Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 8 – 15 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında lider Bitcoin’in fiyatında yaşanan sert düzeltme hareketleri altcoin fiyatlarında da etkili oldu. Ancak altcoin sezonu devam ederken kısa sürede toparlanma belirtisi gösteren projeler, yatırımcılarına kazanç fırsatları sunmayı sürdürdü. Elon Musk’ın açıklamaları popüler altcoin projelerinin fiyatlarına dolaylı yoldan etki yaptı ve Bitcoin’in zıttı algoritma kullanan projeler hızlı değer kazandı.

  8 Mayıs ile 15 Mayıs arasında haftanın en çok kazandıran altcoinlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  SHIBA INU (SHIB)

  Bir grup perakende yatırımcı, kalabalık Reddit grubu ve tabii ki Dogecoin'in en hevesli yorumcularından biri olan Elon Musk sayesinde haftanın en çok kazandıran altcoini SHIBA INU (SHIB) oldu. Ünlü milyarder, çoğu DOGE'den büyük ölçüde esinlenen çok sayıda klon parayı “pump”layarak piyasa üzerinde ciddi bir etki yarattı.

  Son dönemde dikkat çeken işlere imza atan projenin arkasındaki ekip, ShibbaSwap adında merkezi olmayan bir değişim bir topluluktan oluşan bir ekosistem yaratmaya çalışıyor. SHIB kripto para piyasasında, Ethereum tabanlı bir ERC20 belirtecidir ve proje topluluğu içinde "dogecoin katili" olarak da adlandırılır.

  Hızlı yükselişini sürdüren SHIB fiyatında Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in son hamlesi bir miktar düşüşe neden oldu. Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) yatırımcıları, Ethereum’dan Vitalik Buterin'in yığınının bir kısmını terk etmesinden sonra 200 milyon dolardan fazla para kaybetti.

  Vitalik Buterin’in darbesine rağmen SHIBA INU (SHIB) fiyatıyla kripto para piyasasında en fazla kazandıran altcoinler listesinde haftanın 1 numaralı koltuğuna oturdu. SHIB yatırımcıları, sert düzeltmeler yaşanan bu haftada tüm aksiliklere rağmen yüzde 150 oranında yaşanan artıştan kazanç elde etmeyi başardı.

  Polygon (MATIC)

  Elon Musk'ın kripto pazarında Bitcoin enerji tüketimlerine yeniden yönlendirmesinden günler sonra, çevre dostu kritpo paralar yükselmeye devam ediyor. Polygon (MATIC) de çevreci kripto para birimlerinden biri olarak görüldüğü için hızlı bir yükseliş trendi başlattı. Altcoin piyasasının en popüler çevreci tokenlarından MATIC fiyatı son 1 hafta içinde yüzde 117 oranında değer kazanarak yatırımcılarını sevindirdi.

  Polygon ağında yapılan işlemleri doğrulamak için bir Proof of Stake (fikir birliği kanıtı) algoritması kullanır. Bitcoin'in enerjiye aç iş kanıtı algoritmasına daha çevreci bir alternatiftir. Bu sebeple Elon Musk’ın iddialarının ardından kripto para piyasasında başlayan enerji tüketimi tartışmasında Polygon ağına olan talep hızla arttı. Böylelikle MATIC fiyatı da son birkaç gündür hızlı yükselmeye devam ediyor.

  Cardano (ADA)

  Cardano (ADA) ağının da kullandığı algoritmalar çevreci ve yeşil enerjiye yakın olduğu için kripto para piyasasında büyük ilgi gördü. Son dönemin en hızlı yükselen kripto para birimlerinden olan ADA, geride kalan haftada yatırımcısına yüzde 32.75 oranında kazanç sağladı.

  Proof of Work (İş kanıtı) algoritmalarında, madenciler karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için yarışırlar. Ve bu bulmacalar giderek artan zorlukta olduğundan, madencilerin daha önce görülmemiş bir hızla donanım ve elektriği karıştırarak daha güçlü bilgisayarlar çalıştırması gerekiyor. Ödül olarak, ağ madencilere yeni basılan bir kripto para verir. Cardano ağında da madencilere ADA coin dağıtılıyor.

  Cardano'nun akıllı sözleşmeleri bir an önce başlatarak bu yükselişine devam edeceği düşünülüyor. Önde gelen kripto para analistleri, Cardano’nun rakip blok zincirlerinde mevcut olanlarla karşılaştırılabilir merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri sağlayamamasına dikkat çekiyor. Böyle bir durumda Cardano’nun, pazarda rekabet etmede büyük sorun yaşayacağının altını çiziyor.

  Kusama (KSM)

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettikleri Polkadot, Kusama ve Westend'e parachain müzayedeleri ve crowdloans eklemesini gerçekleştirdi. Son önemde kripto para piyasasında Kusama yatırımcıları tarafından çok beklenen iki özellik devreye alınınca KSM fiyatı da hızlı yükselmeye başladı.

  Altcoin dünyasında öne çıkan Polkadot ağı, bazı büyük güncellemeler yapmanın eşiğinde yer alıyor. Geride bıraktığımız hafta içinde Kusama ve Westend'e Parachain müzayedeleri ve crowdloanlar eklendi. Bu sayede müzayedeler ve kitle kredileri Kusama'da (Polkadot'un kanarya veya "alfa test" zinciri) yayında olduğuna göre, bu vaatlerin çoğu gerçekten test edilebilir.

  Parachainler, Kusama ağının önemli bir yönüdür ve gizlilik zincirleri, akıllı sözleşme zincirleri veya yüksek frekanslı işlemler gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Kusama'daki parachain slot müzayedeleri 'değiştirilmiş mum müzayedesi' biçimini takip ediyor: müzayedenin kesin son noktası, müzayede keskinliğini önlemek için teklif verenlerden gizleniyor. Bu, daha doğru fiyat keşfine izin verir.

  Bu talebin Kusama ve Polkadot tokenleri için yüksek fiyatlara dönüşmesi bekleniyor, ancak canlı müzayede türünün ilk etkinliği olacağı için beklendiği gibi ilerlemeyebilir. Haftada en çok kazandıran altcoin projelerinden olan KSM fiyatı piyasadaki sert düşüşe rağmen yüzde 24.62 oranında değerlendirdi. KSM yatırımcıları bu yükselişin ardından kazanç sağlamayı başardı.

  NEAR Protocol (NEAR)

  Altcoin dünyasında sık sık adından söz ettirmeyi başaran NEAR Foundation, oyun kazanmak için oyun geliştiricileri Vorto Gaming'e uygulamasını NEAR Protokolü üzerine inşa etmek amacıyla yüksek bir meblağ ödüyor. NEAR Protocol, Vorto Gaming'e ağ üzerinde bir oyun uygulaması oluşturmak için verdiği hibe haberinin ardından altcoin yatırımcılarından talep görmeye başladı.

  Haftanın en çok kazandıran altcoin projelerinden biri olmayı başaran NEAR Vorto Gaming,  ortaklığı sayesinde NEAR’ın yüksek ölçeklenebilirlik ve parçalama kapasitesinden yararlanmayı planlıyor. Vorto Network, yıkıcı bir kazan-kazan modeli ile deney yapan bir dizi blok zinciri projesinden biri olarak öne çıkıyor.

  Vorto Gaming ekosistemi, oyuncuların oyun oynarken bir ekonomiye erişmelerine izin vererek, kendi pazarları aracılığıyla diğer oyunculara öğe kazanmalarına ve satmalarına izin veriyor. Bu gelişmeler hem oyun dünyasında hem de kripto para piyasasında yeterince heyecan yarattığı için NEAR fiyatı da hızlı bir yükseliş rallisine başladı. Geride kalan haftada NEAR yatırımcısına yüzde 23.19 oranında kazandırmayı başardı.

  Aave (AAVE)

  Kripto para piyasasında geride kalan haftada neredeyse tüm en iyi altcoinler düştüğü için Aave olağanüstü bir performans sergiledi. Aave protokolünün üzerinde bir yönetişim belirteci görevi gören ERC-20 tokenı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 640 dolara kadar tırmandı. Musk'ın Bitcoin karşıtı duyurusunun, diğer altcoinlerde olduğu gibi Aave'yi de etkilediği aşikar görünüyordu.

  Fakat Aave, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, ani düşüş baskısına karşı daha dirençli görünüyordu. Dapp Radar verilerine göre, Aave’nin Polygon’daki son lansmanını ve likidite programının başlaması, kripto para biriminin fiyatında ciddi bir yükseliş rallisini beraberinde getirdi. AAVE fiyatı haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında yer alarak yüzde 22 oranında değerini arttırmayı başardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle