Kripto Para

Çin baskısı sürüyor! BitMart kaldıraçları kaldırdı

  Çin’de kripto para hizmeti veren platformların verdiği hizmetlere yönelik yasaklar artıyor. Yerel borsalar Çinli kripto para yatırımcılarının herhangi bir yeni sözleşme pozisyonu açmasını yasakladı…

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, Çin’den gelen yasaklama haberlerine piyasadaki endişeleri de arttırdı. Bu önlemler ve yasaklar sebebiyle pek çok Çinli yatırımcının, hizmet alabilmek için OTC masalarına ya da eşler arası ticaret platformlarına akın ettiği öğrenildi.

  Çin hükümetinin kripto para madencileri ve yatırımcıları üzerindeki baskısını artırması kripto para basınında da geniş yankı buldu. Çin’de kripto para alım satım hizmeti veren borsalar ve platformlar, bazı hizmetlerini kısmen geri çekmeye başladı. Çinli kripto para araştırmacısı Wu Blockchain tarafından belirtilen bu kısıtlamaların piyasa üzerinde nasıl etki yaratacağı merak konusu oldu.

  BitMart Sözleşmeli Ticaret Hizmetlerini Dondurdu

  Araştırmacı gazeteci Wu Blockchain’in haberine göre, BitMart kripto para borsası, tüm kullanıcıları için sözleşmeli ticaret hizmetlerini askıya aldı. Bu kararı alan BitMart, bundan sonra önceden açılmış tüm işlemlerin kapatılabileceğini ancak yeni bir işlem açılamayacağını kullanıcılarına açıkladı. 

  BitMart kullanıcıları, sahip oldukları kripto para varlıklarını sözleşme cüzdanlarına aktaramayacakları için platformun sunduğu sözleşme hizmetlerinden yararlanamayacaklar. Çin’den gelen baskılarla birlikte yüksek kaldıraçlı vadeli işlem ticareti ciddi seviyede eleştiri oklarının hedefi haline geldi. En büyük dört küresel vadeli işlem borsalarından biri olan BitMart sektördeki Huobi, Bybit, OKEx ve Binance gibi Çin dışında hizmet veriyor.

  “Çinli Kullanıcılar Kripto Para İşlemlerine Devam Edebilir”

  OKEx direktörü Lennix Lai, Çinli kullanıcıların kripto paralara sahip olmasının yasaklamadığını aktarırken şunları ifade etti: “Çin, borsalar ve madencilik operasyonları konusunda daha katı olacak. Ancak insanlar, Çin vatandaşları da dahil olmak üzere genel olarak kripto para birimlerini kullanabilir ve tutabilir. Ek olarak OKEx gibi borsalar, yalnızca Çin vatandaşlarına sunulan bazı hizmet ve ürünleri azalttı. Bu bildirimden kaynaklanan herhangi bir değişiklik Çinli olmayan vatandaşları etkilemeyecek.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle