Kripto Para

İngiltere’den bir garip Blockchain önerisi

  Kripto paraların düzenlenmesi konusunda, piyasada keskin adımlar atan İngiltere’de, kripto para alanına yönelik ilginç bir öneri gündeme geldi. Elde edilen bilgilere göre İngiltere, kripto paraların düzenlenmesine yönelik önerilerinde, Blockchain’in kripto varlık tanımından çıkarılmasını istiyor.

  Kripto para piyasalarına ilişkin küresel anlamda birçok ülkede birçok farklı adım atıldı. Ülkemizde geçtiğimiz yıl kripto paraların reel alışverişlerde kullanımı yasaklandı. Öte yandan Çin, kripto paraları tümden yasakladı ve merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık verdi. Bir diğer yandan örneğin El Salvador da Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi ilan etti. Ülkeler kripto para alanına çok farklı şekillerde yaklaşım göstermeye devam ederken, bu süreçte İngiltere de kripto para düzenlemelerinde keskin adımlar atarak birçok kez dikkat çekmişti.

  İngiltere’den Sıra Dışı Bir Öneri

  Kripto paraların düzenlenmesi konusunda hala tam anlamıyla net adımların atılamadığı İngiltere, bu konuda artık rotasını oluşturmak istiyor. Bu nedenle ülkede, düzenleme çalışmalarına ilişkin çeşitli öneriler de değerlendiriliyor. Elde edilen bilgilere göre İngiltere bu kez de Blockchain’in, kripto varlık tanımından çıkarılması önerisinde bulunuyor.  Blockchain referansı olmadan kripto varlık tanımlamasının yapılmasını isteyen İngiltere’nin bu önerisi, piyasalarda çoğunluk tarafından “mantıksız” olarak karşılandı.

  Uzmanlar “Blockchain ve Kripto Varlıklar Ayrılmaz Bütündür” Diyor

  İngiltere’de yetkililerden henüz konuya ilişkin net bir açıklama gelmedi. Ancak çeşitli medya kanallarında yer alan haberlerde, İngiltere’nin Blockchain teknolojisine ılımlı yaklaşırken, kripto varlıklara ise düzenleme getirme isteğinin olduğu ifadeleri yer alıyor. Fakat uzman isimler, blok zinciri teknolojisi ile kripto varlıkların ayrılmaz bir bütün olduklarını ve bu nedenle de İngiltere’nin bu önerisinin hayata geçirilebilir olmayacağını ifade ediyor. Yine de bunun için piyasalar, İngiltere’de yetkili isimlerin yapacağı net açıklamaları bekliyor.

  İngiltere’de DeFi Alanı Ayrıca Değerlendirilmek İsteniyor

  Bir diğer yandan kripto para toplulukları arasında yer alan söylentilerde, İngiltere’nin merkezi olmayan finans (DeFi) sektörüne yönelik adımlar atmak istediği iddiaları da yer alıyor. Söz konusu iddialara göre İngiltere, DeFi’nin de yönetmelikler kapsamına alınabileceğini ancak “vaka bazında” değerlendirmelerin yapılması gerektiğini ön planda tutuyor. Yani iddialara göre İngiltere, ilerleyen dönemlerde kripto varlıklara ilişkin düzenleme çalışmalarında DeFi sektörünü ayrıca ele alabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle