Kripto Para

MASAK 4 kripto para borsasına ceza yağdırdı!

  Türkiye Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), geçtiğimiz dönemlerde resmi web sayfasından bir rehber yayınlamış ve Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının uyması gereken yükümlülükleri paylaşmıştı. MASAK bu yükümlülükler kapsamında gerçekleştirdiği denetimler sonucu 4 kripto para borsasına ceza kesti.

  Kripto para borsaları, piyasaların 2021 yılında çok hızlı bir şekilde büyümesi ile birlikte çok geniş kitlelere ulaştı. Borsaların küresel çapta milyonlarca yeni yatırımcıya ulaşması, düzenleyici kurumları ve yetkilileri de harekete geçirdi. Bunun en net örneklerinden biri, Binance borsası ile çeşitli ülkelerin düzenleyici kurumları arasında yaşanan anlaşmazlıklar oldu. Dünyada örnekleri devam eden bu çalışmalara, Türkiye Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da geçtiğimiz dönemlerde dahil olmuştu. MASAK, yükümlülükler kapsamında 4 kripto para borsasına ceza kesti.

  MASAK Yükümlülük Rehberini Yayımlamıştı

  Hatırlanacağı üzere MASAK, geçtiğimiz dönemlerde resmi web sayfası üzerinden bir rehber yayınlamıştı. Söz konusu rehber, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının uyması gereken yükümlülükleri içeriyordu. MASAK, 1 Mayıs 2021’den itibaren kripto para borsalarını, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yükümlü olarak belirlemişti. MASAK, borsaların uyması gereken yükümlülükler kapsamında birtakım denetimler gerçekleştirdi ve bu denetimlerin sonunda 4 büyük kripto para borsasına cezalar kesti.

  MASAK 4 Borsaya Ceza Yağdırdı

  MASAK tarafından yayımlanan rehberde kripto para şirketlerinin tabi oldukları yükümlülükleri belirlemişti. Bunlar arasında müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimleri, bilgi ve belge beyan etme, devamlı bilgi verme, muhafaza ve ibraz sorumlukları yer alıyordu. Belirlenen yükümlülükler ve alınan kararlar neticesinde MASAK, denetimler gerçekleştirdi ve Türkiye’de faaliyet gösteren 4 büyük borsaya adeta ceza yağdırdı. Ceza alan borsalar ise Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk oldu.

  Hangi Borsaya Ne Kadar Ceza Kesildi?

  MASAK, çeşitli yükümlülük ihlalleri nedeniyle 4 büyük kripto para borsasına belirli tutarlarda cezalar kesti. Toplamda bu borsalara 18 milyon 800 bin TL idari para cezası uygulayan MASAK’ın denetimleri sonucunda;

  • Bitci Teknoloji AŞ’ye 4 milyon 250 bin TL idari para cezası,
  • Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin TL idari para cezası,
  • Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon TL idari para cezası,
  • BTC Türk’e 2 milyon 450 bin TL idari para cezası uygulandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle