Kripto Para

Güney Kıbrıs Rum Kesimi kendi kripto mevzuatını hazırlıyor!

  Kripto para mevzuatlarına ilişkin irili ufaklı pek çok ülkeden son dakika haberleri birbiri ardına gündeme düşmeye devam ediyor! Bu kez rota Kıbrıs’a çevrilirken adanın güneyinden bir hükümet yetkilisi, kendilerine ait bir kripto mevzuatı hazırladıklarını ve mevzuatın büyük ihtimalle kabul edileceğini açıkladı.

  Avrupa, tek tip bir düzenleyici yönerge üzerine çalışırken birlik ülkeleri, kripto para düzenlemelerine ilişkin ellerini hızlandırıyor! Bu kez Kıbrıs’tan bir hükümet yetkilisi kendilerine ait kripto mevzuatı hazırladıklarını bilgisini paylaştı. Yetkiliye göre adanın güneyi, hazırladıkları mevzuatı da kabul etmeye oldukça yakın!

  İsviçreli Danışmanlık Şirketi Hizmet Veriyor

  Güney Kıbrıs adına yaşanan gelişme Araştırma, İnovasyon ve Dijital Politika Bakan Yardımcısı Kyriacos Kokkinos tarafından duyuruldu. Yerel FinTech topluluğu ile Larnaka’da düzenlenen toplantıda konuşan Kokkinos, İşviçreli danışmanlık şirketi Kendris’ten destek aldıklarını ifade etti. Kendris’in çeşitli ülkelerde ofisi bulunuyor ve bu konuda pek çok ülkeye danışmanlık hizmeti veriyor.

  Kıbrıs’tan Kriptoya Tam Destek!

  Perşembe günü Kokkinos tarafından yapılan açıklamada Kıbrıs’ta dijital varlıkların geleceğinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Yenilikleri benimsemek adına pozitif yaklaşım sergileyen Kokkinos, Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmaları nedeniyle kısıtlamalara da saygı duyulacağını belirtti. Onu ile ilgili Kokkinos, ““Kıbrıs’ın dijital ve kripto varlıkların kullanımını desteklediğini doğrulayabilirim, ancak son derece dikkatli olmalı ve sadece mevzuata değil, aynı zamanda kısıtlamaların olmasuna da saygı göstermeliyiz” ifadelerini kullanarak ECB’nin düzenleyici çerçevesinin bekleneceğinin altını çizdi.

  2013 Mali Krizi Ticari Bankaların Yaklaşımı Kriptoya Isındırıyor!

  Güney Kıbrıs Hükümeti, New York merkezli bir şirketi de davet ederek yasanın uygulanmasına ilişkin destek almayı hazırlanıyor. Kokkinos ise kriptoya bu denli sıcak yaklaşmalarının altında yatan neden olarak 2013 mali krizini gösteriyor. 2013 yılında yaşanan mali kriz sonrası ticari bankaların daha muhafazakar yaklaşım sergilediklerinden yakından Kokkinos, kripto paralar ile bu yaklaşımın yol açtığı etkileri yumuşatmayı hedefliyor.

  Kokkinos, ülke olarak Kıbrıs’ta iş yapmak isteyenlere daha uzlaşmacı yaklaşmayı seçtiklerini ifade etseler de kısıtlayıcı bir düzenlemenin kıskacında olduğunun da farkında. Lakin G7 ülkeleri, çoktan ülkeleri kapsamlı bir düzenlemeye davet etti ve ECB Başkanı Lagarde, kripto para birimlerinin hiçbir temele dayanmadığını açıkça ifade ett. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle