Kripto Para

Hindistan kriptoları yasaklamanın kıyısından döndü!

  Yılın başlarında kripto para kullanımını tümden yasaklamayı tartışan Hindistan, bu alanda yasaklama yolundan dönme kararı aldı. Hindistan hükümeti, yasaklama planından vazgeçerek kripto paraların alım satımına izin vererek, düzenleme adımını tercih etti.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayında, Çin’in kripto para madencilik işlemlerine yönelik başlattığı yasaklamalarla sert darbeler aldı. Çin, madencilik işlemlerinin ardından yasaklamalarda vites yükseltti ve kripto para kullanımını tamamen yasakladı. Çin’in attığı yasaklama adımlarının piyasalardaki etkisi göz önüne alındığında, benzer bir şekilde başka bir ülkeden gelebilecek yasaklama haberleri de endişeli bir bekleyiş ortamı oluşturuyordu. Bu alandaki en büyük adaylardan biri olan Hindistan’da, kripto paraların alım satımına izin verildi ve kriptoların düzenlenmesi kararı alındı.

  Kriptoların Ödemelerde Kullanımı Yasaklandı, Alım Satımına İzin Verildi

  Hindistan’ın en popüler yayın organlarından biri olan Economic Times’ın, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Hindistan’da kripto paraların “ödemelerde kullanımı” yasaklandı ancak kripto paraların “varlık olarak alım satımına” izin verildi. Habere göre Hindistan, sen başlarında tartıştığı tümden yasaklama fikrinden döndü ve kripto para piyasalarını regüle etme kararı aldı. Hindistan hükümetinin kaynaklarından konuya ilişkin açıklamalar, Pazartesi günü kripto para odaklı şirketler ile yapılan toplantıdan sonra duyuruldu.

  Hükümet, Yasaklama Fikrinden Vazgeçti

  Economic Times tarafından aktarılan haberde kripto paraların, varlık olarak düzenlenecek olması Merkez Bankası’nın bu konudaki endişelerini de dindirecek. Zira Merkez Bankası, Hindistan’da kripto paraların “bir para birimi olarak” kullanılmasına açıkça karşı çıkıyordu. Sene başında yapılan yasaklama tartışmalarında da hükümetin parlamentoya özel olarak, kripto paraların yasaklanmasını öngören bir tasarı sunacağı belirtiliyordu. Ancak hükümet, görünüşe göre bu plandan tamamen vazgeçti.

  Hindistan Maliye Bakanı Ne Demişti?

  Hindistan’da kripto paralara karşı tutum değişikliğine gidileceğini sinyalleri birkaç aydır kendisini gösteriyordu. Örneğin Hindistan Maliye Bakanı Tirmala Sitharaman, Eylül ayında yaptığı açıklamasında El Salvador’un attığı Bitcoin (BTC) adımına benzer bir adım atmalarının zor olduğunu ancak kripto paraları yok saymayacaklarını dile getirmişti.

  Hindistan’da Kripto İlgisi Artıyor

  Hindistan Maliye Bakanı’nın Eylül ayında yapmış olduğu söz konusu açıklamaların yanı sıra, Hindistan’da kripto paralara karşı artan bir ilginin de olduğu biliniyor. Öyle ki Hindistan, küresel çapta en hızlı şekilde büyüyen kripto para piyasalarından biri haline geldi ve ülkede son 1 yılda kripto para sektörüne giriş, %650 oranında artış gösterdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle