ABD Hazine Bakanı konuştu, BTC sert düştü

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para piyasaları için yeterli seviyede düzenleyici çerçeve bulunmadığına dair açıklamalarda bulundu. Öte yandan faiz artırımına ilişkin olarak da açıklamada bulunan Yellen’ın açıklamaları sonrası Bitcoin (BTC) sert düşüşler ile tepki verdi.

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, henüz bulunduğu görev için aday konumundayken kripto para sektörüne ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Yellen’ın söz konusu dönemde yaptığı açıklamalarda kripto paralara karşı bir tavır göstermiş olması, piyasalarda bir endişe yaratmıştı. Yellen açıklamalarında, kripto paraların kara para aklama, terörü finanse etme gibi alanlarda yoğun şekilde kullanıldığını savunmuştu. Bu açıklamalar ile kripto para tavrını belli eden Yellen, kripto paralar ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

  Janet Yellen, 4 Mayıs tarihinde yaptığı konuşmasında faiz artırımına ve kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yellen, kripto para piyasaları için yeterli seviyede düzenleyici çerçeve bulunmadığına dikkat çekti. Yellen konuşmasında ayrıca kripto para yönetmeliğinin ele alınması gereken bir konu olduğunu hatırlattı. Janet Yellen’ın açıklamaları sonrasında Bitcoin (BTC) sert değer kayıpları yaşadı.

  Dogecoin’in Rekoru Dahi Gölgede Kaldı

  4 Mayıs tarihinde kripto para piyasalarında 0,50 dolar seviyesini aşarak yeni bir ATH belirleyen Dogecoin (DOGE) damgasını vurmuştu. Ancak Yellen’ın açıklamaları sonrasında Bitcoin, Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) gibi birçok kripto para birimi düşüşe geçti. Bu düşüşler DOGE’un etkisini bile gölgede bıraktı.

  Janet Yellen’ın açıklamaları sonrasında birkaç saat içinde Bitcoin’deki değer kaybı %5 seviyesine kadar çıktı. Açıklamalar sonrasında 55 bin dolar desteğinin altını test eden Bitcoin için birçok analist bu düşüşün sağlıklı olabileceğini düşünüyor. Zira kripto para piyasaları genel tabloda günlerdir yükseliş eğiliminde bulunuyor. Analistler bu yükselişlerin devam etmesi için böyle bir düşüşün şart olduğunu ifade ediyor.

  Yellen’ın Faiz Artırım Konusuna Dair Açıklamaları

  Yellen’in faiz artırımı konusunda henüz erken olduğunu ifade etmesinin yanı sıra, buna sıcak bakmasının sektörü kötü etkileyeceği düşünülüyor. Yellen konuya ilişkin açıklamasında “ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için” faiz artırımının gerekebileceğini ifade etti. Ardından Yellen, birkaç saat sonraki açıklamalarında Fed’in faiz artıracağı öngörüsünde bulunmadığını ya da böyle bir tavsiyesi olmadığını dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle