Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 22 – 28 Haziran 2022

  Küresel piyasalarda resesyon fiyatlamasıyla birlikte kripto para birimlerinde de belirsizlik sürüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan değişimler popüler altcoin fiyatlarında hareketliliğe yol açıyor. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 listesinde bulunan altcoin fiyatları yakından takip ediliyor.

  22 – 28 Haziran 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  22 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana pozitif sinyaller gösteren altcoinerde 22 Haziran Çarşamba gününde satışlar görüldü. BNB, XRP ve ADA gibi altcoinlerde yüzde 2 civarında takip edilen değer kaybı yatırımcıları endişelendirdi. Bunun yanı sıra SOL ve DOGE coin fiyatlarında ise yüzde 6 seviyesindeki kayıplar panik satışlarını hızlandırdı.

  Kripto para borsası dYdX, DeFi özelliği amacıyla bağımsız bir blok zinciri başlatacağını duyurdu. Bu zincir, varlıkların karşılıklı olarak ticaretini yapabildiği, birbirine bağlı Blockchain’leden oluşan bir topluluk olan Cosmos (ATOM) Blockchain ekosisteminde inşa edilecek. Bu duyurunun ardından ATOM coin fiyatında sıçrama görüldü.

  CryptoLaw kurucusu John Deaton, Sumitomo Mitsui, XRP yatırımcılarını sevindirecek açıklamalarda bulundu. SBI Holdings’in Ripple (XRP) ile olan ortaklığı nedeniyle kripto para şirketi üzerinde uzun vadede olumlu bir etkiler görebileceğini söyledi. Bu açıklama XRP topluluğunun beğenisini kazandı.

  23 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü satış dalgasından sonra kripto para piyasası genelinde yeniden toparlanma sinyalleri takip edildi. 23 Haziran Perşembe gününde BNB ve DOGE fiyatlarındaki artış yüzde 6’ya ulaştı. XRP ve ADA coin yatırımcıları bekledikleri yükseliş hareketini göremezken SOL coin yatırımcılarını sevindirdi. Perşembe günü SOL coin değer artışı yüzde 11.94 olarak kaydedildi.

  Ripple (XRP), Kanada’da kilit mühendislik merkezini açarak önemli bir girişim duyurusunda bulundu. Toronto Belediye Başkanı John Tory, Ripple’ın şehir için “mükemmel bir uyum” sağlayacağını ve şirketin “yenilikçi teknolojisini” ifade ederken bu açıklamalara rağmen XRP’de olumlu fiyatlama görülemedi.

  Lüks giyim markası Gucci, kripto para sektörü ve Web3’le ortaklık stratejisi kapsamında SuperRare (RARE) ile ortak oldu. “Bu çok yönlü sanatçı grubunun vizyonunu güçlendirmek için karşılıklı çabalarımıza güvenebileceğimizi bilerek SuperRare ile anlaştık.” duyurusunun ardından RARE coin fiyatı çok hızlı bir yükseliş hareketi çizdi.

  24 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasının yeniden yukarı yönlü hareketlere başlaması yatırımcılarda heyecan yarattı. 24 Haziran Cuma gününde BNB, ADA ve DOGE coin fiyatlarında yüzde 4 civarında artışlar görüldü. Günün en çok değer kazanan popüler altcoinlerinden XRP ve SOL coin fiyatlarında ise yüzde 9’dan fazla yükseliş olması yatırımcıları sevindirdi.

  Yerli yatırımcıların yakından takip ettiği akıllı sözleşmeler platformu Avalanche (AVAX), zincirler arası köprüsüne yerel Bitcoin (BTC) desteği ekledi. Bu güncelleme AVAX coin fiyatına olumlu yansırken altcoin piyasasında büyük ilgi gördü. AVAX, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların performansını geride bırakmasıyla dikkat çekti.

  Popüler altcoin geliştiricisi Solana Labs açıklamasında “Saga” adı verilen Android işletim sistemli kendi cep telefonunu piyasaya süreceğini duyurdu. New York’taki SOL etkinliğinde duyurulan bu cihaz şimdiden altcoin yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Etkinliğin ardından SOL coin fiyatı hızlı yükseldi.

  25 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde bazı altcoinlerde konsolidasyon yaşandı. Kazançlarını korumaya çalışan altcoinler arasında BNB yatay seyirde kaldı. 25 Haziran Cumartesi gününde en değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde yatırımcısına kazandıran tek altcoin yüzde 2.38 yükselen DOGE oldu. Diğer projelerde yatay yönlü hareketler takip edildi.

  Popüler borsa Huobi Global, son paylaşımında MINA tokenini kendi platformunda listeleyeceğini duyurdu. Borsa ayrıca Lido Staked ETH (stETH) tokenini de listeleyeceğini bildirirken bu gelişmeler altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. MINA coin fiyatında yüzde 20’nin üzerinde artış oldu.

  Balina hareketlerini raporlayan platformun açıklamalarına göre en büyük ETH balinaları son 48 saatte 36 milyon dolarlık MATIC coin aldı. Bu satın alımlar sırasında balina cüzdanlarına 60 milyon MATIC coini girdi ve altcoin piyasasında hareketlilik yaşandı.

  26 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para sektöründe Dogecoin yatırımcılarını heyecanlandıran haber akışı dikkat çekti. 26 Haziran Pazar günü pek çok popüler altcoin değer kaybederken DOGE fiyatı yüzde 6.47 yükselişle yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Buna rağmen BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında yüzde 2, SOL coinde ise yüzde 6 civarında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı.

  Ripple’ın (XRP) eski kurucularından Jed McCaleb elindeki XRP’ coinleri satmaya devam etti. Son olarak 7,3 milyondan fazla XRP (yaklaşık 2,6 milyon dolar) satan McCaleb’in cüzdanında sadece 104 milyondan az XRP coin kaldı.

  Altcoin yatırımcılarının tanıdığı isimlerden Genesis’in kurumsal satış başkanı Leon Marshall, Tether şirketi hakkında konuştu: “Tether’in çökeceğine inanan geleneksel hedge fonları yüz milyonlarca dolarlık açığa satış pozisyonu satın aldı.” Bu açıklamalar kripto para yatırımcılarında panik yaratsa da piyasaya etki etmedi.

  27 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para birimlerinde yaşanan sert satış dalgası devam etti. XRP, ADA, SOL ve DOGE fiyatlarında kayıplar yüzde 2 seviyesine yaklaştı. Kripto para yatırımcılarını heyecanlandıran bir gelişmenin yaşanmadığı 27 Haziran Pazartesi gününde BNB coin ise yatay seyirde işlem gördü.

  Dogecoin’in kurucusu Billy Markus, son paylaşımında "Bazen umutlar ve hayaller yeniden yıkılmadan önce ölü kedi sıçramaları olur." ifadelerini kullandı. DOGE destekçisinin bu açıklaması altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Piyasadaki kademeli düşüş devam etti.

  PeckShield raporu, Harmony Blockchain protokolüne bağlı bir çapraz zincir köprüsü olan Horizon’dan 100 milyon dolar çalan hacker’ın bu parayı akladığını gözler önüne serdi. Saldırganın bir coin mixing hizmeti olan Tornado Cash aracılığıyla aldığı fonları akladığı belirtildi.

  ABD merkezli popüler ticaret platformu Robinhood kripto paralara yönelik yeni desteğini duyurdu. "LINK artık Robinhood’da" ifadeleriyle tanıtılan habere göre Chainlink bu platformda listelenmeye başladı. Haberin ardından LINK coin fiyatında yükseliş hareketi başladı.

  28 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti

  Resesyon fiyatlaması yüzünden kripto para birimlerindeki volatilite azaldı. 28 Haziran Salı gününde popüler altcoin fiyatlarındaki düşüşler devam etti. XRP coinde kayıplar yüzde 4.5 seviyesindeyken SOL ve DOGE yatırımcıları büyük hayal kırıklığı yaşadı. Her iki altcoinde de satışlar yüzde 8 seviyesini aşmasıyla panik yarattı.

  ABD'li dev banka New York Community Bank ile ortaklık kuran Circle, bu duyurusu ile yatırımcılarını sevindirdi. USDC stablecoin dağıtıcısı konumunda olan şirketin bu hamlesi kripto paraların benimsenmesi konusunda da önemli bir adım olarak görüldü. Banka bundan sonra USD Coin (USDC) arkasındaki rezerv varlıkların bir kısmı için bir saklama hizmeti sunacak.

  Axie Infinity oyununun ve altcoininin geliştiricisi Sky Mavis destekli Ronin’den yatırımcıları sevindiren bir duyuru geldi. Geçtiğimiz hafta hack saldırısı yüzünden kapatılan köprüsünü resmen yeniden açan Ronin kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu duyuru AXS coin fiyatına da olumlu yansıdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle