IMF raporu: Polkadot Ethereum ile kıyaslanamaz

  Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonunun dijital danışmanlık ekibi blockchain ile ilgili yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Blockchainler arasındaki iletişime yönelik yapılan testlerle ilgili yayınlanan raporda Ethereum, XRP Ledger ve Polkadot’un substrate ağı hakkında veriler ortaya kondu. Raporda Pokadot’un henüz Ethereum ile kıyaslanamayacak seviyede olduğu belirtildi.

  Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu farklı blockchain ağlarının bağlantı yolları ile ilgili yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmada Ethereum, XRP Ledger ve Polkadot ile ilgili veriler ortaya kondu. Test sonrası hazırlanan raporda bu ağlar arasındaki bağlantılar ile ilgili son durum paylaşıldı.

  Dünya Bankası hazırladığı raporda Ethereum ve XRP Ledger ağları arasındaki bağlantıda bir sorun yaşanmadığını ortaya koydu. İki ağ arasında sorun yaşanmasan para transferi gerçekleştirilebiliyor. Testin diğer aşamasında ise son dönemlerde popülerleşen Polkadot’un diğer blockchain ağları ile nasıl bir araya gelebileceği ölçüldü. Polkadot’un başka ağlarla bağlantı kurması için geliştirilen Substrate teknolojisi üzerine değerlendirme de raporda yer aldı. Dünya Bankası Polkadot’un potansiyelinin yüksek olduğunu ancak henüz Ethereum ağı ile kıyaslanacak seviyede olmadığını belirtti.

  Interledger platformu testleri başarılı oldu

  Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu araştırmacıları Ethereum ve XRP Ledger arasındaki para transferlerini test etmek için Interledger platformunu kullandı. Bu platformun kullanıldığı testlerde XRP Ledger ağına yapılan bir para transferinin alıcı tarafından ETH, USD ya da EUR şeklinde teslim alınabildiği görüldü. Ethereum ve XRP Ledger için Interledger platformunu kullanan araştırmacılar protokolün başarılı çalıştığını kaydetti.

  Araştırma sonrasında Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda Interledger ile ilgili olumlu açıklamalar yer aldı. Platformun ödeme sektörü için gelecek vaat ettiği ve başarılı şekilde çalıştığı kaydedildi. Interledger platformu Ripple şirketinin eski CTO’su  Stefan Thomas tarafından geliştirildi. Interledger farklı blockchain ağları arasında para transferi yapmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir protokol olarak biliniyor.

  Substrate teknolojisi birçok açıdan avantaj sunuyor

  Polkadot ağının diğer blockchain ağları ile bir araya getirilmesine yönelik yapılan testte ise bu amaçla geliştirilen Substrate teknolojisi kullanıldı. Araştırma sonucunda teknolojinin başarılı olduğunu belirten Dünya Bankası, yine de Polkadot ile Ethereum’un kıyaslanamayacak seviyede olduğunu belirtti.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL.  Ayrıca 1 DOT fiyatı %polkadot+try% TL

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle