares’e göre kurumsal yatırımcılar Cardano (ADA) ve Stellar Lumens’a (XLM) yönelmeye başladı. Dijital varlık piyasalarıyla ilgili yeni raporunda CoinShares, kurumsal yatırımcıların birçok varlığa para aktarmasına karşın, Cardano ve Stellar’ın diğerlerine göre daha öne çıktığını ortaya koydu.

  Weiss Ratings raporuna göre Cardano’nun teknolojisi Ethereum’dan üstün çıktı. Derecelendirme firmasının dijital varlık odaklı yan kuruluşu tarafından Cardano’nun teknolojisi “mükemmel” olarak tanımlanırken Ethereum’un teknolojisi ise “iyi” olarak etiketlendi. 

  20 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişmeler 20 Haziran Pazar gününde yaşandı. Önde gelen altcoin projelerinde hafta başından beri devam eden düşüş trendi Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB) için tersine döndü. Her iki kripto para biriminde de yüzde 2 civarında değer artışı yaşanması yatırımcıları sevindirdi. XRP ve DOGE fiyatındaki gerilemenin yavaşlaması heyecan yarattı. 

  Kripto para endüstrisine güçlü desteği nedeniyle “Kripto Anne” lakabını kazanan Hester Peirce, XRP hakkında olumlu açıklamalar yaptı. XRP’nin yasal statüsü hakkında sorulan soruya, pozitif yanıt veren Peirce tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  21 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftada Çin’den gelen olumsuz haberler, kripto para piyasasında büyük çaplı bir düzeltmeye yol açtı. BTC fiyatının hızlı düşmesi ile birlikte adeta çakılan altcoin fiyatları yatırımcıları korkuttu. 21 Haziran Pazartesi gününde BNB fiyatı yüzde 20, ADA fiyatı yüzde 17 ve XRP fiyatı yüzde 22 oranında değer kaybı yaşadı.

  Kripto para dünyasının son dönemde en popüler projelerinden Dogecoin (DOGE) fiyatındaki gerileme yüzde 35.72 ile yeni bir rekor kırdı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin’e verdiği desteğin bittiği yönündeki haberlerin etkisiyle DOGE fiyatı adeta çakıldı. 

  Dogecoin’in düşüş yaşamasıyla beraber yatırımcılar Elon Musk’ın sessiz kalmasına tepki gösterdi. Elon Musk’a güvendiğini söyleyen birçok isim Musk’ın bir an önce DOGE hakkında bir şeyler söylemesi gerektiğini ifade etti.

  Elon Musk’ın en sevdiği kripto para birimi olarak tanınan Dogecoin, ünlü milyarderin bir televizyon programında yaptığı açıklamalardan sonra on milyonlarca değer kaybetti. Şaka tabanlı altcoin olan Dogecoin’in piyasa değeri, Tesla ve SpaceX CEO’sunun Saturday Night Live yayınından bu zamana kadar 69 milyar dolar azaldı.

  22 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasını adeta kana bulayan sert düzeltme hareketinden sonra toparlanma beklentileri boşa çıktı. Popüler altcoin projeleri arasında salı gününde yükseliş yaşayan tek altcoin yüzde 6 oranında değer artışı ile Dogecoin oldu. Bunun dışında BNB, ADA ve XRP fiyatındaki gerilemeler hız kesmeden devam etti. 

  Ripple‘ın kurucu ortağı olan Jed McCaleb son üç haftadan biraz daha kısa bir süre içinde yaklaşık 215 milyon XRP’yi sattı. Ripple’ın eski CTO’su Jed McCaleb’in, hamleleri XRPScan tarafından sağlanan veriler ile gözler önüne serildi. Buna göre eski kurucu, Ripple’dan 408 milyon tokeni aldıktan sonra satmak için 214,5 milyon XRP tokeni piyasaya sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle