Kripto Para

Hindistan’da 15 milyon kişi kripto para ticareti yapıyor

  Kripto para sektöründe yasaklarla zaman zaman gündeme gelen Hindistan son 1 yılda adeta kripto para alanında ciddi bir büyüme kaydetti. Son verilere göre ülkede 15 milyon kişi kripto para ticareti yaparken piyasa değeri 40 milyar dolar seviyesine kadar çıktı…

  Kripto para veri analiz firması Chainalysis, son raporunda Hindistan’da kripto para kullanımına değindi. Bu verilere göre geçen sene 200 milyon dolar seviyesinde olan piyasa değeri bu sene 40 milyar dolar seviyesine tırmandı. Hindistan’da özellikle genç nesil kripto para yatırımlarına büyük önem veriyor.

  Hindistan’da yaşlı nüfus hala değerli metallere yatırım yaparken, genç neslin yatırım tercihi kripto paralar oldu. Veri analiz şirketinin son raporuna göre ülkede yaklaşık 15 milyon kişinin kripto para ticareti yaptığı gözler önüne serildi. Bu seviye, ABD’den yaklaşık 8 milyon geride olmasına rağmen Birleşik Krallık neredeyse 7 katı noktaya ulaştı.

  Hindistan’da Kripto Para Yasakları Kalkıyor

  Uzun bir zamandır kripto para sektörüne olumsuz bakan Hindistan Merkez Bankası, bu kararından vazgeçerek mahkemelerin ve politikacıların aksine sektörü hareketlendirdi. 1.3 milyar nüfusa sahip Hindistan’da merkez bankasının kripto para birimlerine yatırımları her geçen gün artıyor.

  Sektöre artan ilginin olması, Hindistan’ın finansal regülatörlerinin de bakış açılarını değiştirmelerine yol açtı. Regülatörler mevcut koşullar altında Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak kabul etme planları yapıyor. Bu konudaki yasa teklifinin önümüzdeki ay tamamlanacağı öğrenildi. 

  Altın Yerine Bitcoin Tercih Ediliyor

  Raporda açıklamalarda bulunan Hintli girişimci Richi Sood, altın yerine kripto para yatırımı tercih ettiğini söyledi: “Kripto paralar, altına oranla çok daha şeffaflar ve kısa vadedeki getirileri çok daha iyi. Altın alacağıma, kripto para alırım.”

  Hindistan Merkez Bankası RBI, geçtiğimiz aylarda yaptığı duyurusunda ülkedeki bankaların yanlışını düzeltmişti. Bankalar, kripto para işlemi yapmak isteyen müşterilerine 2018 yılında çıkartılan ancak daha sonra yürürlükten kalkan bir genelgeyi öne sürüyordu. Merkez bankası bu konuda bankaların müşterilerine uyarı yapmalarına gerek olmadığını açıklamıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle