Kripto Para

Kripto yatırımcıları tüm paralarını kaybedebilir - AB

  Kripto paraların yasal bir zeminde işleme alınması için birçok ülkede ve bölgede çalışmalar devam ederken, AB’ye bağlı 3 denetim otoritesinden AB vatandaşlarına kripto paralar konusunda bir uyarı geldi. Söz konusu uyarıda, kripto para yatırımcılarının tüm paralarını kaybetme riski olduğu yazıldı.

  Kripto paraların 2021 yılında çok hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme kaydetmesi, bu alana dünya genelinde milyonlarca yeni yatırımcının girmesini sağladı. Birdenbire popülarite kazanan kripto sektörüne karşı kayıtsız kalamayan birçok ülke ve bölge de kripto paraların yasal zemine oturması için çalışmalarını hızlandırdı. Bu konuda uzunca bir süredir adım atmaya çalışan Avrupa Birliği’nde (AB), 3 denetletici otorite AB vatandaşlarını kripto paralara karşı uyaran bir metin yayımladı. Söz konusu uyarıda, kripto para yatırımcılarının tüm paralarını kaybetme risklerinin olduğu belirtildi.

  Uyarılar 3 Maddede Toplandı

  AB’ye bağlı denetim otoriteleri olan EBA, ESMA ve EIOPA tarafından yayımlanan uyarı metninde AB vatandaşları sosyal medyadaki reklamlara, pazarlama stratejilerine karşı uyarıldı. Bu reklam ve pazarlama yöntemlerinin yanıltıcı olabileceği belirtilirken, kripto paraların ödemelerde, yatırım ve takas işlemlerinde kullanmaya uygun olmadığı da ifade edildi. Denetim otoriteleri söz konusu kripto para uyarılarını 3 madde halinde sundu. Yayımlanan uyarıda yer alan maddeler ise şöyle:

  • Kripto varlıkların satın alınması halinde yatırımcılar tüm paralarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalır.
  • Yatırımcıların özellikle de sosyal medyadaki yanıltıcı reklamlara ve fenomenler aracılığıyla sunulan pazarlama stratejilerine karşı dikkatli olması gerekir.
  • Gerçek olamayacak şekilde, kısa vadede yüksek kazanç vaat eden kurum ve kişilere karşı dikkatli olunmalıdır.

  “Yatırımcılar Yeterince Korunamayabilir”

  Yayımlanan uyarı metninde öte yandan AB regülasyonlarının yatırımcıları koruyamayabileceği de belirtildi. Metinde kripto paraların çoğu zaman AB regülasyonları dışında kaldığı ve bu nedenle de yatırımcıların korunması konusunda yeterli olunamayacağı aktarıldı. Bir diğer yandan kurumlar Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak da bir açıklamada bulundu. Denetim otoriteleri, Rusya ve Belarus merkezli tüzel kişilere karşı alınan kripto para tedbirleri konusunda da memnun olduklarını belirtti. Batılı devletler Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle birçok alanda yaptırım kararı almıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle