Kripto Para

El Salvador’a bir eleştiri de İngiltere’den geldi

  Haziran ayında Bitcoin (BTC) yasa tasarısını kabul eden ve bu yasayı 7 Eylül’de resmen yürürlüğe koyan El Salvador’a yönelik, geleneksel finansal piyasalardan eleştiriler gelmeye devam ediyor. Bu eleştirilere bu kez de İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey bir yenisini ekledi.

  Orta Amerika ülkesi El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasa tasarısı Kongre’de oy çokluğuyla 9 Haziran tarihinde kabul edildi. Daha sonra bu yasa 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girdi ve El Salvador’da o tarihten bu yana ABD doları ile birlikte Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanılabiliyor. El Salvador hükümeti BTC adımında ısrarcı ve bu adımdan memnun. Öte yandan ülkenin BTC’ye bağlı ekonomik gelişmeleri de pozitif veriler ortaya koyuyor. Ancak yasa gündeme geldiğinden bu yana El Salvador, geleneksel finansal piyasalardan eleştirilerle karşılaşıyor.

  Eleştiri Gündemi: Bitcoin’in Volatilitesi

  Dünya Bankası, IMF, birçok ülkenin merkez bankası gibi kurum ve kuruluşlar, El Salvador’da atılan Bitcoin adımının “sakıncalı” ya da “riskli” olduğunu belirten eleştirilerde bulunmuştu. Birçok kez gündeme gelen bu eleştirilere bir yenisi de İngiltere’den eklendi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin’in volatilitesinin El Salvador halkını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirterek eleştirilerini dile getirdi ve bu hamlenin kendisini endişelendirdiğini belirtti.

  Andrew Bailey’nin Açıklamaları

  25 Kasım tarihinde Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciler ile bir araya gelen Andrew Bailey, kendisine yöneltilen sorular üzerine El Salvador’un Bitcoin hamlesi ile ilgili konuştu. Bailey konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bir ülkenin Bitcoin’i ulusal para birimi olarak ilan etmesi beni endişelendiriyor. Beni bu anlamda en çok korkutan ise El Salvador halkının, Bitcoin’in doğası ve sahip olduğu volatilite hakkında bilgi sahibi olup olmadığı konusu…”

  BoE ve Dijital Para Çalışmaları

  Açıklamalarında, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da El Salvador’un Bitcoin adımından memnun olmadığını dile getiren Bailey, BoE olarak kendilerinin de tüketiciler adına “güvenli bir ödeme sistemine sahip olacak” teknolojik bir dijital para çalışması içinde olduklarını ifade etti. Bailey bu konuya ilişkin olarak da şu ifadelere yer verdi:

  “Dijital paralar için yoğun bir ilgi var. Ancak bize göre bu tür paraların ödemelerde rahat şekilde kullanılabilmesi için istikrarlı olması gerekiyor ve bu durum, kripto paralar için geçerli değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle