Kripto Para

Hollanda, Binance’a izinsiz faaliyetten ceza kesti!

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Hollanda’da ceza şoku yaşadı! Hollanda Merkez Bankası faaliyet izni almadığı gerekçesi ile Binance’a 3,3 milyon Euro para cezası verdi. Binance ise geçtiğimiz ay cezaya itiraz başvurusunda bulunmuştu.

  Hollanda Merkez Bankası (DNB), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a ceza verdi! Geçtiğimiz ayın Ağustos ayında yapılan genel bir duyuruya istinaden kesilen faturanın tutarı 3,3 milyon Euro olarak açıklandı. Binance ise 2022 Nisan ayında verilen cezaya Haziran ayında itiraz edildiği bilgisini paylaştı.

  Faaliyet İzni Almadığı Gerekçe Gösterildi

  DNB tarafından Binance’a verilen 3,3 milyon Euro tutarındaki cezaya gerekçe olarak, Binance’ın faaliyet izni almaksızın ülkede kripto para hizmetleri sunması gösterildi. Hollanda, 2020 yılında kara para aklamayı ve terörün finansmana erişimini önlemeye yönelik kripto para borsalarında faaliyet izni alma şartı getirmişti.

  Binance’tan iletilen itiraz sonrası DNB, Binance’ın halihazırda lisans başvurusu olması ve operasyonel faaliyetlerinde şeffaflığı benimsemesi nedeniyle cezada kısmen indirime gitti. Binance ise çeşitli ülkelerde karşılaştığı zorluğu Hollanda’da da yaşamış ve finans otoriteleri ile uyumlu çalışma isteğini dile getirmişti.

  Binance Kıskaç Altında!

  Öte yandan Binance son Hollanda ceza şoku ile karşılaşırken, son yıllarda pek çok ülkenin kıskacına takılmış durumda! Küresel anlamda düzenleyici kararlarına bağlı olarak Cayman Adaları, Tayland ve Güney Afrika gibi ülkelerde borsa faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

  Öte yandan Hollanda’dan da ceza şoku yiyen Binance, ABD’de de zor günler yaşıyor. ABD’de ise Binance hakkında menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediği konusundaki soruşturmalar devam ediyor.

  Binance Uyum İstiyor

  Binance ise finans otoritelerine karşı gelmek yerine onlarla uyum içinde çalışmak istiyor. Dünyanın en büyük kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz yıl küresel büyüme stratejisi doğrultusunda ülke düzenleyicileri ile uyumlu çalışma sözü vermişti.

  Dünyanın çeşitli bölgelerinde merkezler oluşturacaklarını ifade eden CZ, finans otoritelerine karşı iyi niyet kapsamında önemli adımlar attı. Bu iyi niyet sonrası Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’da lisans alan Binance, Almanya’da da lisans alma sürecinde sona yaklaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle