JP Morgan: Yatırımcılar BTC satıp altına geri dönüyor!

  Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) başta olmak üzere yaşanan büyük çaplı düşüşün ardından yatırımcıların hareketleri takip ediliyor. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan analistleri bu konuyu mercek altına aldı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), piyasada peş peşe gelen olumsuz haberlerin etkisinde kalarak kan kaybetmeye devam ediyor. Kripto para basınına da yansıyan haberlerin sert satışları tetiklemesi, analistlerin teknik görünümde zarar görmeye başlamasını da beraberinde getirdi.

  Lider kripto paranın önemli ortalamanın altına inmesi ve bu seviyelerden işlem görmeye başlaması, kripto para yatırımcılarını da tedirgin etmeye başladı. Elon Musk ile başlayan Bitcoin karşıtı haberlerin piyasada manipülasyona yol açması, perakende ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin’den uzaklaşmasına yol açtı.

  JP Morgan Analistlerinden Bitcoin Raporu

  Kripto para uzmanlarının güçlü destek olarak belirlediği seviyelerin de aşağı yönlü kırılması, kripto para piyasasında acemi yatırımcıların panik satışlarına neden oldu. Güçlü bir tepki alımı gelmeyen BTC’de zayıf görünüm devam ederken, JP Morgan Chase analistleri tarafından hazırlanan rapor dikkat çekti. 

  Yahoo Finance’dan Sam Ro tarafından paylaşılan grafiklerde, yatırımcıların Bitcoin ve altına yönelik ilgililerinin değişimi gözle görülür farkları ortaya koydu. Bu grafiklerde Bitcoin fonlarından hızlı bir şekilde para çıkışı yaşanırken, altın fonlarına para girişinin artış gösterdiği görülüyor. 

  Bitcoin ve Altın Rekabetinde Dengeler Değişiyor 

  Buna paralel bir şekilde CME borsasında da Bitcoin’e yönelik vadeli sözleşmelerde azalma eğilimi gözükmesi analistlerin dikkat çektiği noktalardandı. Öte yandan aynı süre içinde altına yönelik vadeli sözleşmelerde ciddi bir artış başlaması dikkatlerden kaçmadı. Mart 2020 tarihinde başlayan Bitcoin rallisinde, “Bitcoin, dijital altın olarak piyasadaki payı alacak” söylemlerinde dengelerin terse döndüğü görülüyor. 

  BTC boğa rallisi başlangıcında altın fonlarından Bitcoin fonlarına ciddi bir para akışı yaşanmıştı. BTC’deki son düşüşlerin ardından kripto para piyasasındaki fırsatların sona erdiğini düşünen yatırımcılar, altın fonlarına geri dönüyor gibi görülüyor. Analistler bu durumun eski haline dönmesi için Bitcoin’in bir an önce haftalık MA 20 ve günlük MA 50’nin üzerine çıkması gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle