Kripto Para

El Salvador’dan sonra Hindistan mı? BTC rüzgarı esiyor

  Hindistan, son dönemlerde kripto paralara karşı sert tavırlarıyla gündeme geliyordu. Ancak El Salvador’un Bitcoin (BTC) konusunda attığı adım, domino etkisi ile bu kez de Hindistan’ı etkiledi. Hindistan, El Salvador’un hamlesinden sonra ülkede Bitcoin’i “varlık sınıfı” olarak tanımladı.

  Kripto para piyasalarında yakın zamanda devrim niteliğinde adımlar atıldı. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador’un Devlet Başkanı Niyab Bukele, Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olması için yasa tasarısı sundu. Kongre’de oylanan tasarı kabul edildi ve El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden ilk ülke oldu. El Salvador’un bu adımının diğer ülkeleri de etkileyeceği tahmin ediliyordu. Ardından ilk sesler, diğer Latin Amerika ülkelerinden gelmeye başladı. Ancak El Salvador’un bu hamlesinin etkisi, Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar uzandı.

  El Salvador’un attığı adımın ardından Hindistan da kripto paralara karşı sert tutumunu değiştirmeye başladı. Hindistan hükümeti kripto paraları ilk kez bir “varlık sınıfı” olarak nitelendirdi. Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), ülkede halihazırda yürürlükte olan kripto para yasağını gözden geçirecek.

  Kararın Kripto Paralara Ne Gibi Etkisi Olacak?

  Öte yandan, Hindistan’daki kripto para temsilcilerinin de harekete geçtiği, Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başladığı da öğrenildi. İddialara göre Hindistan’da kripto para düzenlemelerine ilişkin yasa tasarıları Muson oturumunda tartışılmak üzere, Parlamento gündemine taşınacak.

  Yakın tarihlerde Hindistan Merkez Bankası (RBI), yüksek volatilite nedeni ile kripto para borsaları veya kripto para hizmeti veren şirketler ile çalışmaları yasaklamıştı. Çin’in ardından Hindistan’dan da yasaklama haberlerinin gelmesi, kripto para piyasalarındaki aşağı yönlü hareketliliği hızlandırmıştı. Şimdi ise Hindistan, El Salvador’dan sonra yasakları tekrar gözden geçirmeye başlayacak. Bu gelişmenin kripto para piyasasına nasıl yansıyacağı ise merak ediliyor.

  Hindistan Latin Ülkelerden Etkilenmiş Olabilir

  Hindistan hükümetinin kripto para yasaklarını tekrar gözden geçirecek olması ve kripto paraları varlık sınıfı olarak değerlendirmesinin arkasındaki en büyük etken elbette El Salvador. Ancak yine de El Salvador’dan sonra Paraguay, Meksika, Brezilya, Kolombiya ve Arjantin gibi ülkelerin kripto para sektörüne benzer şekilde yeşil ışık yakmaları, Hindistan’ın yeni kararlarında etkili olmuş olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle