Kripto Para

Goldman Sachs, SEC’ye DeFi ETF’i için başvurdu!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugüne kadar henüz hiçbir kripto para ETF başvurusunu kabul etmedi. Ancak bu kez başvuruda bulunan kuruluş, dev banka Goldman Sachs oldu. Banka SEC’ye DeFi ETF’i için başvuruda bulundu. SEC’nin bu başvuru karşısında vereceği karar merak ediliyor.

  Kripto para piyasalarındaki büyüme karşısında aldığı tavırlarda gösterdiği değişiklikler ile dikkatleri çeken Goldman Sachs bankası, müşterilerden gelen talep doğrultusunda kripto para masasını tekrar aktif etmişti. Bu da ABD merkezli dev bankanın, kripto paralar konusundaki son tavrını ortaya koymuştu. Banka, bu tavrını bir adım daha ileri götürme kararı alarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir DeFi (merkezsiz finans) ETF’i için başvuruda bulundu. SEC’nin vereceği karar merak ediliyor.

  SEC Daha Önceki Başvuruları “Risk” Nedeni ile Onaylamamıştı

  Daha önce SEC’ye birçok şirket ve kuruluş tarafından Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ETF başvurusu yapılmıştı. Ancak SEC, şu ana kadar bu başvurulardan hiçbirini onaylamadı. Yasal süresini sonuna kadar kullanan ve başvuruları değerlendiren SEC’nin, bu başvuruları “risk” nedeni ile kabul etmediği biliniyor. Benzer şekilde Goldman Sachs analistleri de daha önce kripto para sektörüne ilişkin analizlerini yayınlarken “risk” unsurunu ön plana çıkarmıştı.

  Son bilgilere göre Goldman Sachs Group’un varlık yönetimi yan kuruluşu, kripto para odaklı şirketlerin menkul kıymet yatırımlarını radarına alan bir ETF sunmak istiyor. Başvuru incelendiğinde, Goldman Sahcs bankasının “Innovate DeFi” ve Blockchain Equity ETF’nin, “Solactive DeFi ve Blockchain Endeksi” odaklı olduğu görülüyor.

  Goldman Sachs DeFi Pazarına Yatırım Yapmak İstiyor

  Başvuruya göre, SEC’nin onay vermesi durumunda söz konusu yatırım fonu (ETF); menkul kıymet borçlarından kazanılan teminat bedelleri hariç, varlıklarının en az 4’te 3’ünü endekse dahil şirketlerin menkul kıymetlerine, hisse senetlerine ve depo sertifikalarına yatıracak. Goldman Sachs bankası, kripto para sektörünün en gözde alanlarından biri olan DeFi pazarına yatırım yapmak istiyor.

  Goldman Sachs’ın yatırım yapmayı amaçladığı DeFi alanında eşler arası aracısız borç verme, ödünç alma ve işlemlere onay veren uygulamalar yer alıyor. Ayrıca kaynak platform DeFi Pulse’a göre yaklaşık olarak 65 milyar dolarlık fon barındırıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle