Kripto Para

İngiltere’de stablecoinler ödemelerde kullanılacak!

  Dünya genelinde, kripto para popülaritesinin artmasıyla bu alana en temkinli yaklaşan ülkelerden biri haline gelen İngiltere, yakında stablecoin ile ödemeleri test etmeye başlayacak. Ülkede yapılacak olan test ödemeleri sonrasında veriler İngiltere Merkez Bankası’na aktarılacak.

  Kripto para piyasalarında elde edilen popülarite geçtiğimiz yıl beklenmedik düzeylere çıktı. Bitcoin’in (BTC) boğa sezonunda Kasım ayında 69 bin dolar ile ATH belirlemesi, genel olarak yıl boyunca kripto para ekosisteminin dünya genelinde yaygınlık kazanmasını sağladı. Ancak bu hızlı büyüme kimi ülke ve bölgelerde risk olarak değerlendirildi ve kripto paralara en temkinli yaklaşan ülkelerden biri de İngiltere oldu. Kripto para reklamlarına karşı uyguladığı sert regülasyonlar ile bilinen İngiltere’de şimdi ise stablecoin ile ödemeler test edilecek.

  Proje En Az 1 Yıl Devam Edecek

  İngiltere’de Dijital FMI Konsorsiyumu, Ekim ayı itibariyle en az 1 yıl boyunca devam edecek olan bir pilot uygulama başlatarak İngiltere’de stablecoin’ler ile ödemeleri test etmeye başlayacak. Konsorsiyum söz konusu test ödemelerinde elde ettiği verileri de İngiltere Merkez Bankası’na aktaracak. Dijital FMI, söz konusu pilot çalışmasında ilk aşamada sınır ötesi ödemeleri kullanacak ve İngiltere Merkez Bankası’na da kendi sterlin destekli stablecoin’i olan “dSterling’i” kullanarak ödeme yapacak.

  Müstakbel Başbakan Sunak’ın Açıklamaları

  Ülkede yapılan bir basın açıklamasına göre stablecoin ile ödeme projesi 12-24 ay boyunca devam edecek. Proje kapsamında bünyesinde yaklaşık yirmi üyesi olan Dijital FMI de İngiltere Merkez Bankası’na ve diğer düzenleyici kurumlara teknik incelemeler ile birlikte çalışma hakkında sürekli bilgi sağlayacak. İngiltere’nin kripto para destekçisi ve en büyük başbakan adayı Rishi Sunak, geçtiğimiz Nisan ayında İngiltere’nin bir “kripto merkezi” olması istediğini dile getirmişti. Öte yandan merkez bankası da ülkede CBDC konusunun değerlendirildiğini açıklamıştı.

  Farrant Group’tan Proje Hakkında Açıklama Geldi

  İngiltere’de hayata geçirilmesi planlanan stablecoin ödemeleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Farrant Group Konsorsiyum İletişim Başkanı Casey Larsen, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Bu proje merkez bankasının özel sektöre gelip CBDC’nin gelişimi hakkında özel sektör tavsiyesi alması değil. Bu tamamen düzenleyicilerle, İngiltere Merkez Bankası’na veri ve politika önerileri sağlayacak özel sektör liderliğindeki bir girişimdir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle