Kripto Para

İngiltere’de kripto paralara bakış açısı değişiyor!

  Tüm dünyada kripto para kullanıcı sayısı, 2021 yılında çok ciddi bir artış gösterdi. İngiltere’nin finansal düzenleyicisi Finansal Yürütme Kurumu (FCA) buna paralel olarak paylaştığı tahmin verisinde, İngiltere’deki yetişkin kripto para sahiplerinin sayısının 1,9 milyondan 2,3 milyona yükseldiğini belirtti.

  Kripto para kullanımı ve kripto paralar 2021 yılında çok ciddi bir benimseme ile karşılaştı. Birçok etkenin bir araya gelmesi ile birlikte 2021 yılı adeta kripto paraların yılı oldu. Tüm dünyada kripto paralara duyulan ilgi artış gösterdi. Bu artışa, İngiltere de dahil oldu. İngiltere’nin finansal düzenleyicisi Finansal Yürütme Kurumu (FCA), geçen yıl ve bu yılki yetişkin kripto para sahipleri hakkında tahmin verilerine paylaştı. FCA’nın tahminine göre 2020’de 1,9 milyon olan bu sayı, 2021’de 2,3 milyona ulaştı.

  FCA, Ocak 2021 döneminde kripto paralara yönelik bir anket düzenledi. 3 bin 562 katılımcının dahil olduğu ankette, 52 milyon nüfuslu ülkede kripto para farkındalığı ve kripto para sahiplik oranları ölçüldü. FCA’nın anketine göre kripto paralara duyulan yatırımcı ilgisi, İngiltere’de de dünya genelindeki artışa benzer şekilde artış gösterdi.

  Kripto Para Sahiplik Oranı ve Yatırım Miktarları Arttı

  Ankete göre İngiltere’deki kripto para sahiplik oranı 2020’de %3,9 iken 2021’de %4,4’e ulaştı. Bu yüzdelik dilim 2,3 milyon kullanıcıya denk geliyor. Öte yandan çoğunluğu 35 yaşın üzerindeki erkeklerden oluşan ve yatırımcıların sahip olduğu bu kripto paraların medyan değeri de 2021 yılında 300 sterline yükseldi. Bu seviye 2020 yılında 260 sterlin idi.

  Kripto Para Yatırımını “Kumar” Olarak Görenlerin Sayısı Azaldı

  Ankete göre kripto para yatırımlarını “kumar” olarak değerlendiren kişilerin sayısında %9’luk azalma gerçekleşti. Kripto paraların ana akım medyalarda daha fazla yer almış olmasına bağlı olarak, insanların kripto paraları artık daha çok “alternatif yatırım aracı” gibi değerlendirmiş olması muhtemel. Ancak ankette bununla ilgili bir veri bulunmuyor.

  Katılımcıların Neredeyse Yarısı Daha Fazla Yatırım Yapmayı Düşünüyor

  Ankete göre katılımcıların %29’luk kısmı, yatırımlarını her gün kontrol ediyor. 2020 yılında aynı oran %13 seviyesindeydi. Ayrıca ankete göre katılımcıların yaklaşık %50’si, daha fazla kripto para yatırımı yapmayı düşünüyor.

  FCA Mart 2019, Haziran 2020 ve Ocak 2021’de benzer sorular ile kripto para anketleri yaptı. FCA, bu anket sonuçlarına göre kripto para çalışmalarını şekillendirecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle