Kripto Para

Hindistan’da “kripto vergisi” tartışmaları endişelendiriyor!

  Son dönemlerde kripto para işlemlerine yönelik “Yasak değil, regülasyon” başlıklarıyla gündeme gelen Hindistan’da gündem bir kez daha kripto paralara geldi. Hindistan’da şimdi ise kripto para işlemlerinden alınması planlanan verginin, hangi kazanç grubuna dayandırılarak alınacağı tartışılıyor. Ortaya atılan bazı fikirlerin hayata geçirilmesi durumunda Hindistan’da kripto vergileri 2 katına çıkabilir.

  2021 verilerine göre 1,3 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan Güney Asya ülkesi Hindistan, son dönemlerde kripto para piyasalarına yönelik atılan ya da atılması planlanan adımlarla gündeme geliyor. Kısa bir süre önce kripto paraların yasaklanacağı söylentileriyle gündeme gelen Hindistan’da yetkililer, alt meclise sunulan tasarının yasak değil, regülasyon getireceğini söyleyerek kripto para yatırımcılarını rahatlatmıştı. Ancak şimdilerde Hindistan’da kripto para kazançlarından alınması planlanan vergiler endişe yaratmaya başladı.

  Hükümet Kripto Kazançlarını “Ticari Kazanç” Olarak Değerlendirmek İstiyor

  Kripto para adaptasyonunun gittikçe artış gösterdiği Hindistan’da, hükümet şimdi de kripto paralardan elde edilen kazançlara getirmek istediği vergilerle gündeme geliyor. Yerel medyaya yansıyan bilgilere göre Hindistan’da hükümet, kripto para kazançlarını “ticari kazanç” olarak değerlendirmek ve ona göre vergi almak istiyor. Hindistan’da mevcut koşullarda şu an bu tür gelirlerin tamamı “sermaye kazancı” kategorisinde değerlendiriliyor ve bu kazançlardan hükümet %20 oranda vergi alıyor.

  Kripto Kazançlarından Alınan Vergi 2 Katına Çıkabilir

  Hindistan hükümeti, kripto para kazançlarını “ticari kazanç” olarak değerlendirmek istiyor. Eğer Hindistan’da kripto para kazançları bu kategoriye dahil edilirse, bu kazançlardan alınan vergi oranı da %42’ye çıkarılmış olacak. Hindistan kripto para piyasalarında endişe uyandıran bu gelişme ile ilgili olarak Hindistan ekonomi medyasından, Economic Times’ın haberini yorumlayan iki piyasa uzmanı, “her kripto para işleminden vergi alınması” konusunun da yetkililer tarafından tartışılan konular arasında yer aldığını öne sürdü.

  Borsaların Vergi Yükünü Karşılaması İhtimaller Arasında

  Hindistan’da vergi tartışmaları gündeme gelmeye devam ederken, bir diğer yandan da ülkedeki kripto para borsalarının vergi yüklerini üstlenmeleri durumunda, vergi oranının da %18 olarak belirlenebileceği belirtiliyor. Ancak medyaya yansıyan bilgilere göre Hindistan’da hükümet, şu anda elinde kripto paralara ilişkin yeterli veri bulunmadığı için vergi konusunda henüz net bir karar veremiyor. Bu nedenle Hindistan’da kripto para kazançlarının vergilendirmesi konusunda olası bir adımın atılması, Gelir Vergisi Kanunu’nda da bir değişikliğe gidilmesine neden olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle