Kripto Para

Binance’ın çilesi bitmiyor! Şimdi de Hollanda

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son iki aydır çeşitli ülkelerde mali düzenleyicilerin aldığı inceleme ve yaptırım kararlarıyla köşeye sıkıştı. Peş peşe gelen operasyonlara şimdi de Hollanda eklendi. Hollanda’da yetkililer, kullanıcıları Binance’a karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

   İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son iki aydır çeşitli ülkelerde düzenleyicilerin radarına girmiş durumda. Dünyanın hemen hemen her yerinde bir merkezi olmadan hizmet veren Binance, özellikle regülatörlerden lisans almayarak hizmet verdiği için kıskaca alındı. Kanada, Japonya, Cayman Adaları, Singapur, Birleşik Krallık, Malezya ve Tayland gibi ülkelerde düzenleyicilerle başı dertte olan Binance’a bu kez bir darbe de Hollanda’dan geldi.

  Hollanda Merkez Bankası, Binance Kullanıcılarını Uyardı

  Regülatörlerden peş peşe gelen operasyonlar sonucu değişim kararı alan Binance, CEO Changpeng Zhao’nun açıklamalarına göre regülatörlerle iletişim kurmayı ve değişim göstermeyi istiyor. Bunun için adımlar da atmaya başlayan Binance, bu kez de Hollanda’da kıskaca alındı. 18 Ağustos günü, Hollanda’nın merkez bankası olan De Nederlandsche Bank, Binance Holdings Limited ve kripto para hizmetleri sunan firmalara karşı yatırımcıları uyardı.

  De Nederlandsche Bank, Binance borsasının “Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Yasası” ile uyumlu çalışmadığını söyledi. Banka, buradan yola çıkarak Binance borsasıyla çalışan kullanıcıların da “kara para aklama ya da terörü finanse etme” riskleriyle karşı karşıya olduklarını iddia etti. Merkez Bankası, Binance borsasının gereken yasal kayıtları yaptırmadan, yasadışı şekilde kripto para ticareti ve saklama hizmetleri sunduğunu belirtiyor.

  Binance Yetkilisinin Açıklamaları

  Banka, yaptığı uyarının sadece ana firma olan Binance Holdings Limited’i kapsamadığını, bu uyarının Binance’ın Hollanda’da kripto para odakları diğer kuruluşlarını da kapsadığını belirtti. Hollanda’daki bu uyarının ardından Binance borsasından bir yetkili Cointelgraph’a yaptığı açıklamasında gerekli kayıt işlemlerinin başvuru sürecinde olduğunu ifade etti. Ayrıca yetkili, gereksinimlerin karşılanması için Merkez Bankası ile “yapıcı şekilde” çalışacaklarını dile getirdi.

  Yetkili, açıklamasında “Kullanıcıların çıkarlarını korumak Binance için çok önemli. Henüz De Nederlandsche’ye resmi olarak kayıtlı olmasak da kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele için araç ve prosedürleri içeren sağlam bir uyum programımız var.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle