Kripto Para

Kripto para borsalarında yüz yüze kimlik kontrolü dönemi

  Tayland’daki kripto para borsaları, Eylül ayından itibaren kayıt alırken kullanıcılarından yüz yüze kimlik kontrolü isteyecek. Kara Para Aklama Karşıtı Ofis’in talimatları doğrultusunda borsaların kullanıcıları, fiziki şekilde KYC (müşterini tanı) prosedürlerine uyacak.

  Kripto paraların benimsenme hızı her geçen gün artıyor. Her yeni gün dünyanın bir noktasında kripto para piyasasına yeni katılımlar sağlanıyor. Bu katılımlar arttıkça kripto paralar ile ilgili tartışma konuları da tekrar alevlenebiliyor. Bu tartışma konuları arasında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve ABD Hazine Bakanı Jannet Yellen’ın da birkaç kez dikkat çektiği “kripto paraların yasadışı faaliyetlerde” kullanılması maddesi yer alıyor. Lagarde ve Yellen’ın daha önce işaret ettiği “kara para aklama” faaliyetlerine yönelik atılan adımlar da çoğalmaya başladı.

  Uygulama Kara Para Aklama Karşıtı Ofis Talimatıyla Hayata Geçiyor

  Kripto paraların suç faaliyetlerinde rahatça kullanılabileceği düşüncesi ve özellikle de kara para aklamada iz bırakmayacağının düşünülmesi, ülkeleri ve kripto para uygulamalarını da harekete geçiyor. Bu kapsamda atılan adımlara bir yenisi bu kez de Tayland’dan eklendi. Tayland’da kripto para borsaları Eylül ayından itibaren kayıt alırken kullanıcılarından yüz yüze kimlik kontrolü isteyecek.

  Tayland’da Kara Para Aklama Karşıtı Ofis tarafından verilen direktifler doğrultusunda, kripto para borsalarına kayıt yaptıranlar yüz yüze kimlik kontörlünden geçecek. Böylece borsalara kayıt yaptıran kullanıcılar, KYC (müşterini tanı) prosedürlerini fiziki şekilde yürütmüş olacak. Bu adım ile Tayland’da kripto paraların suç faaliyetlerinde kullanılmasının önlenmesi planlanıyor.

  İlgili Yasa 1999’dan Beri Yürürlükte

  Tayland merkezli finans kurumlarının tümü 1999’da çıkarılan bir yasa kapsamında, aracı oldukları işlemlerin kayıtlarını tutmakla yükümlü hale geldi. Yasa, kara para aklamayı önleme amacıyla yürürlüğe girmişti. Kripto para borsaları da Eylül ayından itibaren kullanıcıların kimlik kartlarındaki çipleri tarayarak doğrulama sağlayacak. Bangkok Post haberine göre ülkedeki yaklaşık 6 bin kuyumcu, birkaç yıldır en az 100 bin baht değerinde işlem yapan müşterilerinin kimliklerini bu şekilde teyit ediyor.

  Tayland’da geçtiğimiz yılın sonunda kripto para alım-satım platformlarında 160 bin kullanıcı bulunuyordu. 26 Nisan itibariyle bu sayının 697 bin 780’e ulaştığı bildirildi. KYC işlemlerini online yürüten borsaların şimdi yüz yüze sürece geçecek olması, borsalarda hesap açmayı da zorlaştırabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle