Kripto Para

Güney Kore’de beklenmedik kripto para hareketliliği

  Güney Kore’de dijital para piyasasının hacminde beklenmedik yükseliş meydana geldi. Btcoin fiyatının 61 bin doları aştığı pazar günü ülkedeki dijital para piyasalarının toplam hacmi, Güney Kore borsalarının günlük işlem hacminin geride bıraktı. Dijital para piyasasında yaşanan hacim artışı ise çok uzun sürmedi.

  Dijital para kullanımının her geçen gün arttığı ülkeler arasında yer alan Güney Kore’de pazar günü dijital para piyasalarının hacmi zirveye ulaştı. Söz konusu tarihte 14 milyar doları aşan dijital para piyasasının hacmi ülkedeki borsaları hacmini geri planda bıraktı.

  Güney Kore’deki dijital piyasaların hacminde görülen artış şaşkınlık yaşanmakla beraber verilerin doğru olmayabileceği de gündeme geldi. Hacim enflasyonun yaygın olmasından kaynaklı ticaret hacmi verilerinde her zaman doğruluk payı yüksek olmuyor. CoinMarketCap bu veri yanlışlıkları ile ilgili farklı işlemler denemiş olmakla beraber henüz net bir sonuç ortaya konulamadı.

  Dijital para hacmindeki artış Bitcoin yükselişine paralel olarak gerçekleşti

  Güney Kore’de pazar günü dijital para piyasasının hacminin ülkedeki borsa hacmini aşmasının nedeni olarak Bitcoin’de yaşanan fiyat yükselişi gösterildi. Bitcoin fiyatının 61 bin doları aştığı pazar günü ülkedeki popüler kripto para borsaları olan Coinone, Bithumb, UPbit ve Korbit’in toplam 24 saatlik hacmi 14.6 milyar doların üzerine çıktı. Aynı süreç içinde Güney Kore’deki metrik ise KOSPİ’de 14.5 milyar dolar ve KOSDAQ’da 10 milyar dolardı.

  Güney Kore borsaları ile dijital para borsaları arasındaki hacim farkı ise Bitcoin fiyatının 61 bin doları aşmasının ardından ortaya çıktı. Bitcoin fiyatından yeni bir zirve gelmesinin ardından ülkedeki kripto para borsalarının hacminde inanılmaz yükseliş yaşandı. Bununla beraber dijital para borsası hacim olarak uzun süre zirvede kalamadı.

  Güney Kore’de kripto para piyasalar çeşitli zorluklarla mücadele ediyor

  Güney Kore’de dijital para borsalarının hacmi kısa sürede olsa zirveye çıktı. Bununla beraber borsalar ülkedeki düzenleme ve işleyişten kaynaklı piyasa hacmi verilerine bağlı olarak zorlu bir süreçten geçti. Borsalardaki hacim göstergelerinin sahte olduğuna yönelik iddialar yetkililer tarafından borsalarda inceleme başlatılmasına neden oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle